Spotkanie ze sztuką
Dnia 23 stycznia 2019 r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spotkaniu teatralnym pt. „Teatralne ABC”. Przedstawienie miało na celu przybliżenie dzieciom historii teatru, zapoznanie ze specjalistyczną terminologią i pracą osób, bez których przedstawienie teatralne nie odbyłoby się. Także uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl pt. „Teatralne potyczki”. Tematyka przedstawienia była zbliżona, jednak dostosowana do wieku widzów.
Oba spektakle poruszały tematykę zapisaną w Podstawie Programowej dla II etapu edukacyjnego. Zostały przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.
Katarzyna Supeł - Sokulska
Recenzja
Z przyjemnością obejrzałam spektakl ,,Teatralne potyczki” wystawiony w Art-Bemie. Odsłaniał on przed widzami kulisy teatru w sposób niezwykle przystępny i ciekawy. Zastosowany tutaj zabieg ,,teatru w teatrze” zapoznał nas z drogą, jaką muszą przejść twórcy sztuki, zanim wystawią ją na scenie. Z jednej strony poznajemy fachowe słownictwo, takie jak inspicjent (dowiadujemy się, na czym polega jego praca), uświadamiamy sobie, jak ważne są w teatrze kostiumy, rodzaj sztuki, sposób jej ukazania, a także- jaka jest rola reżysera, a jaka- dyrektora teatru. Z drugiej zaś strony- co dla mnie jest najciekawsze- poznajemy uczucia i emocje, jakie towarzyszą podczas tworzenia sztuki, oraz problemy związane z zawodem aktora.
Akcja spektaklu rozgrywa się w czasach współczesnych, w teatrze, w którym aktorzy przygotowują się do premiery ,,Hamleta”. Podczas jednej z ostatnich prób słynny reżyser dzwoni z niezwykle kuszącą propozycją zawodową dla Beatrycze. Wiadomość ta jest źródłem napięć między aktorami, a także ujawnia cienie i blaski tego zawodu.
Czarek - znany celebryta - świetnie pokazuje współczesny obraz wielu aktorów. Ma dylemat, czy ambitnie grać w teatrze, zdobywając uznanie krytyków, czy robić karierę w serialach i reklamach, zyskując sympatię przeciętnego odbiorcy. Aby sprostać wymaganiom rynku, musi używać botoksu i innych zabiegów medycyny estetycznej.
Według mnie jest to świetnie zagrana postać, która tworzy doskonałe dialogi z Beatrycze. Tutaj muszę podkreślić jeszcze jedną zaletę tej sztuki - momentami jest naprawdę komiczna.
Beatrycze to doświadczona aktorka, której też marzy się błyskotliwa kariera poza teatrem. Największą moją sympatię budzi jednak postać Michała, który jest wierny swojej grze scenicznej i całkowicie się jej poświęca.
Myślę, że gra aktorska to dość mocna strona tego spektaklu. Jedynie postać reżysera została według mnie zagrana nieco sztucznie.
Sztukę odbieram bardzo pozytywnie, bo porusza problem klasycznego teatwe współczesnym świecie: czy jest dla niego miejsce w obecnym, kolorowym, szybkim i żądnym sensacji życiu? A jeśli tak, to w jakiej formie - dawnej, klasycznej - czy może w zmienionej, dostosowanej do zmieniającego się życia?
Sztuka zmusza do refleksji, wyzwala dyskusję, ale w sposób niezwykle przyjemny, ciekawy i zabawny.
Iga Marusik, klasa 7b