W przeddzień Narodowego Czytania – akcji pod patronatem Prezydenta RP - zespół nauczycieli humanistów zorganizował szkolne Narodowe Czytanie.
W tym roku odbyło się ósme spotkanie z kanonem polskiej literatury i z tej okazji para prezydencka wybrała osiem nowel:
- "Dobra pani" Eliza Orzeszkowa,
- "Dym" Maria Konopnicka, "Katarynka" Bolesław Prus,
- "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulz,
- "Orka" Władysław Stanisław Reymont,
- "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefan Żeromski,
- "Sachem" Henryk Sienkiewicz,
- "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryk Rzewuski).
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP, Andrzej Duda.
Szkolne Narodowe Czytanie odbyło się 06.09.2019 r. na trzech godzinach lekcyjnych. W prezentacji multimedialnej przybliżyliśmy lektury, jakie czytano w poprzednich edycjach ("Pan Tadeusz", "Zemsta", "Trylogia", "Lalka", "Quo vadis", "Wesele", "Przedwiośnie"). Odczytaliśmy także list Prezydenta RP.
Nauczyciele języka polskiego dokonali wyboru spośród wskazanych tytułów. W klasach szóstych czytaliśmy "Sachem", w klasach klasach siódmych "Dobrą panią", w klasach ósmych "Dym".
Z głosową interpretacją tekstów nowel zmierzyli się: Dyrektor szkoły, Barbara Makowska – Opala, wicedyrektor - Iwona Seliwiak i Anna Łukasiak, rodzice uczniów z klas 6a i 8b, nauczyciele przedmiotów oraz nauczyciele specjaliści. Było to nie lada wyzwanie: czytanie przed młodzieżą, archaiczny język i archaiczne konstrukcje składniowe. Odbyła się także krótka rozmowa na temat noweli jako gatunku literackiego.
Mamy nadzieję, że zarówno czytający, jak i słuchacze doświadczyli czegoś niezwykłego - przeżyli niecodzienną lekcję języka polskiego.
Dziś już wiemy, że w przyszłym roku utworem czytanym na głos będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Magdalena Sadowska-Maciejewska
Katarzyna Supeł-Sokulska