• Święto Konstytucji 3 maja

• 30.04.2021 10:05
        • 3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; po upływie ćwierć wieku — czyli w 1819 r. - Sejm nadzwyczajny miał zmienić Konstytucję.

Konstytucja obowiązywała tylko przez rok – po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej. Jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe.

W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

• 30.04.2021 09:22
        • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

• 23 Kwietnia-  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
        • 23 Kwietnia- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• 23.04.2021 13:57
        • Już dzisiaj - 23 kwietnia - obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wszystkich zainteresowanych historią tego święta proszę o zapoznanie się z naszym ubiegłorocznym wpisem na stronie internetowej szkoły:

Niestety, już drugi rok z rzędu tego dnia nie możemy się spotkać w szkole. Z tego powodu chcielibyśmy porozmawiać z Wami o książkach na odległość, za pomocą padletu:

Proszę każdego z Was o króciutki wpis. Napiszcie, co lubicie czytać i dlaczego. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na pole z ołówkami, by dodać wpis! Zachęcam też do komentowania ulubionych książek innych, poprzez system łapek w górę i w dół. Wpisy mogą być anonimowe lub podpisane imieniem. A gdy już wszyscy spotkamy się w szkole, to najciekawsze, najwyżej ocenione książki znajdą się na wystawce biblioteki szkolnej.
          Nauczyciele Biblioteki
        • Wesołych świąt!

• 31.03.2021 07:40
        • Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów .

Nauczyciele bibliotekarze

• Anna Jankowska “Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”

• 31.03.2021 07:37
        • Książka o polskich zwyczajach i obrzędach. Dzieci poznają symbolikę palm, wielkiego postu, święconki, palenia ognia i polewania się wodą. Jest tu także masa ciekawostek odnośnie naturalnego farbowania jajek i tego co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. To bardzo wartościowa lektura dla dzieci, nauczycieli i wychowawców. Autorka, Anna Jankowska w ciekawy, bardzo przystępny sposób odpowiada na wszystkie dziecięce pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dużym atutem są urocze, barwne ilustracje Renaty Grzybek.
        • Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce – dawniej i dziś

• 29.03.2021 08:20
        • Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą

1. Niedziela Palmowa

Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Wykonany z niej krzyżyk wtykano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami. A wierzbowe kotki z palemki… połykano! Miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie.

• Recenzja książki ,,Wielka księga supermocy,, Susanna Isern Rocio Bonilla

• 26.03.2021 11:27
        • "Wielka księga supermocy" napisana przez Susanna Isern i Rocio Bonilla otwiera przed dziećmi świat wielu możliwości. Przedstawia bohaterów nie przez pryzmat posiadanych przedmiotów czy ilości przyjaciół, ale przez ich pasję i zaangażowanie. Każda z postaci wyróżnia się inną supermocą, ale to, co je łączy to oddanie ukochanym czynnościom. Autorki podkreślają, że nie liczy się samo posiadanie talentu, co więcej, nie jest ono niezbędne, aby posiadać tytułową "supermoc". To, co najistotniejsze, to oddawanie się swoim zainteresowaniom i robienie tego, co sprawia nam radość.

• ul. Górczewska 201 01-459 Warszawa
      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II
      • sp82@edu.um.warszawa.pl
      • (22) 6641098