• INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„ Programuję - przyszłość planuję”

Innowacją zostali objęci  chętni uczniowie kl. IV- VI  w ramach zajęć dodatkowych chcący pogłębić swoje zainteresowania kształceniem informatycznym realizując bardziej zaawansowane treści.

Poprzez wdrożenie innowacji pokazujemy, że nauka programowania może być łatwa i przyjemna.

Programowanie z Apple Swift Playgrounds

" Programowanie z Apple Swift Playgrounds". Swift to atrakcyjna aplikacja na iPada dzięki, której nauka programowania staję się fantastyczną zabawą i możliwością eksperymentowania z kodem. Każdy może zaprogramować wybraną postać i sterować nią w trójwymiarowym świecie.

Warsztaty_Apple_Swift_Playgrounds.mp4

Hour of Code

Godzina Kodowania ( Hour of Code)  to globalna akcja, która organizowana jest w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej .

Opiera się na łamigłówkach i kursach, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

Dzięki atrakcyjności przekazu nauka kodowania jest przyjemna i nie wymaga żadnego doświadczenia.

Nasza szkoła co roku  przystępuje do tej akcji. Nauczyciele wprowadzają uczniów w świat kodowania ale również rodzice mogą zachęcić swoje dzieci do aktywności, rozwoju kreatywności i logicznego myślenia logując się na stronie https://studio.code.org/, https://code.org/learn.

A może ….  ? Język Phyton- pierwsze próby
        składnia, metody, parametry, napisy, pętle, zmienne

Scratch

Przykładowe zadania realizowane z uczniami  po kursie Warszawa programuje!

Programowanie Robotów

Zajęcia z wykorzystaniem robotów stają się obowiązkowym elementem nauki programowania.

My również zaczęliśmy swoją przygodę z  robotami mBot.

MBOT

Współpracuje z graficznym oprogramowaniem Scratch, tekstowym Arduino oraz z aplikacjami na smartfony.

Zaczynamy…

Prosty montaż, możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy, otwarte bezpłatne oprogramowanie.

Czytanie instrukcji.                                                                   Montaż elementów

Mbot- szybki start

Praca na przykładowych programach

Nauka Poprzez zabawę

Pierwsze_proby.mp4

Petla.mp4

mdraw

Zwiększamy stopień trudności.

Źródło: http://www.makeblock.com/mdrawbot-kit

Efekty

- Nabycie przez uczniów umiejętności kreatywnego i świadomego (bezpiecznego) wykorzystania technologii informatycznej
        w realizacji własnych pomysłów  i rozwiązywaniu problemów.
        - Rozbudzenie zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi poprzez naukę programowania prowadzoną w atrakcyjnysposób.
        - Rozwój umiejętności współpracy w grupie w ramach realizacji projektów.

Edyta Ciosek