• Działalność  zespołów „Rytm” i „ Tempo” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82  w Warszawie

1. Wstęp od opiekuna zespołów

Wykorzystanie tańca w pracy z dziećmi daje duże możliwości w kierunku ich rozwoju. Więź tańca z człowiekiem jest oczywista i istnieje od zawsze. Taniec był, jest i zawsze będzie:

• jednym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji;
        • formą „wyżycia się”;
        • sposobem zabawy i odprężenia się.

Taniec doskonali koordynację i precyzję ruchów, kształtuje orientację przestrzenną, rozwija pamięć ruchową poprze powtarzanie kroków i figur tanecznych.

Właśnie to wszystko skłoniło mnie, aby napisać i realizować w SP nr 82 w Warszawie programy: „Zatańcz z nami” i „Taniec, rytm, muzyka’, które są realizowane od 2000r.

Co roku rozszerzałam programy o nowe zadania, które również uzyskały akceptację Rady Pedagogicznej, Wydziału Oświaty Dzielnicy Bemowo oraz Biura Edukacji m.st. Warszawy.

Głównym celem działalności tanecznej jest zapewnienie dziecku warunków prawidłowego rozwoju artystycznego.

Uczniowie poznali również wiele układów tanecznych do muzyki dziecięcej, współczesnej , filmowej oraz preferowanej przez samych „małych tancerzy”. Uatrakcyjnieniem każdego tańca były i są  stroje – kostiumy lub ich elementy, takie jak: kapelusz , fartuszek itp.

Przez kilka lat prowadzone były dwa zespoły taneczne: „Rytm” – kl. IV – VI ,  „Tempo” – kl. I – III

W chwili obecnej z powodu dużej ilości uczniów i warunków lokalowych szkoły  istnieje jedna stała grupa taneczna stała (Tempo) , druga grupa natomiast odbywa próby przy organizacji uroczystości okolicznościowych.

2. Występy

Podczas 14-letniej  działalności tanecznej w SP nr 82 w Warszawie dzieci miały okazję uświetnić wiele uroczystości szkolnych i dzielnicowych i stołecznych:

Oto najważniejsze:

• Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Dzielnicy Bemowo
        • Dzień Edukacji Narodowej w SP nr 82
        • Konkurs dzielnicowy „Rower na gwiazdkę”
        • Dzień Otwartych Drzwi – Święto Szkoły
        • Konkurs dzielnicowy „Poznajmy się”
        • Piknik Europejski przy SP nr 82
        • Piknik Regionalny przy SP nr 82
        • Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych w Dzielnicy Bemowo
        • Festyn z okazji Dni Kultury Bemowa
        • Festyn dzielnicowy z okazji Dnia Dziecka
        • Festyny parafialne
        • Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Dzielnicy Bemowo
        • Otwarte zajęcia taneczne dla rodziców
        • Mazowiecki Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „ Asteriada” :
        • Międzynarodowe Targi Turystyki – Warszawa 2014
        • Cykliczny udział wuroczystościach szkolnych:

- Dzień Edukacji Narodowej w SP nr 82

- Apele „Dobrze widzi się tylko sercem” (od 2008r.),

- Dzień Tańca i Piosenki (od 2006r.)

- Apele o tematyce bezpieczeństwa

- Uroczystości pasowania na ucznia

- Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego

3. Ewaluacja

Formą kontroli osiągnięć uczniów były również konkursy organizowane w obrębie szkoły lub poza nią. Występy przed publicznością są bowiem rezultatem wspólnego trudu wszystkich uczestników zajęć, jak i prowadzącego.

„Suche”, proste słowa, nie oddadzą atmosfery, jaka panowała podczas zajęć tanecznych. Będąc osobą prowadzącą a zarazem i uczestnikiem zawsze popadam w ten specyficzny nastrój, dostrzegam coś niezwykłego, nowego. Żeby to zrozumień, trzeba samemu w tym wszystkim uczestniczyć. Muzyka i ruch są bowiem dla dzieci niczym eliksir potrafiący zdziałać cuda.

4. Efekty

Działalność zespołów tanecznych ze Szkoły Podstawowej nr 82 została uznana i nagradzana podczas  konkursów, przeglądów i festiwali.

a) Przeglądy Amatorskich Zespołów Artystycznych Dzielnicy Bemowo:

• II nagroda dla zespołu tanecznego – maj 2004 (konkurs taneczny)
        • I nagroda dla zespołu tanecznego – maj 2001 (konkurs taneczny)
        • I nagroda dla zespołu tanecznego – maj 2002 (konkurs taneczny)
        • I nagroda dla zespołu tanecznego – maj 2003 (konkurs taneczny)
        • II nagroda dla zespołu tanecznego – maj 2004 ( konkurs taneczny)
        • II nagroda dla zespołu teatralnego i tanecznego – maj 2004 (konkurs programów o tematyce bożonarodzeniowej)
        • Wyróżnienie dla zespołu tanecznego – maj 2005 (konkurs taneczny)
        • II nagroda dla zespołu teatralnego i tanecznego – maj 2005 (konkurs teatralny)

b) Mazowiecki Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej:

• II nagroda dla zespołu tanecznego – marzec 2009 (konkurs taneczny – kategoria widowisko ruchowo-taneczne)

• III nagroda dla zespołu tanecznego – marzec 2010 (konkurs taneczny – kategoria widowisko ruchowo-taneczne)

• III nagroda dla zespołu tanecznego – marzec 2014 (konkurs taneczny – kategoria widowisko ruchowo-taneczne

c) Wspaniałym uzupełnieniem działalności tanecznej są przygotowywane również przeze mnie występy teatralne i wokalne , które stanowią niejednokrotnie całość programów artystycznych.

Ważniejsze osiągnięcia wokalne podczas Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej:

• I miejsce dla grupy wokalnej – marzec 2013r. (konkurs piosenki)
        • I miejsce dla solistki- uczennicy SP nr 82 - marzec 2014r. (konkurs piosenki)
        • Wyróżnienie dla uczennicy SP nr 82 - marzec 2014r. (konkurs piosenki)

Opiekun

zespołu tanecznego, teatralnego i wokalnego

na terenie SP nr 82 w Warszawie

Joanna Cegielska