• Ale historia… seria książek warta przeczytania!

• 03.01.2022 11:10
      • Właśnie, ale historia! Wydaje Ci się, że wszystko to co było kiedyś, co związane z historią to same nudy?! Otóż niezupełnie! Sięgnij po książki z serii Ale historia… Grażyny Bąkiewicz, a zobaczysz, że w sposób fantastyczny przeniesiesz się do przeszłości i poznasz fakty historyczne i ciekawostki, przekazane z humorem.

W niedalekiej przyszłości nauka historii realizowana jest całkowicie inaczej. A gdy już nauczycielem jest pan Cebula, to wrażeń jest niesamowita moc!

W bibliotece SP 82 możesz wypożyczyć: Ale historia… Mieszko, ty wikingu!, Kazimierzu, skąd ta forsa?, Jadwiga kontra Jagiełło, Zygmuncie, i kto tu rządzi?, Stasiu, co Ty robisz?

Fot. Agata Kluczyńska

• Mieszko, ty wikingu!

Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się w podróż do roku 990. Ich zadanie to sprawdzenie czy Mieszko był wikingiem. Czytając tę pierwszą część dowiesz się, np. jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy.

Kazimierzu, skąd ta forsa?

W drugiej części doświadczysz podróży do czasów Kazimierza Wielkiego i jego dworzan; to zwiedzanie średniowiecznej Polski. Dowiesz się, np. ile ważyły kiedyś książki, czym różnił się zbój od rycerza.

Jadwiga kontra Jagiełło

Grupa rezolutnych nastolatków przenosi się do czasów kiedy Polską rządziło, i to jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić kto więcej zrobił dla Polski – Jadwiga czy Władysław Jagiełło. Z trzeciej części dowiesz się, np. dlaczego słodycze były kiedyś bardzo drogie, co można kupić za królewskie korale, dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego talerza.

Zygmuncie, i kto tu rządzi?

Grupa nastolatków przenosi się do szesnastowiecznej Polski i ma za zadanie sprawdzić kto wtedy tak naprawdę rządził naszym krajem: Zygmunt Stary, królowa Bona, Zygmunt August, a może w ogóle kto inny? Dowiesz się, np. do czego doprowadziła moda na magię, dlaczego piraci służyli polskiemu królowi, jak rozpoznać prawdziwego szlachcica.

Stasiu, co Ty robisz?

Tym razem grupa klasowych nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Pan Cebula wyznaczył następujące do realizacji zadanie: sprawdzić kto odpowiada za upadek Rzeczypospolitej? Niedobrzy sąsiedzi? Król? A może coś innego? Z tej piątej części dowiesz się, np. co to liberum veto, na co Stanisław August Poniatowski wydawał pieniądze.

A czy wyprawa w czasoprzestrzeni przeszła gładko i pomyślnie, bez przeszkód i niespodzianek, z łatwym czy skomplikowanym powrotem dowiesz się jak przeczytasz tę część serii Ale historia…