GORZKA CZEKOLADA I INNE OPOWIADANIA O WAŻNYCH SPRAWACH
- 26.05.2020 08:03
Autorzy: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz
15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.
GORZKA_CZEKOLADA_-_ksiazka_warta_przeczytania.docx
nauczyciele biblioteki
- więcej
Recenzja książki - Antoni Ferdynand Ossendowski „Słoń Birara”
- 25.05.2020 09:37
Słoń Birara jest ważnym członkiem rodziny małego Amry. Jest silny, wytrwały
i doskonale zna pracę w dżungli. Po nagłej śmierci dziadka, który kierował pracą Birary przy wyrębie drzew, dziesięcioletni Amra musiał z dnia na dzień przejąć jego obowiązki kornaka – poganiacza słonia, i jedynego żywiciela rodziny. Mądry Birara wkrótce staje się najlepszym przyjacielem chłopca, jego pomocnikiem i powiernikiem. Dzięki słoniowi Amra nie tylko
z powodzeniem utrzymuje swą liczną rodzinę, ale przeżywa mnóstwo przygód, ratuje życie królewicza Nassura i zyskuje szansę nauki w Londynie.
Ta fascynująca i piękna opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca z odważnym i pełnym poświęcenia słoniem rozgrywa się w egzotycznych zakątkach Indii. Jej autor, Ferdynand Antonii Ossendowski, wiódł barwne i pełne przygód życie. Był naukowcem, dziennikarzem, żołnierzem, podróżnikiem, a nawet… szpiegiem. „Słoń Birara” to jedna z wielu książek, które w okresie międzywojennym przyniosły pisarzowi rozgłos.
Książka polecana jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” izostała umieszczona na Złotej liście książek . Literatura dla dzieci od 10 lat.
nauczyciele biblioteki
- więcej
„Lulu i urodzinowa katastrofa”
- 22.05.2020 10:53
- Dziś chciałam podzielić się z Wami jedną z ciekawszych serii książek „Lulu i urodzinowa katastrofa” to przepięknie ilustrowana opowieść o emocjach, relacjach i szacunku do odmiennego zdania drugiej osoby. Tytułowa bohaterka Lulu, która właśnie obchodzi urodziny nie była zachwycona prezentem, ani zachowaniem gości, ale dzięki szczerej rozmowie i zadbaniu o potrzeby wszystkich udało się hałas i bałagan przerodzić we wspólną zabawę – taką, w której każdy chętnie wziął udział.
Książka uczy asertywności, dzielenia się i szacunku dla uczuć innych. Pokazuje, że warto mieć własne zdanie i głośno o nim mówić. Historia będzie pomocna do podjęcia rozmów na wiele tematów z dzieckiem, np. o niepełnosprawności – jeden z przyjaciół Lulu porusza się na wózku inwalidzkim. Nie znajdziecie tu moralizatorstwa, jest za to szacunek dla dziecięcej wrażliwości.nauczyciele biblioteki - więcej
Mój przyjaciel Hachiko
- 21.05.2020 10:32
- Polecam film rezyserii Lasse Hallström nie tylko dla dzieci ,młodziezy ale i dla rodziców na wspólnie spędzony czas w okresie pandemii
Profesor Parker Wilson (Richard Gere) prowadzi spokojne życie. Mieszka z dala od zgiełku wielkiego miasta, a rytm jego życia określają proste rytuały budujące codzienną rutynę. Pewnego wieczoru jego życie zmieni się jednak w sposób diametralny i zaskakujący. Wracając z pracy podmiejskim pociągiem, Parker znajduje bowiem psa, uroczego pulchnego szczeniaka o rozbrajająco niewinnym spojrzeniu. Kiedy przygarnie małego przybłędę, rozpocznie się jeden z najpiękniejszych romansów jego życia. Z dnia na dzień między psem i jego właścicielem umacniać się będzie miłość, która rozmiękczy nawet serce sceptycznej profesorowej (Joan Allen) nieskorej do tego, by dzielić dom z sierścionośnym czworonogiem. Wkrótce uroczy Hachiko każdego dnia będzie towarzyszył profesorowi w drodze na okoliczną stację kolejową. Przyjaciele i znajomi profesora przekonają się, że psia wierność nie jest wcale czczą legendą.nauczyciele biblioteki - więcej
Elżbieta Jodko Kula
- 20.05.2020 08:59
- Elżbieta Jodko-Kula pedagog, socjoterapeutka, urodzona w 1959 r. w Warszawie. Ukończyła XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti w Warszawie, oraz Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku resocjalizacja społecznie niedostosowanych społecznie. Od dwudziestu pięciu lat pracuje jako pedagog. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów.
Pracę literacką rozpoczęła od pisania przedstawień dla szkolnego teatru. Część z tych tekstów została nagrodzona w ogólnopolskich konkursach, a potem wydana przez dwa wydawnictwa.
W 2004 pojawiła się pierwsza powieść dla młodzieży zatytułowana "Pora prawdy".
W 2014 roku wydawnictwo Szara Godzina opublikowało pierwszą powieść dla dorosłych tej autorki.
Publikacje książkowe
- więcej
55 rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej
- 19.05.2020 10:16
Maria Dąbrowska, z Szumskich urodziła się 6 X 1889r w Russowie pod Kaliszem. Pochodziła z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Ojciec Dąbrowskiej, powstaniec 1863r, był administratorem majątków ziemskich. Po zakończeniu nauki w prywatnych polskich szkołach średnich w Kaliszu i w Warszawie studiowała nauki przyrodnicze oraz socjologię i filozofię w Lozannie. Od 1908r studiowała w Brukseli, gdzie uczestniczyła w działaniach niepodległościowych polskiej młodzieży.
Wcześnie poświęciła się działalności społecznej i publicystycznej, a zwłaszcza propagowaniu społeczności. Od 1910r Dąbrowska publikowała artykuły w „ZARANIU”, „PRAWDZIE”, „TYGODNIKU POLSKIM”, „SPOŁEM”.
- więcej
100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
- 18.05.2020 10:24
Jan Paweł II – Nasz Papież – Wielki Polak. Osoba, która poprzez swoją działalność i rozpoznawalność, stała się ambasadorem naszego kraju na całym świecie. Jesteśmy jako naród z tego bardzo dumni. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdy „wielki” był też kiedyś dzieckiem, nastolatkiem, uczniem, studentem… Wszystkich, którzy chcą poznać dzieciństwo, młodość, pełną trudnych wyborów drogę do kapłaństwa Karola Wojtyły zachęcam do lektury książki Joanny Krzyżanek "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem". To książka napisana specjalnie dla młodego czytelnika. Znajdziecie tu odpowiedzi na różne pytania. Dowiecie się, czy mały Karol był urwisem, czy grał w piłkę i strzelał bramki, co lubił czytać, czy lubił teatr, co działo się z nim w czasie wojny… Jeżeli będziecie chcieli kontynuować tę opowieść, sięgnijcie również po kolejne książki tej autorki: "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską", "O tym, jak Jan Paweł II został błogosławionym" i "O tym, jak Jan Paweł II został świętym" Zachęcam też do wysłuchania hymnu który powstał na 100 lecie urodzin Jana Pawła IInauczyciele biblioteki- więcej
Międzynarodowy Dzień Rodziny
- 15.05.2020 09:45
- Rodzina to pierwsze miejsce skąd czerpiemy życiowe wzorce. Rodzina to szczęście, radość, zaufanie, przyjaźń, miłość i bezpieczeństwo.„Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę” ( Sophia Loren ).
Jak co roku 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny
Warto pamiętać, że rodzina ( najbliżsi) jest najważniejsza. Nie bez przyczyny mówimy, że rodzina, to podstawowa grupa społeczna, cegiełka, która buduje całość. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas, a szczególnie dzieci.
Dzień 15 maja został ustanowiony i ogłoszony Świętem Rodziny przez Zgromadzenie Generalne ONZ w 1993 r.
Święto to ma nam przypominać, że to, co ważne, jest na wyciągnięcie ręki i każdy powinien zadbać o wzmacnianie więzi rodzinnych. Ten dzień można spędzić całkiem zwyczajnie, ale ważne, żeby spędzić go razem bez laptopa, tableta, komputera czy komórki. Można wspólnie przygotować posiłek, zagrać w gry planszowe, wyjść na spacer lub na rower. Można też poświęcić czas na rozmowy międzypokoleniowe, wspomnienia.
Ważne, żeby być razem z najbliższymi.
nauczyciele biblioteki
- więcej