• Książka warta polecenia - Erich Kästner : 35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych

• 04.05.2020 08:07
        • Kiedy człowiek podróżuje, czas płynie inaczej niż zwykle. Ale czasem działa i odwrotna reguła – kiedy czas płynie inaczej, zaczyna się podróż. Na przykład takiego dnia jak 35 maja, bo wtedy, jak pisze Erich Kästner, niemiecki mistrz humoru i autor tej książeczki, „człowiek musi być przygotowany na wszelkie nadzwyczajności”. Nie dziwi więc, że mały Konrad i jego stryj Rabarbar ochoczo przystają na propozycję przypadkowo napotkanego, ekscentrycznego konia Negro Kaballo, by w poszukiwaniu tematu do szkolnego wypracowania chłopca wyruszyć na poszukiwanie Mórz Południowych. Panowie śmiało dają nurka w opary absurdu, odwiedzając po drodze Krainę Pasibrzuchów, „Zamek Pod Wielką Przeszłością”, dziecięcy świat na opak i mechaniczne miasto Elektropolis. Kto chce wiedzieć więcej jak skończyła się ta niezwykła podróż, powinien bez chwili zwłoki dołączyć do Konrada, jego stryja i Negro Kaballo.

Książka polecana jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” i została umieszczona na Złotej liście książek.  Literatura dla dzieci od 6 lat.

• Obchody Święta Konstytucji 3-go Maja

• 30.04.2020 09:00
        • 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. kostytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

• Dzień Flagi

• 30.04.2020 08:57
        • Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości i  symbolach narodowych. Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?
        • Majowe święta

• 29.04.2020 09:47
        • Święto Pracy jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Obchodzony jest od 1890 roku. Upamiętnia on majowe demonstracje i śmierć robotników w Chicago w 1886 roku, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom. Domagali się 8-godzinnego dnia pracy.

Święto ogłosiła II Międzynarodówka, czyli stowarzyszenie partii socjalistycznych. Polskę reprezentowali w niej twórcy Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), m. in. Józef Piłsudski, a także Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent II RP.

Pierwszy rząd II RP premiera Jędrzeja Moraczewskiego (PPS) jako pierwszy w Europie spełnił w 1918 r. postulat 8-godzinnego dnia pracy. W 1927 r. drogi PPS i Marszałka Józefa Piłsudskiego rozeszły się ostatecznie. Obchody 1 Maja stały się również okazją do krytyki autorytarnych rządów sanacji.
        • Recenzja książki

• 28.04.2020 09:19
        • Lassie, wróć!" w serii "Kolorowa klasyka" to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

"Lassie, wróć!" znalazła się w rankingu TOP100 najlepszych lektur szkolnych ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

"Lassie, wróć!" to nie tylko historia miłości, wierności i przywiązania psa do człowieka. To też opowieść o miłości człowieka do najlepszego przyjaciela - psa, miłości, która nie przemija, która nie daje o sobie zapomnieć.

Joe dowiaduje się, że ojciec stracił pracę i musiał sprzedać ukochanego owczarka. Twarde realia ogarniętego kryzysem miasteczka zmusiły dobrych ludzi do trudnych decyzji. Pies jednak nie rozumie, dlaczego musi opuścić ukochany dom. Nie przelicza miłości na pieniądze i postanawia wrócić tam, gdzie jest jego miejsce. Niewyobrażalnie trudna i wyczerpująca wędrówka Lassie jest dowodem na to, że dla ukochanej osoby można zdobyć się na najwyższe poświęcenie. Niezwykle wzruszająca, pouczająca, pełna przygód lektura,którą polecamy.

nauczyciele biblioteki
        •  Dlaczego warto  czytać  książki ?
        • Dlaczego warto czytać książki ?

• 23.04.2020 08:03
        • Wisława Szymborska ( poetka, noblistka) powiedziała kiedyś, że „ czytanie  książek  to  najpiękniejsza  zabawa,  jaką ludzkość sobie  wymyśliła”. O przyjemności,  jaką  daje  lektura  książki  wiedzą  wszyscy, którzy  przynajmniej  raz  na  jakiś czas  sięgają  po  książkę. Ale czytanie  to nie  tylko  rozrywka,  lecz  też  szereg  innych  korzyści.

10_powodow.docx