• “Zaginione miasta. Strażniczka” – Shannon Messenger
        • “Zaginione miasta. Strażniczka” – Shannon Messenger

        • 19.06.2020 09:41
        • ” Zaginione miasta . Strażniczka ” to barwna opowieść, która na pewno przypadnie do gustu fanom Harry’ego Pottera i Percy’ego Jacksona. W przedstawionej książce została ukazana historia 12 – letniej Sophie, która potrafi odczytywać ludzkie myśli i komunikować się za pomocą zmysłów. Niestety jest to dla niej bardzo uciążliwe i męczące. Ponadto jej niezwykłe umiejętności, powodują, że dziewczyna czuje się coraz bardziej wyobcowana i zagubiona w świecie ludzi. Momentem przełomowym  w  jej życiu jest spotkanie Fitza,  który ma podobne uzdolnienia telepatyczne. Jak się późnie okazuje, oboje pochodzą z innego, równoległego  świata … – świata elfów, krasnali i karłów. Czy uda się Sophie odnaleźć prawdę o sobie samej ? Czy dowie się kim tak naprawdę jest ?

          ” Zaginione miasta. Strażniczka ” to ciekawa opowieść, pełna niezwykłych przygód, która z pewnością zainteresuje młodszych czytelników oraz wszystkich miłośników science fiction. Jest napisana lekkim językiem i mimo że zawiera 400 stron, czyta się ją błyskawicznie.

          Przyjemnego czytania.

          nauczyciele biblioteki

        • więcej
        • Aleksander hrabia Fredro
        • Aleksander hrabia Fredro

        • 18.06.2020 13:00
        • Aleksander hrabia Fredro -urodził się 20 czerwca 1793 u stóp Karpat, w Surochowie niedaleko Przemyśla, w  zamożnej rodzinie szlacheckiej. Zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie.

          Był jednym z dziewięciorga dzieci Jacka i Marianny Fredrów. Naukę pobierał w domu rodzinnym. Nigdy nie chodził do szkół publicznych.

          Alek­san­der Fre­dro był pa­mięt­ni­ka­rzem  i po­etą, pisał opo­wia­da­nia, jed­nak  naj­bar­dziej znane i  ce­nio­ne są jego ko­me­die ( "Mąż i żona", "Pan Gel­dhab", "Ze­msta", "Do­ży­wo­cie", "Cio­tu­nia", „ Śluby Panieńskie”, „ Pan Jowialski”, czy  „Damy i huzary” ) , za­li­cza­ne do naj­wy­bit­niej­szych w dzie­jach pol­skiej li­te­ra­tu­ry, w których opisuje życie i obyczaje polskiej szlachty, zwłaszcza tej prowincjonalnej.  Utwory Fredry znane są w całym świecie, zostały przetłumaczone na wiele języków między innymi na język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, czeski, rumuński, węgierski i słowacki.

           Fredro  znany jest również  jako twórca bajek dla dzieci. Jego bajki stanowią dziś podstawę kanonu epoki, jak choćby „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „ Bajka o osiołku”.

          Zapraszam do posłuchania wierszy i życzę dobrej zabawy.( linki )

          https://www.youtube.com/watch?v=qK6yu_FuNrA

          https://www.youtube.com/watch?v=LHqot2YneE0

          nauczyciele biblioteki

        • więcej
        • Historia Ellie to piękna opowieść dla młodych miłośników zwierząt
        • Historia Ellie to piękna opowieść dla młodych miłośników zwierząt

        • 17.06.2020 12:30
        • Ellie to bardzo mądra suczka, z bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Od szczeniaka była trenowana na psa ratownika i potrafi teraz odszukać zagubione w lesie dziecko albo wskazać zasypanego przez gruzy człowieka. Ta psina ma nosa! Znajduje ludzi. Ratuje ich. To jej misja.

          Jednak Ellie ma też bardzo ważne zadanie w domu. Jej opiekunowie -- Jakob, który stracił żonę i bardzo samotna Maya -- również są zagubieni. Jednak w zupełnie inny sposób niż ktoś, kto chciał sprawdzić, co jest po drugiej stronie placu zabaw. Teraz Ellie musi wykorzystać wszystkie swoje sztuczki, aby dotrzeć do swoich opiekunów i ich uratować.

          „Był sobie szczeniak. Ellie” to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, którzy na nowo chcą przenieść się w świat psiej, bezinteresownej przyjaźni.

          Historia Ellie rozpoczyna serię „Był sobie szczeniak”, która będzie kontynuowana historią innych małych przyjaciół. W tej serii ukażą się także tytuły: „Był sobie szczeniak. Bailey” oraz „Był sobie szczeniak. Molly”.
           

          nauczyciele biblioteki

        • więcej
        • 16 czerwca  obchodzimy  Ogólnopolskie Święto  Wolnych  Książek
        • 16 czerwca obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

        • 16.06.2020 12:15
        • Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek polega na propagowaniu idei bookcrossingu – światowego ruchu popularyzującego książkę i czytelnictwo.

          Bookcrossing- polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, przypadkowych ( ławka w parku, pociąg, dworzec, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia ) lub miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, półki ), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

          Jak uwolnić książkę?

          Książkę zarejestruj na stronie bookcrossing.pl, wpisz do bazy. Postępuj zgodnie z instrukcją. Twoja publikacja uzyska unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację  i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom. W ten prosty sposób możemy ze zdziwieniem odkrywać, że nasza książka opuściła miasto, województwo i być  może wybyła za granicę.

           

          Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.
           

          nauczyciele biblioteki

        • więcej
        • „ Czarownica piętro niżej”
        • „ Czarownica piętro niżej”

        • 15.06.2020 08:39
        • Bohaterką książki „ Czarownica piętro niżej” jest dziewięcioletnia Maja. Ostatnio w jej życiu rodzinnym nastąpiło dużo zmian. Tata jest bardzo zajęty założeniem i rozkręcaniem własnej firmy, a mama właśnie urodziła przedwcześnie drugie dziecko i całe dnie spędza w szpitalu, gdzie w inkubatorze leży malutka Alicja.

          Maja często pozostawiona sama sobie spędza czas przed telewizorem z  pilotm  w ręku, zmieniając często kanały i oglądając rożnego rodzaju telenowele i inne mało edukacyjne programy. Rodzice z niepokojem zauważają, że córka czerpie z telewizora negatywne wzorce. Postanawiają wysłać Maję „wielkomiejską dziewczynkę” „na prowincję” czyli do Szczecina, do  słabo znanej przez nią Ciabci.  Mimo niezadowolenia i protestów, Maja ląduje w mieszkaniu Ciabci, w starej kamienicy. Przyjeżdżając do Ciabci, czyli swojej ciotecznej prababci, po raz pierwszy w życiu styka się z nieznanym sobie stylem życia sprzed epoki Internetu, komputerów, komórek, a nawet kolorowej telewizji. Ciabcia gotuje  na piecyku opalanym węglem, w czarno- białym telewizorze bez pilota ogląda tylko wiadomości, raz w miesiącu pierze w  pralce typu Frania. Dziewczynka dostosowuje się do nowych warunków życia i szybko znajduje w tym zadowolenie.

        • więcej
        • "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi: dla nastolatek" - Donna Dale Carnegie - recenzja
        • "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi: dla nastolatek" - Donna Dale Carnegie - recenzja

        • 10.06.2020 09:50
        • Dale Carnegie to amerykański autor treningów i poradników z zakresu psychologii, któremu sławę przyniosła książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata. Po latach jego córka Donna, pragnąc kontynuować pracę ojca, stworzyła podobny poradnik skierowany specjalnie dla nastolatek.
          Czytanie było ogromną przyjemnością, gdyż jest  on napisany w jasny, konkretny sposób. Dzięki niemu uświadomiłam sobie, na jak wiele rzeczy w swoim zachowaniu nie zwracałam uwagi, a które przez otoczenie mogły być źle odbierane, i które powinnam poprawić. Autorka pokazuje, jak codzienne błędy, wynikające ze stresu czy zmęczenia, zamienić na konstruktywne postępowanie, które sprawi, że nasze relacje z innymi staną się o wiele lepsze niż do tej pory.

        • więcej
        • 9 czerwca  obchodzimy Dzień  Przyjaciela
        • 9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela

        • 09.06.2020 09:38
        •  

          W tym dniu możemy podziękować przyjacielowi, za to, że zawsze jest obok.

          Każdy człowiek potrzebuje i chce mieć przyjaciela.

          Przyjaciel  to  człowiek :

          - który dostrzega w nas  to, czego my sami nie zauważamy

          - do niego zwracamy się w potrzebie i mamy do niego zaufanie

          -  który nas rozumie ,podziela nasze poglądy i zainteresowania

          -  który  nas wspiera, rozumie, w  razie problemów  pomaga

          -  który  dba o rozwój przyjaźni  i podtrzymywanie więzi

          - tolerancyjny, który nas akceptuje takimi  jakimi  jesteśmy

          - który  traktuje przyjaźń bezinteresownie

           

        • więcej
        • Życie jest tam, gdzie jest woda
        • Życie jest tam, gdzie jest woda

        • 08.06.2020 09:15
        • Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ aby edukować i przypominać ludziom dlaczego i jak chronić morza i oceany.

          Morza i oceany zajmują aż 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają 50% dostępnego tlenu, wywierają decydujący wpływ na naszą pogodę, dostarczają nam pożywienia i są silnie powiązane z naszą gospodarką. Podstawę diety dla prawie miliarda ludzi na świecie stanowią ryby i owoce morza, a ponad 200 milionów osób utrzymuje się z rybołówstwa.

          Choć na co dzień nie obcujemy z morzami czy oceanami, mają one na nas odczuwalny wpływ. Woda to niewyczerpany magazyn ciepła. Pochłania i oddaje olbrzymie ilości energii słonecznej. Gdy cykl ten jest zakłócony, może dochodzić do rozmaitych anomalii pogodowych i klimatycznych.

          Z powodu zanieczyszczeń, intensywnego ruchu morskiego, przyłowów i przełowienia (czyli nadmiernej, niekontrolowanej eksploatacji łowisk, które sprowadzają populacje poławianych gatunków poniżej poziomu bezpiecznego dla ich odtworzenia), nasze morza i oceany, wraz ze znajdującą się w nich fauną i florą, są obecnie w olbrzymim niebezpieczeństwie.

          Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu: Kropla w oceanie – dokument o morzach i oceanach.
          https://www.youtube.com/watch?v=nNLfLz4c87E

          nauczyciele biblioteki

        • więcej
    • Kontakty

      • ul. S. Konarskiego 20 01-464 Warszawa Poland
      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II
      • (22) 6641098
      • Jolanta Skoczeń 22) 6640699 wew.1 Godz. pracy sekretariatu: Poniedziałek 8.00-16.00 Wtorek 9.00- 17.00 Środa 8.00-16.00 Czwartek 8.00-16.00 Piątek 8.00-16.00 dzień bez interesanta
      • Dorota Nowak (22) 6641098 wew. 218 Specjalista do spraw kadr: Małgorzata Struzik (22) 6640699 wew. 4
    • Logowanie