• 23 Kwietnia-  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
        • 23 Kwietnia- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• 23.04.2021 13:57
        • Już dzisiaj - 23 kwietnia - obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wszystkich zainteresowanych historią tego święta proszę o zapoznanie się z naszym ubiegłorocznym wpisem na stronie internetowej szkoły:

Niestety, już drugi rok z rzędu tego dnia nie możemy się spotkać w szkole. Z tego powodu chcielibyśmy porozmawiać z Wami o książkach na odległość, za pomocą padletu:

Proszę każdego z Was o króciutki wpis. Napiszcie, co lubicie czytać i dlaczego. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na pole z ołówkami, by dodać wpis! Zachęcam też do komentowania ulubionych książek innych, poprzez system łapek w górę i w dół. Wpisy mogą być anonimowe lub podpisane imieniem. A gdy już wszyscy spotkamy się w szkole, to najciekawsze, najwyżej ocenione książki znajdą się na wystawce biblioteki szkolnej.
          Nauczyciele Biblioteki
        • Wesołych świąt!

• 31.03.2021 07:40
        • Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów .

• Anna Jankowska “Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”

• 31.03.2021 07:37
        • Książka o polskich zwyczajach i obrzędach. Dzieci poznają symbolikę palm, wielkiego postu, święconki, palenia ognia i polewania się wodą. Jest tu także masa ciekawostek odnośnie naturalnego farbowania jajek i tego co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. To bardzo wartościowa lektura dla dzieci, nauczycieli i wychowawców. Autorka, Anna Jankowska w ciekawy, bardzo przystępny sposób odpowiada na wszystkie dziecięce pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dużym atutem są urocze, barwne ilustracje Renaty Grzybek.
        • Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce – dawniej i dziś

• 29.03.2021 08:20
        • Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą

1. Niedziela Palmowa

Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Wykonany z niej krzyżyk wtykano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami. A wierzbowe kotki z palemki… połykano! Miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie.

• Recenzja książki ,,Wielka księga supermocy,, Susanna Isern Rocio Bonilla

• 26.03.2021 11:27
        • "Wielka księga supermocy" napisana przez Susanna Isern i Rocio Bonilla otwiera przed dziećmi świat wielu możliwości. Przedstawia bohaterów nie przez pryzmat posiadanych przedmiotów czy ilości przyjaciół, ale przez ich pasję i zaangażowanie. Każda z postaci wyróżnia się inną supermocą, ale to, co je łączy to oddanie ukochanym czynnościom. Autorki podkreślają, że nie liczy się samo posiadanie talentu, co więcej, nie jest ono niezbędne, aby posiadać tytułową "supermoc". To, co najistotniejsze, to oddawanie się swoim zainteresowaniom i robienie tego, co sprawia nam radość.
        • JAK CZYTANIE KSIĄŻEK WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?

• 25.03.2021 08:18
        • Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka.

• Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze.

• Regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów.

• Dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.

• Już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka.

• Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje.

• Wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi.

• Systematyczne czytanie dziecku przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, które jest niezbędne w przypadku przewidywania następstw konkretnych zdarzeń (np. jeżeli padał deszcze, to trawa będzie mokra).

• Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów.

• Odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji i wspomóc m.in. proces adaptacyjny w szkole lub przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa.

• Recenzja książki Martina Widmarka „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”

• 24.03.2021 08:57
        • „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem" to pierwszy tom serii pt. „Dawid i Larisa”, Jest to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.