21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. 21 marca to symboliczna data, gdyż osoby z zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy w kształcie skarpetki, które stały się symbolem akcji zachęcającej do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Tego dnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary, aby wyrazić swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa. Na korytarzach pojawiły się gazetki ścienne oraz plakaty informujące o tym wydarzeniu. Materiały przypomniały uczniom jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi oraz pomogły im zrozumieć, że każda osoba ma prawo do godnego traktowania i szacunku. Na ekranie w holu głównym szkoły wyświetlana była prezentacja multimedialna dotycząca Zespołu Downa.
W młodszych klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki, podczas których uczniowie dowiedzieli się więcej o Zespole Downa oraz o tym, jak ważna jest akceptacja i szacunek wobec każdej osoby. Uczniowie obejrzeli skłaniający do refleksji wywiad z chłopcem z Zespołem Downa, filmik pt. „Wyjątkowe Dzieci, czyli Zespół Downa widziany oczami dziecka”, prezentację multimedialną oraz wysłuchali wzruszającej piosenki „Ty jesteś powodem”. Dzieci miały również okazję wykonać ciekawe karty pracy oraz wykazać się kreatywnością, projektując własne, unikalne wzory skarpetek.
Wychowawcy klas starszych w ramach godziny wychowawczej przybliżyli uczniom informacje dotyczące Zespołu Downa. Dzięki tym zajęciom uczniowie zdobyli nową wiedzę na temat problemów, z jakimi borykają się osoby z trisomią chromosomu 21 oraz sposobów wspierania ich w życiu codziennym. Uczniowie klas starszych podczas lekcji plastyki wykonali indywidualne projekty „skarpet nie do pary”, którymi została udekorowana przestrzeń naszej szkoły. W gabinecie psychologów mieli również możliwość kolorowania skarpetek, wykonywania plakatów oraz rozwiązywania krzyżówek o tematyce Zespołu Downa.
Ten wyjątkowy dzień uatrakcyjniły kreatywne przerwy zorganizowane przez specjalistów i nauczycieli współorganizujących proces kształcenia. Na parterze uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego kolorowali według własnego pomysłu ogromne skarpety. Ta aktywność sprawiła im wiele radości. Natomiast chętni uczniowie drugiego etapu edukacyjnego samodzielnie projektowali lub malowali gotowe wzory skarpet i wieszali je na sznurku na korytarzu nowej części szkoły. Wykonane przez naszych uczniów prace wprowadziły w przestrzeń szkolną kolorową i przyjazną atmosferę. Obchody Dnia Kolorowej Skarpetki były wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko wniosło wiele radości, ale także przyczyniło się do kształtowania postaw otwartości i zrozumienia wśród uczniów naszej placówki.
„Świat jest piękny, bo ludzie są różni "
Anna Dymna
Anna Kwil Zespół ds. integracji