W naszej Szkole, w dniach 7-13 października obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Tegoroczne hasło brzmi: „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”.
Chociaż dysleksja może powodować różne trudności w uczeniu się (np. litery w opinii wielu dyslektyków wyglądają jak czarne maszerujące żuki 😊), jednak nie jest przeszkodą, której nie można pokonać. Ronald Davis, w swojej książce „Dar dysleksji” opisuje wiele pozytywnych aspektów dysleksji. Często trudności pomagają dyslektykom w drodze do sukcesu. Uczą ich wytrwałości, konsekwencji, zmuszają do poszukiwania nowych metod i sposobów radzenia sobie z ograniczeniami.
Osiągnięcie sukcesu z dysleksją jest realne! Przykładem jest Albert Einstein (1879–1955) uważany za największego naukowca wszech czasów. Jako dziecko bardzo późno zaczął mówić, czytać nauczył się dopiero w wieku 9 lat. Miał też problemy z pisaniem. Ze względu na słabą pamięć z trudem przyswajał wiedzę z różnych dziedzin. Duże braki wiedzy przyczyniły się do tego, że oblał swój pierwszy egzamin na studia. Dwukrotnie stracił pracę nauczyciela z powodu trudności związanych z dysleksją. A jednak to właśnie on stworzył teorię względności. Albert Einstein powiedział o sobie: „JESTEM JAKI JESTEM, NIE POMIMO TEGO, ŻE MAM DYSLEKSJĘ, ALE DLATEGO, ŻE JĄ MAM” .
W ramach podniesienia świadomości o dysleksji, w naszej Szkole uczniowie z młodszych klas stworzyli własnoręcznie plakaty z portretami sławnych dyslektyków. Zostały one umieszczone w korytarzu na parterze, w części przeznaczonej dla młodszych klas. Wolontariusze również zamieścili na swojej tablicy zdjęcia ze sławnymi postaciami wskazując, że dysleksja to nie przeszkoda na drodze do sukcesu. W różnych częściach szkoły mogliśmy napotkać wizerunki wybitnych osobowości, które wniosły ogromny wkład w rozwój nauki, sztuki i medycyny. Stanowią one najlepszy dowód, że dysleksji może towarzyszyć kreatywność, żywa wyobraźnia, wrażliwość na otoczenie, umiejętność myślenia obrazami, żywa inteligencja.
Plakaty z wizerunkami znanych dyslektyków oraz informacje o nich będą widniały w szkole jeszcze przez pewien czas. Zachęcamy do zapoznania się, a przede wszystkim niech stanowią one motywację dla tych, którzy otrzymali diagnozę DYSLEKSJA i potrzebują zobaczyć w niej potencjał, a nie trudności 😊
Katarzyna Korpusińska
pedagog szkolny