• Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

• W naszej Szkole, w dniach 7-13 października obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Tegoroczne hasło brzmi: „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”.

Chociaż dysleksja może powodować różne trudności w uczeniu się (np. litery w opinii wielu dyslektyków wyglądają jak czarne maszerujące  żuki 😊),  jednak nie jest przeszkodą, której nie można pokonać. Ronald Davis, w swojej książce „Dar dysleksji” opisuje wiele pozytywnych aspektów dysleksji. Często trudności pomagają dyslektykom w drodze do sukcesu. Uczą ich wytrwałości, konsekwencji, zmuszają do poszukiwania nowych metod i sposobów radzenia sobie z ograniczeniami.

Osiągnięcie sukcesu z dysleksją jest realne! Przykładem jest Albert Einstein (1879–1955) uważany za największego naukowca wszech czasów.  Jako dziecko bardzo późno zaczął mówić, czytać nauczył się dopiero w wieku 9 lat. Miał też problemy z pisaniem. Ze względu na słabą pamięć z trudem przyswajał wiedzę z różnych dziedzin. Duże braki wiedzy przyczyniły się do tego, że oblał swój pierwszy egzamin na studia. Dwukrotnie stracił pracę nauczyciela z powodu trudności związanych z dysleksją. A jednak to właśnie on stworzył teorię względności. Albert  Einstein powiedział o sobie: „JESTEM JAKI JESTEM, NIE POMIMO TEGO, ŻE MAM DYSLEKSJĘ, ALE DLATEGO, ŻE JĄ MAM” .

W ramach podniesienia świadomości o dysleksji, w naszej Szkole uczniowie z młodszych klas stworzyli własnoręcznie plakaty z portretami sławnych dyslektyków. Zostały one umieszczone w korytarzu na parterze, w części przeznaczonej dla młodszych klas. Wolontariusze również zamieścili na swojej tablicy zdjęcia ze sławnymi postaciami wskazując, że dysleksja to nie przeszkoda na drodze do sukcesu. W różnych częściach szkoły mogliśmy napotkać wizerunki wybitnych osobowości, które wniosły ogromny wkład w rozwój nauki, sztuki i medycyny. Stanowią one najlepszy dowód, że dysleksji może towarzyszyć kreatywność, żywa wyobraźnia, wrażliwość na otoczenie, umiejętność myślenia obrazami, żywa inteligencja.

Plakaty z wizerunkami znanych dyslektyków oraz informacje o nich będą widniały w szkole jeszcze przez pewien czas. Zachęcamy do zapoznania się, a przede wszystkim niech stanowią one motywację dla tych, którzy otrzymali diagnozę DYSLEKSJA i potrzebują zobaczyć w niej potencjał, a nie trudności 😊

Katarzyna Korpusińska

• Akcja Sprzątanie Świata

• Na straży czystej Ziemi - pod takim hasłem przebiegła 31. ogólnopolska akcja Sprzątanie Świata - Polska 2024, do której włączyła się również nasza szkoła. W minionym miesiącu, uczniowie wraz z rodzinami i znajomymi porządkowali tereny leśne oraz najbliższą okolicę, a zdjęcia z akcji, po przesłaniu na podany adres mailowy, posłużyły do wykonania kolażu. Była to wyjątkowa okazja, aby wspólnie działać na rzecz naszej planety, pielęgnować środowisko naturalne oraz kształtować postawy ekologiczne wśród młodych pokoleń. Akcja Sprzątanie Świata była nie tylko okazją do uporządkowania naszego otoczenia, ale także doskonałą lekcją ekologii i odpowiedzialności za planetę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz środowiska.

Zespół przyrodniczy

• Nasza szkoła wspiera kampanię

• Dołączyliśmy do Ogólnopolskiej Kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.

Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października w Sejmie RP, a jej finał zaplanowano na 19 listopada, podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce zostaną podświetlone na czerwono.

Główne cele kampanii to:

• Uwrażliwiać społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci w Polsce
            • Wspierać ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci
            • Promować ideę uważnego rodzicielstwa
            • Wdrażać systemowe rozwiązania na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Kampania jest corocznym wydarzeniem, które mobilizuje społeczeństwo do walki z przemocą wobec dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce, podejmują w tym czasie różne inicjatywy edukacyjne, na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Nasza szkoła włącza się do akcji

W ramach kampanii nasza szkoła planuje zrealizować inicjatywę edukacyjną, która zwiększy świadomość na temat przemocy wobec dzieci. W szkole zostaną wywieszone plakaty oraz rozpowszechnione ulotki uwrażliwiające na ten ważny temat. Dodatkowo, wychowawcy klas będą mieli dostęp do lekcji online, które będą mogli wykorzystać podczas godzin wychowawczych.

Wspólnie możemy działać na rzecz ochrony dzieci przed przemocą

Aneta Syryło

Psycholog szkolny