W klasie 3c w bieżącym roku szkolnym 2023/2024 realizowaliśmy projekt pt. „Zawody Naszych Rodziców”. Projekt ten możemy wpisać w jeden z obszarów realizowania zadań, w ramach funkcjonującego w szkole Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Celem orientacji zawodowej w klasach I-III jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
Projekt polegał na organizowaniu serii zajęć w zespole klasowym, które prowadzone były przez zaproszonych rodziców naszych uczniów. Najczęściej realizowane były one w formie pokazu, pogadanki czy też prezentacji. Dorośli na własnych przykładach przybliżyli naszym uczniom specyfikę wykonywanego przez siebie zawodu, wskazując na jego trudy i zalety. Prelegenci mówili o znaczeniu pracy w życiu człowieka oraz podkreślali rolę zdolności i zainteresowań w wyborze danego zawodu. Opowiadali oni o cechach osobowościowych jakie są konieczne i ważne przy realizowaniu własnych celów i marzeń. Zaproszeni goście demonstrowali właściwe dla danego zawodu przybory i narzędzia pokazując ich praktyczne wykorzystanie. Przy okazji projektu „Zawody Naszych Rodziców”, oprócz realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, przybliżyliśmy również naszym uczniom wybrane wartości takie jak: odpowiedzialność, kreatywność, współdziałanie, ciekawość poznawcza, aktywność czy przedsiębiorczość.
Nasi goście byli reprezentantami rożnych zawodów. Pierwsza przybyła do nas mama Wiktorii, która pracuje jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Pani Ania opowiedziała nam przebieg swojej kariery zawodowej wskazując, że zanim zaczęłam pracować jako nauczycielka, byłam kierownikiem działu handlowego. Po latach okazało się, że jej prawdziwą pasją jest edukacja, a chęć pracy z dziećmi zwyciężyła. Pani Ania bardzo zadowolona jest obecnie z pracy którą wykonuje. Na spotkaniu mama Wiktorii pokazała dzieciom swoje świadectwo ze szkoły podstawowej i wyjawiła, że kiedyś była bardzo nieśmiałą i niepewną siebie dziewczynką. Udało jej się jednak zapanować nad tymi cechami i dziś wykonuję zawód, który wymaga od niej gotowości, aby cały czas prezentować coś przed innymi. Wywnioskowaliśmy wspólnie, że człowiek potrafi wiele zdziałać, jeśli jest zmotywowany i sumiennie nad sobą pracuje.
Kolejnymi rodzicami jacy nas odwiedził w szkole byli mama i tata Antosia. Pani Anita pracuje w Domu Pomocy Społecznej „Budowlani”, gdzie wykonuje zawód dietetyka. Pani Anita czuwa w swojej pracy nad prawidłowym przebiegiem i właściwą realizacją całodziennego żywienia mieszkańców placówki opiekuńczej. Sprawdza ona jadłospisy, kontroluje wydawanie posiłków, a oprócz tego prowadzi kawiarenkę i nadzoruje całość spraw dotyczących działu opiekuńczo – terapeutycznego. Pani Anita opowiadała nam o potrzebach swoich podopiecznych, o trudnych ale też i radosnych chwilach ich życia. Wizyta Pani Anity odbyła się w grudniu zeszłego roku. W związku z tym nasi uczniowie chcąc sprawić radość starszym osobom, wykonali piękne kartki świąteczne, które mama Antosia przekazała z serdecznymi życzeniami swoim podopiecznym.
Tata Antoniego z kolei zaprezentował nam wykonywany przez siebie zawód lekarza. Pan Karol pracuje w przychodni jako lekarz rodzinny. Opowiedział nam swoją historię zawodową, wyjaśniając w jaki sposób doszedł on do specjalizacji, którą obecnie się zajmuje. Dzieci mogły obejrzeć stetoskop, ciśnieniomierz i inne medyczne atrybuty zawodu lekarza.
Następnym zaproszonym gościem był tata Kasi, Pan Leszek, który wykonuje zawód projektanta systemów teletechnicznych na stanowisku dyrektora działu projektowego w firmie „Janex”. Jego firma specjalizuje się w projektowaniu systemów zabezpieczeń. Pan Leszek przedstawił urządzenia służące do zabezpieczania budynków. Nasi uczniowie bardzo chętnie zapoznali się z przedstawionymi ciekawostkami technicznymi. W ramach prezentacji swojego zawodu Pan Leszek zorganizował quiz, w którym dzieci z wielką radością uczestniczyły, tym bardziej, że dobre odpowiedzi nagradzane były upominkami.
W następnej kolejności odwiedziła nas mama Jasia. Pani Martyna wykonuje zawód spedytora w Grupie PKP Cargo. Tym razem nasi uczniowie obejrzeli ciekawy film oraz foldery prezentujące tą firmę. Pani Martyna zajmuję się organizacją transportu kolejowego materiałów budowalnych oraz kontenerów, począwszy od przygotowania wyceny, podpisania umowy, przyjęcia zlecenia, aż do organizacji samego transportu.
Chcąc urozmaicić i uatrakcyjnić formę zdobywania wiedzy na temat różnych zawodów mama jednej z naszych uczennic zaprosiła nas do miejsca swojej pracy. Pojechaliśmy zatem na wycieczkę do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie jako radca w Departamencie Służby Cywilnej pracuje mama Zuzi. Pani Paulina wyjaśniła uczniom że kancelaria to urząd administracji rządowej zajmujący się obsługą Premiera oraz jego współpracowników. W tym miejscu odbywają się spotkania Rady Ministrów na których podejmowane są decyzje o planach rządu. Jest to również miejsce spotkań Premiera z gośćmi z kraju i zagranicy. Pani Paulina przekazała nam, że jej praca w Departamencie Służby Cywilnej polega na udzielaniu wyjaśnień pisemnych i telefonicznych oraz opracowywaniu różnego rodzaju dokumentów. Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy także budynek KPRM, który ma długą i ciekawą historię gdyż był świadkiem ważnych wydarzeń w historii Polski. Dowiedzieliśmy się m.in. że jego najstarsza część została wybudowana w końcu XIX w. i pełniła różne funkcję: szkoły kadetów, szpitala, Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, Urzędu Rady Państwa. Wycieczka do KPRM była bardzo ciekawa i cenna w różne pozyskane informacje.
W najbliższym czasie udamy się z klasą na kolejną wycieczkę zawodoznawczą. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez mamę naszej uczennicy do Sądu Rejonowego. Wierzymy, że i z tej wyprawy również przyjedziemy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę na temat pracy sędziów, asesorów, ławników i innych urzędników sądowych.
Dzięki realizacji projektu „Zawody naszych rodziców” osiągnęliśmy zaplanowywane efekty edukacyjne. Urozmaiciliśmy i uatrakcyjniliśmy formy kształcenia naszych uczniów. Dzieci zdobyły i utrwaliły wiadomości o zawodach swoich rodziców. Wstępnie zostały zapoznane z różnorodnością zawodów na rynku pracy. Projekt służył rozwijaniu pozytywnej postawy wobec pracy i edukacji, sprzyjał poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań uczniów. Przyczyniliśmy się również do budowania przyjaznego wizerunku szkoły poprzez włączenie rodziców w proces kształcenia oraz integrację rodziców uczniów w obrębie zespołu klasowego.
Beata Piotrowska