W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła kontynuuje długoletnią współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności. Z uwagi na wieloletnie doświadczenia szkoły w obszarze doskonalenia efektywnych metod dydaktycznych i wychowawczych nasza placówka została zakwalifikowana do rocznego projektu LABORATORIA SZKÓŁ UCZĄCYCH SIĘ.
W grupie 3 Szkół Partnerskich:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie;
- Szkoła Podstawowa nr 143 im Stefana Starzyńskiego w Warszawie;
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie;
realizujemy różnorodne przedsięwzięcia w celu rozwoju edukacji interdyscyplinarnej. Partnerska współpraca
z SP nr 143 w Warszawie i SP nr 1 w Piastowie to między innymi wzajemne wymiana doświadczeń w zakresie metod pracy, wspólne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach upowszechniających efektywne nauczanie, wymiana doświadczeń i budowanie wzajemnych relacji.
Warto podkreślić, że Rada Pedagogiczna naszej szkoły zdecydowała się w tym roku szkolnym na intensyfikację działań w zakresie rozszerzenia zastosowania metod aktywizujących, a zwłaszcza pracy metodą projektu (w tym projektów interdyscyplinarnych) i metodą myślącej klasy.
W II półroczu w klasach IV – VII zrealizowano klasowe projekty interdyscyplinarne, koordynowane przez wychowawców klas i wybranych nauczycieli przedmiotu. Realizacja projektów poprzedzona została przypomnieniem nauczycielom szkoły zasad pracy projektowej, idei projektów interdyscyplinarnych.
Efekty pracy projektowej poszczególnych klas mogliśmy podziwiać podczas tzw. 2 Dni Projektowych – 8 i 10 maja br., w ramach których poszczególne zespoły na poziomach klas IV, V, VI i VII prezentowały efekty pracy projektowej danej klasy oraz opowiadały o procesie pracy projektowej. Sala widowiskowa szkoły i korytarze wokół niej pełne były różnych rekwizytów, plakatów i makiet, które odzwierciedlały treści projektowe zgłębiane przez poszczególne klasy. Uczniowie zachwycili nas swoją dojrzałością, licznymi talentami artystycznymi, wysokim poziomem dojrzałości społecznej, umiejętnością refleksji i samooceny. Miło nam było obserwować poszczególne zespoły klasowe podczas prezentacji efektów swojej pracy, świadomą ocenę dobrych stron pracy zespołowej i trudności jakie zespoły napotkały w trakcie realizacji projektu.
Piękne prezentacje komputerowe, filmy, makiety, plakaty zachwyciły nas dorosłych i młodych obserwatorów zgromadzonych na widowni. To były 2 dni pięknej, niekonwencjonalnej edukacji wielopłaszczyznowej, międzypokoleniowej i interdyscyplinarnej.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć i wybranych prezentacji filmowych.
Barbara Makowska – Opala, dyrektor szkoły;
Poniżej prezentujemy filmy zrealizowany przez uczniów z klas:
- VI d realizującej projekt pt. „Rok polskich olimpijczyków”
- IV d realizującej projekt pt. „ Powstanie Warszawskie”