• SŁODKIE BAŁWANKI

• 05.02.2018 21:48
        • NA OSŁODĘ !!!

„Kulinarna świetlica” chcąc osłodzić fakt, iż ferie dobiegły końca proponuje coś słodkiego co poprawi humor i podkręci każdą karnawałową zabawę.

Cytryna

Cukier puder

Czekoladowe drażetki

Morele suszone

Wiórki kokosowe

Ciasto francuskie

Dżem z czarnej porzeczki

Zrób to sam nic trudnego:

Lukier: sok z cytryny mieszaj z cukrem pudrem do powstania dość gęstej konsystencji. Poproś rodzica lub opiekuna, aby upiekł Ci ciastka z ciasta francuskiego, ale krążki na nie wytnij sam, zwykłą szklanką bądź kubkiem. Jesteś gotowy? Użyj swej wyobraźni i stwórz bałwankową słodkość na pożegnanie zimy i ferii.

Udanej zabawy i smacznego!

• CZEKOLADOWY KOKTAJL MOCY

• 30.11.2017 21:29
        •

Każdy łasuch uwielbia słodkie desery, nie wszystkie są jednak zdrowe. Znakomitą alternatywę stanowią koktajle. Dostarczają one dawki witamin, która pobudza organizm, dodaje energii i chęci działania. Wypicie takiego koktajlu sprawi, że będziesz jak świeżo zatankowany samochód. Możesz być pewien, że paliwa Ci nie zabraknie!

Czekoladowy koktajl mocy

1 obrany banan

1 obrane kiwi

1 szklanka mleka roślinnego

pół obranego awokado

1 łyżka kakao

1 łyżka masła migdałowego

1 łyżka miodu

PRZYGOTOWANIE:

Wszystkie składniki dokładnie zmiksować za pomocą blendera i gotowe!

Powstaną dwie porcje koktajlu. Można zredukować ilość mleka do pół szklanki, a wówczas otrzymamy mus, który oprószony wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów będzie smakował wyśmienicie.

SMACZNEGO!

Grażyna Łada-Krasnowska

• TĘCZOWE TORTILLE

• 16.11.2017 22:42
        • Magia kolorów

Te małe roladki to nie tylko pyszna kompozycja smaków, ale i wspaniała impresja barw. Idealnie sprawdzą się jako: przekąska na towarzyskim spotkaniu, bardziej wymyślna forma śniadania, niespodzianka do śniadaniówki bądź kolacja. Można tworzyć dowolne kombinacje albo skorzystać z naszej propozycji!

KOLOROWA TORTILLA

Składniki:

- 1 tortilla (gotowa lub domowa)

- ziołowy serek Almette do kanapek

- łyżka majonezu

- szczypta przyprawy do twarożku „Vegeta”

- świeża czerwona i żółta papryka

- marchewka

- awokado

- czerwona kapusta

- szpinak

Przygotowanie:

Serek dokładnie mieszamy razem z majonezem i przyprawą, następnie tortillę smarujemy powstałą kremową twarożkową masą. Zostawiając wolne miejsce na jednym końcu, rozkładamy na serku według własnego gustu zaproponowane warzywa, które zostały pokrojone w cienkie paski, ewentualnie marchewkę można zetrzeć na dużych oczkach tarki. Ułożone warzywa powinny stworzyć nam wizję tęczy. Następnie zawijamy w ciasny rulon. Pozostawiony na końcu fragment z twarożkiem pozwoli zlepić rulon. Po czym należy pokroić ją ostrym nożem na 6 kawałków i wetknąć wykałaczkę.

Roladki od razu zjadamy lub do czasu podania przechowujemy w lodówce owinięte folią, aby nie wyschły.

Smacznego !

Grażyna Łada-Krasnowska

• ACH TA DYNIA

• 26.10.2017 21:06
        •

Mmm, dynią nadziane

ciacha lukrem polane!

Podczas zajęć Kulinarnej Świetlicy zapanował istny jesienny zawrót głowy! A to wszystko dlatego, że ich gwiazdą i głównym składnikiem była jej Wysokość Dynia Brzuchato-Pękata! To bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, C, PP oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor warzywo jest również doskonałym źródłem białka i błonnika. Polecamy ją przyrządzić w formie nadzienia do ciasteczek, które na pewno posmakują wszystkim łasuchom!

SKŁADNIKI:

• upieczona i obrana ze skórki dynia Hokkaido

• kilka wypestkowanych daktyli namoczonych w gorącej wodzie

• masło orzechowe

• syrop klonowy

• duża szczypta cynamonu

• ciasto francuskie

• na lukier cytrynowy: cukier puder i sok z cytryny, klonowy: cukier puder i syrop klonowy

PRZYGOTOWANIE:

Upieczoną do miękkości, obraną ze skórki dynię miksujemy na gładkie puree. Następnie dodajemy namoczone daktyle, około łyzki masła orzechowego, dużą szczyptę cynamonu oraz kilka łyżek syropu klonowego. Blendujemy na gładką masę i próbujemy, w razie potrzeby dodajemy więcej cynamonu lub syropu klonowego do smaku.

Smacznego!

Grażyna Łada- Krasnowska

• Mufinki marchwiowo - orzechowe

• 25.04.2017 13:08
        • Mhmm! Mniam!
          Takie odgłosy można było usłyszeć podczas ostatniej degustacji kulinarnej świetlicy. Sprawcą tych niesłychanie pysznych doznań smakowych były smaczne i zdrowe, a jakże, mini babeczki marchwiowo-orzechowe. A wisienką na torcie, przepraszam, na babeczce był zrobiony przez dzieci lukier cytrynowy ozdobiony kolorowymi posypkami. Palce lizać!
          Zapraszamy do powtórzenia przepisu w domu.
          Smacznego!

MUFINKI MARCHWIOWO-ORZECHOWE

• 200g  marchewki
          • 200g mąki pszennej
          • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
          • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
          • 200 ml oleju rzepakowego
          • 4 jajka, rozmiar L
          • 200g cukru trzcinowego
          • 1 łyżeczka cukru waniliowego
          • 100g orzechów włoskich

Marchewki obieramy i ścieramy na tarce  jarzynowej o małych  oczkach. W jednej misie mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, drobno posiekane orzechy włoskie, przyprawę do piernika. W drugiej misce mikserem miksujemy jajka, cukier
          i cukier wanilinowy na puszystą masę, do której następnie  dodajemy składniki sypkie naprzemiennie z olejem, cały czas mieszając. Na koniec dodajemy startą marchewkę.
          Formę do babeczek wyłożyć papierowymi papilotkami i nałożyć do każdej ciasta. Pieczemy przez 25 minut w 180 stopniach (nakłuwamy patyczkiem i sprawdzamy czy jest suchy).

LUKIER CYTRYNOWY

1 cytryna
          Cukier puder
          Do wyciśniętego soku z cytryny dodajemy stopniowo cukier puder i dokładnie mieszamy aż zgęstnieje i powstanie lukier.
          Sylwia Zajączkowska
          nauczycielka świetlicy