• "Zadania z warunkiem"

• 21.01.2020 11:28
        • "Zadania z warunkiem"

Kolejne z zajęć cyklicznych "Kodowanie na dywanie" prowadzonych dla pierwszoklasistów obejmowały dwa zadania. Podczas pierwszego z zadań "Szukaj 6" uczniowie układali kod- drogę z jednego punktu do drugiego spełniając warunek: kubek ma stanąć na polach z zapisem graficznym działań których wynikiem jest cyfra 6. Doskonalili tym samym umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10. Drugie z zadań "Ustaw z warunkiem" było propozycją aktywności w której warto dać czas uczniom na zastanowienie się czy istnieje algorytm upraszczający wykonanie. Dzieci ustawiały wszystkie dostępne kubeczki w różnych kolorach na macie, ale z zachowaniem podanych warunków. Warunki te określały które z kubków mogą lub nie mogą stać koło siebie. Logiczne myślenie, umiejętność planowania działania i zgodna współpraca przyczyniły się do zrozumienia i  poprawnego wykonania zadań.

nauczycielka świetlicy

• "Świąteczne obrazki"

• 16.12.2019 17:44

• Kolejne z cyklicznych zajęć "Kodowanie na dywanie" rozwijających umiejętność krytycznego i logicznego myślenia oraz wnioskowania były nawiązaniem do tematyki świątecznej. Tym razem uczniowie klasy I na podstawie podanych współrzędnych przypisanych konkretnym kolor kubeczków układali świąteczne obrazki. Podczas zajęć uczniowie przekonali się po raz kolejny jak ważna jest zgodna współpraca w zespołach, umiejętność szukania kompromisów i optymalnych rozwiązań.

nauczycielka świetlicy
        • Grasz w zielone?

• 29.11.2019 16:02
        • Grasz w zielone?

Mamy zielone! A dokładnie zielone pesto bazyliowo-pietruszkowe. Nasza wersja tego pochodzącego z Włoch przysmaku oprócz wspaniałego smaku dostarcza również porządną dozę witaminy c oraz naturalny antybiotyk jakim jest czosnek. Nasi mali kucharze jednogłośnie stwierdzili, że to jest pyszne! To jak, zagrasz z nami w zielone?

SKŁADNIKI:

1 szkl. listków bazylii
          ½ szkl. listków natki pietruszki1 lub 2 ząbki czosnku (ilość czosnku zależy od naszych preferencji)
          ¼ szkl. uprażonych orzechów nerkowca
          ¼ szkl. oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia
          ¼ szkl. startego parmezanu
          uprażone migdały w płatkach
          szczypta soli i pieprzu
          kiełki koniczyny

PRZYGOTOWANIE:

Umyte i osuszone liście bazylii i natki pietruszki przekładamy do wysokiego naczynia,

w którym będziemy miksować wszystkie składniki. Następnie dodajemy orzechy (uprzednio

uprażone na patelni), czosnek przeciśnięty przez praskę, olej, sól, pieprz i za pomocą

blendera wszystko razem miksujemy. Dodajemy starty ser parmezan i dokładnie mieszamy

składniki ze sobą. Jeśli wyjdzie za gęste dodajemy więcej oleju, jeśli za rzadkie więcej parmezanu. Doprawiamy do smaku.

Tak powstałe pesto można podawać z pieczywem bądź makaronem razowym oprószone

parmezanem i migdałami w płatkach.

Pesto można przechowywać w szczelnym pojemniku przez tydzień czasu w lodówce.

Smacznego!

Grażyna Łada-Krasnowska

Sylwia Konfederak

• Pierwsze zajęcia Kulinarnej świetlicy!

• 30.10.2019 10:46
        • Komu POPCORN?

Niewątpliwie nadszedł ten czas w roku kiedy jesienne, długie wieczory spędzane pod kocem z kubkiem gorącego napoju są już z nami. A kiedy odpoczywamy przy książce lub filmie często nachodzi nas chęć na coś do pochrupania. Takie podjadanie nie musi jednak negatywnie wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. Kulinarna Świetlica proponuje zdrową, chrupiącą przekąskę: popcorn!
          Dzięki temu, że wykonaliśmy go bez użycia tłuszczu i bez soli stanowi on pyszną i sycącą alternatywę dla niezdrowych smakołyków. Nasi wychowankowie już się przekonali, że zdrowy popcorn idealnie komponuje się z oglądaniem filmu. A wy, też spróbujecie?

Sylwia Konfederak

Grażyna Łada-Krasnowska

• Zadania z warunkami

• 31.05.2019 14:25
        • W ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach z cyklu „Kodowanie na dywanie” noszących tytuł „Zadania z warunkami” rozwijających logiczne myślenie, umiejętność planowania pracy oraz kompetencje miękkie wzięli uczniowie klas I. Zadaniem dzieci było ułożenie kodu prowadzącego od palety malarskiej do koła w podanej barwie mijając po drodze pola z kołami w barwach podstawowych, które po zmieszaniu stworzą barwę stanowiącą koniec zadania. Miały one również za zadanie ułożenie kodu- drogi z jednego punktu do drugiego spełniając następujące warunki: przejścia przez pola z największą liczbą parzystą, przejścia przez pola z najmniejszą liczbą parzystą, omijanie pól z cyframi parzystymi. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali zadania, a nagrodą za ich poprawne wykonanie była możliwość stworzenia w grupach najwyższej wieży z kolorowych kubków.

Nauczyciel świetlicy