• Mam głoda na loda!

• 24.05.2019 17:00
        • Mam głoda na loda!

W maju jak w raju…Znacie to przysłowie? Za oknem piękna pogoda, robi się coraz cieplej i nagle do głowy wpada ta myśl: mam głoda na loda! Stęsknieni za smakiem tych mroźnych przysmaków postanowiliśmy zrobić sobie własne lody na zajęciach Kulinarnej Świetlicy. Spytacie jak to możliwe? A no właśnie tak, prosto, szybko, zdrowo i kolorowo!

Składniki:

- paczka mrożonych malin

- paczka mrożonych owoców leśnych

- cukier trzcinowy

- banany, truskawki, borówki

- dropsy z gorzkiej czekolady

- syrop z agawy

Przygotowanie:

Umyj i pokrój owoce, które będą dodatkami do lodów. My wybraliśmy banany oraz truskawki pokrojone w plasterki i borówki. Do naczynia wsyp zamrożone owoce oraz dodaj kilka łyżek cukru trzcinowego. Zacznij to razem blendować, aż uzyskasz gładką masę. Nie martw się, jeśli część owoców pozostanie nie zmiksowana, to tylko doda fajnej tekstury. Gotowe lody nakładaj do pucharka, kubeczka lub wafelka, jak lubisz i udekoruj owocami, dropsami czekoladowymi i odrobiną syropu z agawy. Zajadaj, póki zimne. Smacznego!

nauczycielki świetlicy

Grażyna Łada-Krasnowska

• Śniadaniowa tęcza smaków

• 20.05.2019 11:00
        • Śniadaniowa tęcza smaków – kolorowo znaczy zdrowo

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Nie wierzycie? To dlaczego mamy pierwsze i drugie śniadanie? ;) Idealny pierwszy posiłek powinien być kolorowy, złożony z różnorodnych składników i pełen witamin. Kulinarna Świetlica zorganizowała akcję śniadaniową, do której włączyły się wszystkie sale świetlicowe a zaangażowanie uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dzieci przyniosły swoje ulubione składniki śniadań i wspólnie w grupach wraz z wychowawcami stworzyli kolorowe, pełne składników odżywczych i pyszne kanapki. Wniosek? Jedzmy tęczę na śniadanie!

nauczyciele świetlicy

Grażyna Łada-Krasnowska

• Dodaje, odejmuję, mnożę.

• 14.05.2019 16:23
        •  W kolejnych zajęciach z cyklu „Kodowanie na dywanie” noszących tytuł „Ddodaję, odejmuję i mnożę” wzięły udział uczennice klas III. Podczas wykonywania pierwszego z zadań miały za zadanie utworzyć kod (drogę) spełniający określone warunki. Dokonanie pewnych obliczeń obejmujących działania z zakresu dodawania, odejmowania i mnożenia pomogło im w wyznaczeniu właściwej drogi (kodu). Drugie z zadań polegało również na dokonaniu obliczeń z zakresu dodawania oraz odejmowania i stworzeniu kodu (drogi) od startu do mety.Trasa musiała jednak prowadzić przez wszystkie pola na których wynik działania był równy 15.  Uczennice wykazały się wiedzą, logicznym myśleniem oraz umiejętnością planowania pracy dzięki czemu każde z zadań wykonały poprawnie.

Zapraszamy na kolejne zajęcia!

Karolina Fus

nauczyciel świetlicy

• Kodowanie na dywanie- „W świecie figur geometrycznych”

• 14.04.2019 21:14
        • Pierwszoklasiści chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Kodowanie na dywanie” mających temat „W świecie figur geometrycznych”. Uczniowie podczas wykonywania pierwszego z zadań tworzyli drogę- kod, która musiała prowadzić przez konkretną/wskazaną figurę geometryczną. Trudność polegała na tym, że ta figura nie została uczniom wskazana wprost a jedynie przedstawiona za pomocą symboli graficznych określających jej cechy. Drugie zadanie polegało natomiast na zabawie z symetrią i układem współrzędnych. Wiedza, logiczne myślenie i zgodna współpraca w grupach pozwoliły uczniom w sposób poprawny rozwiązać każde z zadań.

Zapraszamy na kolejne zajęcia za dwa tygodnie!

Karolina Fus

nauczyciel świetlicy

•  TĘCZOWE SPRING ROLLSY
        • TĘCZOWE SPRING ROLLSY

• 28.03.2019 19:04
        • Wiosna jest już z nami! Kulinarna Świetlica powitała tę wspaniałą porę roku idealną przekąską w kolorach tęczy jaką są spring rollsy, przez nas nazwane wiosennymi zawijasami. Pyszna, kolorowa oraz bardzo zdrowa – przekąska idealna nie tylko na pierwszy dzień wiosny.

Składniki:

• arkusze papieru ryżowego

• ogórek zielony

• papryka czerwona i żółta

• marchewka

• czerwona cykoria

• kiełki lucerny, słonecznika oraz koniczyny

• gotowy sos do springrollsów (czytamy skład, im krótszy tym lepszy ;)

Przygotowanie:

Umyte warzywa przygotowujemy w następujący sposób: ogórka oraz paprykę kroimy w cienkie paski, cykorię rozdzielamy na listki i szatkujemy, marchewkę ścieramy na tarce na grubych oczkach. Arkusz papieru ryżowego zamaczamy w letniej wodzie przez chwilę aż zmięknie i stanie się przezroczysty. Rozkładamy go na desce lub talerzu i nakładamy po trochu z każdego przygotowanego dodatku. Następnie zwijamy w zgrabny rulonik. Gotowe spring rollsy podajemy z sosem do nich dedykowanym lub sosem słodkie chili.

P.S. Pamiętaj, że warzywa i inne dodatki do spring rollsów możesz dowolnie dobrać do własnych upodobań smakowych i preferencji. Jeśli chcesz, możesz do warzyw dodać produkt białkowy jak np. kawałki łososia, kurczaka czy tofu.

Smacznego!

Grażyna Łada- Krasnowska