W dniach 16,17,18 listopada odbyły się w naszej szkole Dni Tolerancji, Integracji i Życzliwości zorganizowane przez Zespół ds. Integracji. Wszystkie przygotowane aktywności i działania odbywały się pod tegorocznym hasłem „MYŚLĘ, CZUJĘ, DZIAŁAM”.
Zespół naszych specjalistów przygotował różnorodne i liczne atrakcje dla całej społeczności szkolnej.
Przede wszystkim pojawiły się gazetki ścienne na korytarzach naszej szkoły, które dotyczyły tematyki emocji: „Myślę, czuję, działam – schemat zależności”, „Oswajam emocje”, „Koło emocji – jak się dzisiaj czujesz” oraz napisy „myślę, czuję, działam” i kwiatki z emocjami na drzwiach sal lekcyjnych przygotowane przez zespół specjalistów. Na parterze znajdowały się również karteczki do wyrywania „Weź czego potrzebujesz”. Rzeczywiście uczniowie i nauczycieli z tego korzystali i zabierali ze sobą karteczki z pozytywnymi emocjami.
Nauczycielki wspomagające i współorganizujące proces kształcenia przygotowały na korytarzach kilka zabaw dla uczniów klas 1-3 i 4-8. Dzieci mogły zapoznać się z rodzajami emocji, ich nazwami i znaczeniem. Układały domino i duble oraz rzucały kostką z emotkami.
Na odpowiednim kolorze liści zapisywały wybraną przez siebie emocje i przyklejały w odpowiednim miejscu na "drzewie emocji", na wydrukowanych buźkach wyrażały swoje emocje w danym dniu (wystawa prac dzieci).
Chętnie też opisywały swój obecny stan i powód odczuwania danej emocji, wyszukiwały i dopasowywały do odpowiedniej ilustracji. Mamy nadzieję, że po tych mini zajęciach wzrosła u uczniów znajomość palety znaczeń różnych emocji, że będą wiedzieli, iż każde uczucie, emocja są ważne i każdy ma prawo przeżywać je na swój sposób.
Zespół pedagogów i psychologów klas 4-8 przygotował w swoich gabinetach „Miasteczko emocji” w którym dzieci mogły grać w różne gry planszowe dotyczące emocji. W gabinecie pedagogów zostało również wykonane przez uczniów miasteczko emocji z klocków Lego – dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i bardzo dużym zaangażowaniem. Była przy tym naprawdę fajna zabawa!
Panie pedagog przygotowały również duże słoiki: „Zjadacz trudnych emocji” oraz „Słoik wspierających emocji” do których wszyscy mogli wrzucać kartki z napisem lub rysunkiem swoich emocji w danym dniu. Słoiki były umieszczone na parterze przy recepcji, na stoliku przy sklepiku szkolnym oraz w gabinecie pedagoga. Rzeczywiście swoimi emocjami dzielili się zarówno uczniowie jak i niektórzy nauczyciele i pracownicy szkoły!
Dzięki „Chińskim szeptom” – czyli dobrym słowem dla kolegi uczniowie w klasach 4-8 mieli możliwość przekonać się w jaki sposób możemy przekazać pozytywną informację odnośnie kolegi czy koleżanki. Zadbał o to zespół psychologów i pedagogów.
W świetlicy szkolnej została zorganizowana „Bibliotek emocji” czyli czytanie historyjek o emocjach w której uczestniczyły panie pedagog oraz logopeda szkolny.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja happeningowa „kolorowe potwory” mająca na celu uczenia akceptacji, poznania, rozróżniania emocji, którą przygotowały logopedzi i specjalistka SI.
W łazienkach szkolnych były pozytywne hasła, podnoszące nastrój i motywujące do działania zapisane mazakami sucho ścieralnymi przez zespół logopedów szkolnych.
W naszej szkole, odbyły się również zajęcia z sensoplastyki przeprowadzone przez zaproszonych gości Panią Ewelinę Cackowską i Panią Kamilę Łazarską. Zajęcia odbyły się w klasach integracyjnych I poziomu edukacyjnego. Uzyskany w efekcie przeprowadzonej akcji dochód przekazano na cel charytatywny dla jednego z uczniów klasy 2c z przeznaczeniem wsparcia zakupu niezbędnego w procesie edukacji sprzętu optycznego. Wrażeń, emocji, kreatywności twórczej dzieci i dobrej zabawy nam nie zabrakło.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za udział w naszych zabawach! Mamy nadzieję, że przez cały rok każdy nasz dzień będziemy mogli nazywać Dniem Tolerancji, Integracji i Życzliwości!
Tego wszystkim życzymy!
Magdalena Stanisz
Pedagog szkolny
Zespół ds. Integracji