NIEWIDOMY-ZAWSZE WIDOCZNY

26.11.2017 11:50

Z inicjatywy jednego z rodziców uczennicy naszej szkoły, 14 listopada gościliśmy w świetlicy szkolnej niezwykłego człowieka – p. Sebastiana Grzywacza, który będąc młodzieńcem został osobą ociemniałą, w wyniku wypadku komunikacyjnego. Tamtego dnia jego życie zmieniło się o 180 stopni, ale rehabilitacja psychologiczna, społeczna i zawodowa oraz narodziny wspaniałego syna, pozwoliły na odnalezienie się w nowej, trudnej rzeczywistości. Pan Sebastian mówi ,, mam szczęście, że nie jestem chory, tylko niewidomy”….Dziwne? Być może, wystarczy jednak złapać odpowiednią perspektywę”. Oprócz rodziny, największym wsparciem jest dla p. Sebastiana pies asystujący – Roll – przewodnik i niesamowity przyjaciel, z którym przybył na spotkanie z uczniami naszej szkoły. Dzieci były pod wrażeniem osobowości p. Grzywacza i psa, który swoją łagodnością urzekł wszystkich. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, wykazywali ogromną ciekawość - jak radzi sobie osoba ociemniała w życiu codziennym, w jaki sposób komunikuje się , jakie zasady obowiązują nas, widzących, wobec takich osób. Dla dzieci była to niezwykle ciekawa lekcja tolerancji i empatii. Pan Grzywacz jest osobą otwartą, rozmowną, o miłym usposobieniu, chętną do opowiadania o sobie i ludziach, dotkniętych tą niepełnosprawnością. Na co dzień p. Sebastian pracuje jako przewodnik na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie i jest współzałożycielem Fundacji Ponad Słowami, której misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie osób z różnymi dysfunkcjami. Jeśli chcecie poznać bliżej p. Sebastiana Grzywacza, to koniecznie trzeba zjawić się na wspomnianej wystawie i wziąć udział w jego warsztatach!

Podajemy kontakt M : grzywaczsebastian@gmail.com

Świetlica szkolna bardzo dziękuje za wspaniałe spotkanie.! Zapraszamy tez ponownie!

Halina Lustyk
       kierownik świetlicy szkolnej

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

13.11.2017 21:57

Dzień Niepodległości i w świetlicy zagościł

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. To ważne wydarzenie dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości. Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, już od 3 listopada prowadzone były  w świetlicy szkolnej różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem oraz z historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały prace plastyczne – flagi wyklejane kulkami bibuły oraz malowane farbą, godło wykonane z kółek origami, mapy Polski czy kotyliony z kartonu w barwach narodowych. Czytane były także wiersze, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich. Jednym słowem w świetlicy zagościły dwa kolory – biel i czerwień.

JESTEŚMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI!

Piotr Lis
      Ewa Kujawa
      nauczyciele świetlicy

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

10.11.2017 20:56

W październiku w świetlicy szkolnej rozpoczął się cykl spotkań czytelniczych pod hasłem „Zwykłe czytanie przez niezwykłych ludzi” w ramach programu edukacyjno-wychowawczego „Wychowanie przez czytanie”. Celem programu jest promowanie czytelnictwa nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy p. Dyrektor Barbarę Makowską-Opala. Pani Dyrektor czytała uczniom klas pierwszych fragment książki pt. „Nie bój się marzyć” M. Skowrońskiej. Zakończeniem spotkania była zabawa integracyjna w niedokończone zdania: „Moim marzeniem jest…” W ten to sposób dowiedzieliśmy się o czym marzą dzieci, nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Natomiast w klasach drugich z książką zagościła p. Kierownik Świetlicy Halina Lustyk. Dzieci słuchały historii z „Wielkiej księgi przygód Detektywa Pozytywki” G. Kasdepke. Wszyscy z ogromnym skupieniem i ciekawością słuchali przygód głównego bohatera.

Dziękujemy za włączenie się do programu.

Agnieszka Konior
      Izabela Rogowska
      nauczycielki świetlicy

EKO KOSMITA

08.11.2017 18:48

"Mój przyjaciel kosmita" zrób coś twórczego z odpadu starego.

W dniach 23-27.10 w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć poświęcony tematyce ekologii i recyklingu. Dzieci indywidualnie jak i w grupach stworzyły swojego "Przyjaciela – Kosmitę". Każdy kosmita okazał się wyjątkowy i nieziemski, gdyż zrobiony był ze starych pudełek, opakowań, nakrętek czy butelek. Dzieci jak zwykle nas nie zawiodły i wykazały się niezwykle barwną wyobraźnią, kreatywnością i twórczością a prace przeszły naszej najśmielsze oczekiwania! Wszyscy pracowali z wielkim zapałem i zaangażowaniem a przy tym świetnie się bawiłi. Dowodem tej zabawy była wystawa ekologicznych kosmitów, którą cała społeczność szkolna mogła podziwiać przed wejściem do świetlicy. Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie jak wiele uśmiechu dają zwykle odpady:)

Monika Kaczorowska
      Sylwia Zaczkiewicz