• Aktualności

        • Wieczór poezji i promocja tomiku

          8 grudnia 2016 roku był dniem promocji tomiku poezji stworzonego przez uczestników projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem”.

          W tym dniu w czasie lekcji języka polskiego uczniowie z klas 4-6 mieli możliwość poznania wierszy swoich kolegów – poetów oraz obejrzenia stworzonej przez nich publikacji. Dodatkowo w bibliotece szkolnej wyłożono tomiki, by wszyscy zainteresowani uczniowie mogli je przeczytać.

          Tego dnia o godz. 17:00 odbył się wieczór poezji, w czasie którego zaproszonym gościom: Dyrekcji szkoły, nauczycielom i wychowawcom, rodzicom i przyjaciołom swoją twórczość zaprezentowali młodzi poeci. Spotkanie zostało poprowadzone przez panie: Iwonę Lenarcik, koordynator projektu oraz panią Katarzynę Supeł-Sokulską.

          Jedna z sal świetlicy szkolnej została zamieniona w nastrojową, pełną świec literacką kawiarenkę, w której na przybyłych gości czekał słodki poczęstunek.

          Po powitaniu przez prowadzące, przyszedł czas na podsumowanie poszczególnych działań projektu, które zebranym przedstawili sami jego uczestnicy: Gabrysia Jastrzębska, Jagoda Majorek. Paweł Ćwikilewicz. Tłem do ich prezentacji były zdjęcia obrazujące wspominane działania. Następnie, przybyli na wieczór goście, wysłuchali wierszy, które zostały odczytane przez autorów. Tu podobnie tłem były zdjęcia stanowiące ilustracje do wierszy oraz nastrojowa muzyka.

          Po zaprezentowaniu się poetów i po podziękowaniu koordynatora projektu, głos zabrała pani dyrektor Barbara Makowska-Opala, która pogratulowała uczestnikom ich talentu, sukcesu i uzyskanego efektu. Pani dyrektor podziękowała uczniom za trud i pracę oraz udział w projekcie a następnie wręczyła im upominki i tomiki wierszy.

          W czasie wieczoru poetyckiego tomiki poezji wręczono młodym twórcom i ich rodzicom, wychowawcom, przybyłym gościom.

          Zdjęcia

                                                                                                                                  Iwona Lenarcik


          Wysyłamy tomik do druku

          We wrześniu 2016 r. podjęto decyzję o przedłużeniu terminu zakończenia projektu realizowanego
          w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

          Na przełomie października i listopada ukończony projekt tomiku został sprawdzony przez panie: Katarzynę Supeł-Sokulską i Iwoną Lenarcik, po czym przesłano go do autoryzacji młodym poetom, a następnie do konsultacji wydawniczej, której podjęła się pani Marika Krajniewska z Wydawnictwa "Papierowy Motyl".

          Wydrukiem zajęła się firma: druk-24.com.pl.

          Czekamy z niecierpliwością :-)

                                                                                                                                     Iwona Lenarcik


          Czas podsumowań

          Praca nad tworzeniem tomiku powoli dobiega końca, dlatego 16 czerwca 2016 r. zorganizowano spotkanie ewaluacyjne z uczestnikami projektu.

          Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe działania i poinformowano o przełożeniu tych ostatnich ostatnich tj.: umieszczenie dwóch brakujących ilustracji, korekta projektu publikacji, wykonanie okładki, akceptacja całości i autoryzacja przez poetów oraz wysłanie projektu do druku, na wrzesień 2016 r.

          Biblioteka szkolna, a tym samym biuro wydawnicze, ze względu na decyzję o planowanych przenosinach do nowego miejsca, zawiesza swoją działalność do październiaka 2016 r.

          Zdjęcia

                                                                                                                                     Iwona Lenarcik


          Praca nad tomikiem

          Jak się okazało, praca poetów nad edycją własnego tekstu i zdjęciem, to nie koniec składu tomiku.

          Uczestnicy projektu przekonali się, jak czasochłonna jest praca wydawcy. W czerwcu, każdy
          z uczestników projektu, pracował nad składaniem publikacji w całość. Młodzi poeci przychodzili do biblioteki szkolnej, by pracować nad wspólną książką. To tu odbywały się dyskusje nad ewentualną poprawą tekstów, czy zdjęć. Uczniowie przygotowali także stronę tytułową i redaktorską tomiku oraz spis treści, a Niokola Sosnowska wykonała zdjęcie na okładkę.

          Zdjęcia

                                                                                                                                      Iwona Lenarcik


            Warsztaty edytorsko - graficzne

           19 i 24 maja 2016 r. młodzi poeci wzięli udział w dwóch spotkaniach - warsztatach edytorsko-graficznych poprowadzonych przez panią Iwonę Lenarcik.

          Jedna z sal komputerowych zamieniła się w prawdziwe biuro edytorów i grafików. Uczestnicy projektu najpierw ustalili plan działania, przypomnieli sobie budowę książki, nazwę poszczególnych jej składowych oraz etapy powstawania publikacji. Młodzi poeci poznali program do składu DTP: Scribus 5.1, dzięki któremu pod okiem prowadzącej, samodzielnie pracując przy komputerach, przygotowywali własne wiersze do publikacji, edytując, składając i łamiąc teksty. Uczniowie podjęli także decyzję co do formatu publikacji, ilości stron, wielkości marginesów.

          Kolejnym etapem tworzenia tomiku był wybór odpowiedniej fotografii. Tu niezastąpiona okazała się wcześniej przygotowana baza fotografii, spośród których można było wybrać zdjęcia stanowiące ilustrację do wierszy.

          Poszczególne elementy, nad którym pracowali uczniowie, zaczęły wyglądać coraz lepiej, gdy obok utworów literackich pojawiły się fotografie. Młodzi twórcy dowiedzieli się, jak osadzać zdjęcia w dokumencie, jak je formatować i edytować oraz jak stworzyć obramowanie fotografii.

          Uczniowie poznali również strony internetowe, które umożliwiają edycję zdjęć.

          Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Biura Edukacji m. st. Warszawy.

          Zdjęcia

                                                                                                                                                        Iwona Lenarcik


          Fotograficzna wycieczka

          12 i 21 maja 2016 r. uczestnicy projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji   Dziecięcym piórem” wcielili się w prawdziwych fotografów szukając dobrych ujęć,  inspiracji oraz wykonując zdjęcia do tomiku poezji z własnymi wierszami.

          Wraz z koordynatorem projektu, młodzi poeci udali się na wycieczki do Parku Moczydło, gdzie obserwując przyrodę i ludzi, poszukiwali pomysłów na zdjęcia, wcielali się w statystów, fotografowali zarówno siebie jak i wiosenne krajobrazy, a przy tym świetnie się bawili.

          Proces wykonywania zdjęć poprzedziła dyskusja, podczas której ustalono, jakiego rodzaju fotografie będą najlepiej ilustrowały utwory, jaką powinny mieć tematykę.

          W czasie wyprawy do parku powstało wiele interesujących fotografii, które na pewno znajdą się w tomiku.

          Przedsięwzięcie byłoby niemożliwe, gdyby nie zakup nowego aparatu fotograficznego, który został sfinansowany przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy i który umożliwił wykonanie zdjęć w czasie wycieczek. Nowy sprzęt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród poetów, szczególnie tych, którzy nie mieli własnych aparatów fotograficznych. Dzięki niemu będzie można uwieczniać kolejne działania uczestników projektu.

          Dzięki pracy młodych poetów powstała baza z ciekawymi zdjęciami, zrobionymi, między innymi, w czasie wycieczek.

          Zdjęcia

                                                                                                                                Iwona Lenarcik

           


          Spotkanie autorskie z poetką Zofią Beszczyńską i warsztaty dla młodych poetów

           28 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu autorskim z  poetką, pisarką, tłumaczką i krytykiem literackim - panią Zofią Beszczyńską.

           Spotkanie to odbyło się w ramach projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji  Dziecięcym piórem” będącego realizacją programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” dzięki dofinansowaniu z Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy.

          W czasie spotkania autorskiego poetka zapoznała uczniów ze swoją twórczością, opowiedziała o bohaterach napisanych przez siebie książek oraz odczytała kilka najciekawszych fragmentów utworów. Następnie przyszedł czas na pytania uczniów, którzy byli ciekawi między innymi tego, jak długo pisze się książkę, czy każdy może zostać poetą, kiedy powstał pierwszy wiersz poetki i w jakich okolicznościach, czy pisarka obecnie pracuje nad jakąś książką.

          Po spotkaniu odbyły się warsztaty dla laureatów konkursu poetyckiego „Magia słów”, młodych poetów, których wiersze ukażą się w tomiku poezji. Młodzi adepci pisarstwa, z ust zaproszonej  poetki, usłyszeli o zasadach, jakich należy przestrzegać przy tworzeniu wierszy i czym jest „dobry wiersz”. Ponadto dowiedzieli się, jakiego powinni używać języka, jakich słów, czego trzeba się wystrzegać przy pisaniu, by utwór podobał się rzeszy odbiorców oraz jakie są etapy i jak powstaje tomik poezji. Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa uczniów z poetką na temat ich własnych utworów. Młodzi poeci mieli okazję usłyszeć z ust pisarki i krytyka literackiego, co jest interesujące w danym wierszu, co przykuwa uwagę, a nad czym należałoby jeszcze popracować.

          Dzięki warsztatom i spotkaniu, finansowanym przez Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy, zorganizowanym w ramach programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” i wspomnianego projektu, uczniowie mogli nie tylko porozmawiać ze znanym twórcą literatury dla dzieci i młodzieży, poznać warsztat pisarki poety, zdobyć informację na temat etapów powstawania tomiku poezji, ale także udoskonalić swoje umiejętności językowo-literackie, porozmawiać o własnych wierszach i zainspirować się do tworzenia coraz lepszych utworów. 

          Zdjęcia

          Iwona Lenarcik


           Warsztaty „Sekrety pięknych wierszy”

           21 i 26 kwietnia 2016 r. uczestnicy projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji  Dziecięcym piórem” będącego realizacją programu „Warszawskie Inicjatywy  Edukacyjne” wzięli udział w dwóch spotkaniach warsztatowych „Sekrety  pięknych wierszy”, które poprowadziła pani Katarzyna Supeł-Sokulska, nauczyciel języka polskiego. Zajęcia odbyły się dzięki dofinansowaniu z Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy.

          Młodzi poeci poznali wzajemnie swoje prace, wymienili własne uwagi i spostrzeżenia na temat odczytanych utworów, a także dowiedzieli się między inni tego, jaki powinien być dobry wiersz, co wpływa na jego atrakcyjność, co może być inspiracją. Kolejnym punktem warsztatów było stworzenie map myślowych, które zobrazowały dlaczego uczniowie, a tym samym i inni poeci, piszą, z jakiego powodu i w jakich okolicznościach. Ponadto uczniowie musieli wykazać się nie lada zdolnościami językowymi i twórczymi, by sprostać wyzwaniom postawionym im przez panią Katarzynę Supeł-Sokulską, takim jak tworzenie nowych utworów, myśli i zdań do pięknych pejzaży, układaniu poetyckich wypowiedzi czy rymów. Uczniowie zastanawiali się także, który ze znanych utworów z kanonu muzyki poważnej oddaje najlepiej charakter ich wierszy.

          Przeprowadzone zajęcia były dla uczniów okazją do pogłębienia własnej wiedzy literackiej i językowej, ale także i do dobrej, twórczej zabawy. 

          Warsztaty odbyły się dzięki dotacji z Biura Edukacji m. st. Warszawy.

          Zdjęcia

          Iwona Lenarcik


           Rozdanie nagród laureatom konkursu poetyckiego "Magia słów"

           20 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 82 z Oddziałami Integracyjnymi w  Warszawie w sposób niezwykle uroczysty obchodzono Światowy Dzień Książki i  Praw Autorskich, który jednocześnie nawiązywał do Szkolnego Tygodnia  Kreatywności. W czasie uroczystości laureaci konkursu poetyckiego "Magia słów"  otrzymali książkowe nagrody z autografem zaproszonej pisarki.

          Zgromadzeni w sali widowiskowej uczniowie i nauczyciele obejrzeli przygotowane przez uczniów z Koła Teatralnego pod opieką pani Małgorzaty Muciek przedstawienie pt. „Książka przed sądem”. Podczas uroczystości nagrodzono także laureatów konkursu poetyckiego „Magia słów” organizowanego w ramach projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem” będącego realizacją programu Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” oraz laureatów konkursu na najlepszą recenzję książki „Moja ulubiona książka” organizowanego przez szkolną bibliotekę. Nagrody w konkursie poetyckim zakupiono dzięki dotacji Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy, natomiast w konkursie na najlepszą recenzję sponsorem była Rada Rodziców naszej szkoły. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i książki z rąk pani dyrektor Barbary Makowskiej-Opala oraz zaproszonego gościa, młodej pisarki, pani Marii Krasowskiej. Po tej części spotkania scena należała do autorki książki „Wyspa X”, która w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o swoich pasjach, zainteresowaniach, podróżach i miłości do książek, przedstawiając przy tym wiele niesamowitych i interesujących zdjęć. Opowieść pani Marii wzbudziła wiele pozytywnych emocji oraz zainspirowała uczniów do zadawania bardzo ciekawych pytań. 

          Patrz: Światowy Dzień Książki i spotkanie autorskie z młodą pisarką, Marią Krasowską 

          Zdjęcia 

          Iwona Lenarcik


           Tomik poezji: CZAS –START!

           7 kwietnia 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie w ramach  projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem” będącego  realizacją  programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” i współfinansowanego  przez Biuro  Edukacji miasta Stołecznego Warszawy.

           Na projekt składają się działania, dzięki którym laureaci konkursu poetyckiego „Magia słów” będą mieli możliwość samodzielnego stworzenia i wydania tomiku poezji z ich własnymi wierszami. Zanim to jednak nastąpi, piętnastu uczniów naszej szkoły weźmie udział w warsztatach literackich, spotkaniu i zajęciach z twórcą literatury dla dzieci i młodzieży, po czym wykona fotografie stanowiące ilustracje do wierszy i przygotuje tomik do druku w czasie warsztatów graficznych.

          A zatem projekt „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem” – CZAS – START!

          Życzymy powodzenia młodym poetom!

          Iwona Lenarcik 


          Wyniki konkursu poetyckiego 

          W dniach 22, 23 i 30 marca 2016 r. odbyły się posiedzenia Komisji Konkursowej Konkursu poetyckiego „Magia słów” zorganizowanego w ramach projektu Uczniowie SP nr 82 wydają tomik poezji „Dziecięcym piórem”. Na konkurs złożono 72 wiersze.

          Jurry w składzie:

          Barbara Makowska-Opala – dyrektor szkoły

          Przemysław Jeruszka – wicedyrektor szkoły

          Małgorzata Muciek – nauczyciel języka polskiego

          Jadwiga Myśliwiec – nauczyciel-bibliotekarz

          Wyłoniono 15 autorów najlepszych utworów, którzy będą mieli możliwość przygotowania i wydania tomiku poezji z własnymi wierszami oraz udziału w warsztatach literackich i graficznych. Ponadto wyróżnione osoby otrzymają nagrody 20 kwietnia 2016 r. w czasie apelu z okazji obchodów Światowego Dnia Książki.

          Pierwsze spotkanie organizacyjne: „Tomik poezji: czas start!”  dla laureatów konkursu odbędzie się 7 kwietnia 2016 r. o godzinie 14:25 w szkolnej bibliotece.

          Laureaci konkursu poetyckiego „Magia słów”

          1. Oskar Konior z klasy IVE wiersze: „Pobudka”,  „Powrót ze szkoły”,
          2. Tomon Marcinkowski z klasy VB, wiersz „Żabie marzenia”,
          3. Jagoda Maciejewska z klasy VC, wiersz: „Magia słów”,
          4. Wiktoria Zgórska z klasy VD, wiersz „Dziękuję”,
          5. Mateusz Miksa z klasy VIB, wiersz „Przyjaciel”,
          6. Natalia Sobotka z klasy VIB, wiersz „Cenna prawda”,
          7. Nikola Sosnowska z klasy VIB, wiersz „Śmierć”,
          8. Aleksandra Michalska z klasy VIB, wiersze: „Czym jest cisza”, „Szczęście w nutach zapisane”,
          9. Gabriela Jasrzębska z klasy VIB, wiersz „Wiersz”,
          10. Kinga Kahn z klasy VIB, wiersz „Moje miasto”,
          11. Małgorzata Lusawa z klasy VIC, wiersz „Czerwień”,
          12. Karolina Pluta z klasy VIC, wiersz „Hobby”,
          13. Jagoda Majorek z klasy VIC, wiersz „Manifest lodówki”,
          14. Paweł Ćwiklewicz z klasy VIE, wiersz „Granice wyobraźni”,
          15. Michalina Krawczyk z klasy VIE, wiersz „Limeryk o miłości do Tolkiena”.

           

          Serdecznie gratulujemy!

          Iwona Lenracik
           


          Konkurs poetycki „Magia słów”

          29 lutego 2016 ogłoszono konkurs poetycki „Magia słów” na najpiękniejszy wiersz na dowolny temat w ramach projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem”, który dostał dofinansowanie w XI edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

          Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 w Warszawie. Mieli oni niecodzienną okazję spróbowania własnych sił w roli poetów i powalczenia o wyjątkową nagrodę – udział w projekcie „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem”, a tym samym o wydanie własnego tomiku poezji. Utwory można było składać w bibliotece szkolnej do 21 marca 2016 r. 

           

          Iwona Lenarcik

    • Kontakty

      • ul. S. Konarskiego 20 01-464 Warszawa Poland
      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II
      • (22) 6641098
      • Jolanta Skoczeń 22) 6640699 wew.1 Godz. pracy sekretariatu: Poniedziałek 8.00-16.00 Wtorek 9.00- 17.00 Środa 8.00-16.00 Czwartek 8.00-16.00 Piątek 8.00-16.00 dzień bez interesanta
      • Dorota Nowak (22) 6641098 wew. 218 Specjalista do spraw kadr: Małgorzata Struzik (22) 6640699 wew. 4
    • Logowanie