• Informacje ogólne

• Opis: http://sp82.edupage.org/files/509200_m.jpg

Internet jest wspaniałym wynalazkiem. Jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, zabawy, sklepem, kuźnią kultury. Korzystają z niego wszyscy - dzieci i dorośli.

Należy jednak pamiętać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić znaczne krzywdy.

30 marca 2010r. nasza szkoła otrzymała prestiżowy dokument,

Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu.

„Szkoła Bezpiecznego Internetu” to program profilaktyczno – edukacyjny, skierowany zarówno do dorosłych: rodziców, kadry nauczycielskiej jak i do dzieci. Program został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Główny cel programu to wzrost wiedzy wśród pedagogów, rodziców i uczniów na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci, a co za tym idzie – uświadomienie i ograniczenie zagrożeń związanych z dostępem młodych ludzi do niestosownych treści, cyberprzemocą, zagrożeniami technicznymi, psychomanipulacją oraz uzależnieniem od Internetu.

W ramach programu „Szkoła Bezpiecznego Internetu” zrealizowaliśmy w naszej szkole wiele działań profilaktycznych pod kątem bezpieczeństwa uczniów w Internecie, m. in.:

• odbyły się szkolenia całego grona pedagogicznego;

• spotkania profilaktyczne dla uczniów i rodziców, pogadanki, apele, wystawy;

• akcje aktywizujące uczniów: konkursy plastyczne i multimedialne, spektakle, filmy edukacyjne;

• współpracujemy z policją w zakresie prewencji zagrożeń związanych z Internetem, w szczególności cyberprzemocy;

• używamy programów filtrujących szkodliwe treści i programów zabezpieczających komputery;

• korzystamy wyłącznie z legalnego oprogramowania;

• w miejscach, w których uczniowie mogą korzystać z dostępu do Internetu, umieszczone są informacje na temat bezpiecznego korzystania z sieci;

• opracowaliśmy i wdrożyliśmy dokument opisujący politykę bezpieczeństwa internetowego jako element programu wychowawczego szkoły.

25 stycznia 2011r. otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie.

Jako jedna z trzech szkół w Polsce zostaliśmy nagrodzeni za podejmowanie największej aktywności

w zakresie działań na rzecz edukacji dzieci związanej z bezpieczeństwem w sieci.

Co roku w ramach uzyskanego certyfikatu  podejmujemy działania, które maja na celu  zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu