• Nowy rok z nowymi eksperymentami.

• 20.01.2020 15:24
      •                      Kontynuujemy cykl zajęć:
        „OD PODSTAWÓWKI PO NOBLA”

Oczywiste jest, iż doświadczenia i eksperymenty mobilizują do działania. Rozwijają spostrzegawczość, zdolność obserwacji oraz wnioskowania. Dla dzieci to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanych podczas odkrywania zagadek otaczającego nas świata.

My skorzystaliśmy z kilku inspiracji i – jak zawsze – wyszła bardzo atrakcyjna i edukacyjna zabawa.

DOŚWIADCZENIE  ,,Ile się zmieści?”

Potrzebne będą: szklanka, woda, monety

1. Napełnij szklankę wodą po brzegi.

2. Powoli, ostrożnie wrzucaj monety.

Zanim woda się rozleje, zmieści się o wiele więcej monet, niż mogłoby się wydawać.

Dlaczego?

WYJAŚNIENIE: Kohezja to siły przyciągania między cząsteczkami (w naszym przypadku wody). Cząsteczki wody oddziałują na siebie, przyciągając się, dlatego woda nie wylewa się lecz tworzy wybrzuszenie nad krawędzią szklanki.

DOŚWIADCZENIE „Ciecz Nienewtonowska”

Potrzebne będą: mąka ziemniaczana, woda, miska, ewentualnie barwnik spożywczy.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i rozpoczynamy zabawę! Ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny, ale pozostawiona na chwile wypływa przez palce. Jest ona zarówno płynem jak i ciałem stałym.

Dla uczniów to prawdziwy szał! Bawili się bez opamiętania przelewając ciecz z ręki do ręki.

Nauczycielki świetlicy:

Joanna Szoka,