• Kulinarnie w świetlicy

• 17.10.2016 11:29
      • CZOSNEK  to jest stary sposób na wirusy i choroby,
         bo naturalny antybiotyk sam w sobie on stanowi.

KULINARNA ŚWIETLICA poleca w tym tygodniu potrawy z dodatkiem czosnku, cennego w swoje właściwości zdrowotno – lecznicze.

PESTO  BAZYLIOWO-PIETRUSZKOWE
        SKŁADNIKI
        1 szkl. listków bazylii
        ½ szkl. natki pietruszki
        1 lub 2 ząbki czosnku (ilość czosnku zależy od naszych preferencji)
        ¼ szkl. uprażonych orzechów nerkowca (oryginalnie są orzechy piniowe)
        ¼ szkl. oleju rzepakowej bądź oliwy z oliwek (jeśli pest będzie zbyt gęste można dodać nieco więcej oleju)
        ¼ szkl. startego parmezanu
        Szczypta soli i pieprzu

PRZYGOTOWANIE
        Umyte i osuszone liście bazylii i natki pietruszki przekładamy do wysokiego naczynia,                    w którym będziemy miksować wszystkie składniki. Następnie dodajemy orzechy (uprzednio uprażone na patelni), czosnek przeciśnięty przez praskę, olej, sól, pieprz i za pomocą blendera wszystko razem miksujemy. Dodajemy starty ser parmezan i dokładnie mieszamy składniki ze sobą.
        Tak powstałe pesto można podawać z pieczywem bądź makaronem razowym oprószone parmezanem i kawałkami orzechów.
        Pesto można przechowywać w szczelnym pojemniku przez tydzień czasu
        w lodówce.

BRUSCHETTA Z POMIDORAMI I BAZYLIĄ
        SKŁADNIKI
        4-5 pomidorów bez skórki
        1 łyżka oleju rzepakowego
        Oregano
        Kilka posiekanych listków bazylii
        Sól, pieprz
        Przyprawa do pomidorów Vegeta

PRZYGOTOWANIE
        Pomidory należy przekroić na pól i wydrążyć pestki, a miąższ pokroić w kostkę. Pomidory przełożyć do miski dodać oliej, szczyptę roztartego w rękach oregano ( w ten sposób wydobywamy aromat z suszonych ziół) oraz posiekane listki bazylii, sól i pieprz. Wszystko razem wymieszać i odstawić na 10 minut.
        Z bagietki zrobić chrupiące grzanki natrzeć je czosnkiem i nałożyć pomidorową mieszankę, posypać przyprawą do pomidorów i skropić kilkoma kroplami oleju.

Zdjecia                                                                            SMACZNEGO!

Grazyna Łada Krasnowska
        Sylwia Zajaczkowska