Menu główne

 • GORZKA CZEKOLADA I INNE OPOWIADANIA O WAŻNYCH SPRAWACH

  Autorzy: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz

  15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

   

  GORZKA_CZEKOLADA_-_ksiazka_warta_przeczytania.docx

  nauczyciele biblioteki

  26.05.2020 08:03 | więcej »
 • Recenzja książki - Antoni Ferdynand Ossendowski „Słoń Birara”

  Słoń Birara jest ważnym członkiem rodziny małego Amry. Jest silny, wytrwały
  i doskonale zna pracę w dżungli. Po nagłej śmierci dziadka, który kierował pracą Birary przy wyrębie drzew, dziesięcioletni Amra musiał z dnia na dzień przejąć jego obowiązki kornaka – poganiacza słonia, i jedynego żywiciela rodziny. Mądry Birara wkrótce staje się najlepszym przyjacielem chłopca, jego pomocnikiem i powiernikiem. Dzięki słoniowi Amra nie tylko
  z powodzeniem utrzymuje swą liczną rodzinę, ale przeżywa mnóstwo przygód, ratuje życie królewicza Nassura i zyskuje szansę nauki w Londynie.

  Ta fascynująca i piękna opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca z odważnym i pełnym poświęcenia słoniem rozgrywa się w egzotycznych zakątkach Indii. Jej autor, Ferdynand Antonii Ossendowski, wiódł barwne i pełne przygód życie. Był naukowcem, dziennikarzem, żołnierzem, podróżnikiem, a nawet… szpiegiem. „Słoń Birara” to jedna z wielu książek, które w okresie międzywojennym przyniosły pisarzowi rozgłos.


  Książka polecana jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” izostała umieszczona na  Złotej liście książek . Literatura dla dzieci od 10 lat.
   

  nauczyciele biblioteki

  25.05.2020 09:37 | więcej »
 • „Lulu i urodzinowa katastrofa”
  Dziś chciałam podzielić się z Wami jedną z ciekawszych serii  książek „Lulu i urodzinowa katastrofa” to przepięknie ilustrowana opowieść o emocjach, relacjach i szacunku do odmiennego zdania drugiej osoby. Tytułowa bohaterka Lulu, która właśnie obchodzi urodziny nie była zachwycona prezentem, ani zachowaniem gości, ale dzięki szczerej rozmowie i zadbaniu o potrzeby wszystkich udało się hałas i bałagan przerodzić we wspólną zabawę – taką, w której każdy chętnie wziął udział.
  Książka uczy asertywności, dzielenia się i szacunku dla uczuć innych. Pokazuje, że warto mieć własne zdanie i głośno o nim mówić. Historia będzie pomocna do podjęcia rozmów na wiele tematów z dzieckiem, np. o niepełnosprawności – jeden z przyjaciół Lulu porusza się na wózku inwalidzkim. Nie znajdziecie tu moralizatorstwa, jest za to szacunek dla dziecięcej wrażliwości.
  nauczyciele biblioteki
  22.05.2020 10:53 | więcej »
 • Mój przyjaciel Hachiko
  Polecam film  rezyserii Lasse Hallström nie tylko dla dzieci ,młodziezy ale i dla rodziców na wspólnie spędzony czas w okresie pandemii
  Profesor Parker Wilson (Richard Gere) prowadzi spokojne życie. Mieszka z dala od zgiełku wielkiego miasta, a rytm jego życia określają proste rytuały budujące codzienną rutynę. Pewnego wieczoru jego życie zmieni się jednak w sposób diametralny i zaskakujący. Wracając z pracy podmiejskim pociągiem, Parker znajduje bowiem psa, uroczego pulchnego szczeniaka o rozbrajająco niewinnym spojrzeniu. Kiedy przygarnie małego przybłędę, rozpocznie się jeden z najpiękniejszych romansów jego życia. Z dnia na dzień między psem i jego właścicielem umacniać się będzie miłość, która rozmiękczy nawet serce sceptycznej profesorowej (Joan Allen) nieskorej do tego, by dzielić dom z sierścionośnym czworonogiem. Wkrótce uroczy Hachiko każdego dnia będzie towarzyszył profesorowi w drodze na okoliczną stację kolejową. Przyjaciele i znajomi profesora przekonają się, że psia wierność nie jest wcale czczą legendą.
  nauczyciele biblioteki
  21.05.2020 10:32 | więcej »
 • Elżbieta Jodko Kula
  Elżbieta Jodko-Kula pedagog, socjoterapeutka, urodzona w 1959 r. w Warszawie. Ukończyła  XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti w Warszawie, oraz Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku resocjalizacja społecznie niedostosowanych społecznie. Od dwudziestu pięciu lat pracuje jako pedagog. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów.
  Pracę literacką rozpoczęła od pisania przedstawień dla szkolnego teatru. Część z tych tekstów została nagrodzona w ogólnopolskich konkursach, a potem wydana przez dwa wydawnictwa.
  W 2004 pojawiła się pierwsza powieść dla młodzieży zatytułowana "Pora prawdy".
  W 2014 roku wydawnictwo Szara Godzina opublikowało pierwszą  powieść dla dorosłych tej autorki. 
  Publikacje książkowe 

   

   
  20.05.2020 08:59 | więcej »
 • 55 rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej

  Maria Dąbrowska, z Szumskich urodziła się 6 X 1889r w Russowie pod Kaliszem. Pochodziła z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Ojciec Dąbrowskiej, powstaniec 1863r, był administratorem majątków ziemskich. Po zakończeniu nauki w prywatnych polskich szkołach średnich w Kaliszu i w Warszawie studiowała nauki przyrodnicze oraz socjologię i filozofię w Lozannie. Od 1908r studiowała w Brukseli, gdzie uczestniczyła w działaniach niepodległościowych polskiej młodzieży.

  Wcześnie poświęciła się działalności społecznej i publicystycznej, a zwłaszcza propagowaniu społeczności. Od 1910r Dąbrowska publikowała artykuły w „ZARANIU”, „PRAWDZIE”, „TYGODNIKU POLSKIM”, „SPOŁEM”.

   

  19.05.2020 10:16 | więcej »

 •  
  Jan Paweł II – Nasz Papież – Wielki Polak. Osoba, która poprzez swoją działalność i rozpoznawalność, stała się ambasadorem naszego kraju na całym świecie. Jesteśmy jako naród z tego bardzo dumni. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdy „wielki” był też kiedyś dzieckiem, nastolatkiem, uczniem, studentem… Wszystkich, którzy chcą poznać dzieciństwo, młodość, pełną trudnych wyborów drogę do kapłaństwa Karola Wojtyły zachęcam do lektury książki Joanny Krzyżanek "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem". To książka napisana specjalnie dla młodego czytelnika. Znajdziecie tu odpowiedzi na różne pytania. Dowiecie się, czy mały Karol był urwisem, czy grał w piłkę i strzelał bramki, co lubił czytać, czy lubił teatr, co działo się z nim w czasie wojny… Jeżeli będziecie chcieli kontynuować tę opowieść, sięgnijcie również po kolejne książki tej autorki: "O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską", "O tym, jak Jan Paweł II został błogosławionym" i "O tym, jak Jan Paweł II został świętym" Zachęcam też do wysłuchania hymnu który powstał na 100 lecie urodzin Jana Pawła II
   nauczyciele biblioteki
  18.05.2020 10:24 | więcej »
 • Rodzina to pierwsze miejsce skąd czerpiemy życiowe wzorce. Rodzina to szczęście, radość, zaufanie, przyjaźń, miłość i bezpieczeństwo.
  „Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę” ( Sophia  Loren ).
   

  Jak co  roku 15 maja  obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny

  Warto pamiętać, że rodzina ( najbliżsi) jest najważniejsza. Nie bez przyczyny  mówimy,  że rodzina, to podstawowa  grupa  społeczna, cegiełka, która buduje całość. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas, a szczególnie dzieci.

  Dzień 15 maja został ustanowiony i ogłoszony Świętem Rodziny przez Zgromadzenie Generalne ONZ w 1993 r.

  Święto to ma nam przypominać, że to, co ważne, jest na wyciągnięcie ręki i każdy powinien zadbać o wzmacnianie więzi rodzinnych. Ten dzień można spędzić całkiem zwyczajnie, ale ważne, żeby spędzić go razem bez laptopa, tableta, komputera czy komórki. Można wspólnie przygotować posiłek, zagrać w gry planszowe, wyjść na spacer lub na rower. Można też poświęcić czas na rozmowy międzypokoleniowe, wspomnienia.

  Ważne, żeby być razem z najbliższymi.

  nauczyciele biblioteki

  15.05.2020 09:45 | więcej »
 • „ Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek”.
  Jak to jest być nastolatką?  Jak poradzić sobie z miłością?  Jak poradzić sobie z codziennymi czasem błahymi sprawami urastającymi do dużego problemu? Poznajcie Mariolkę, bohaterkę książki  Katarzyny Demskiej „ Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek”.


  Tak jak sugeruje sam tytuł, jest to bardzo zwariowana  powieść dla nastolatek. Opowiada o życiu pewnej dziewczyny i jej pierwszych sukcesach i porażkach w nowej szkole.

  Główna bohaterka, to uczennica  pierwszej klasy gimnazjum, najlepszej szkoły  w mieście. Znalazła się w tej szkole nie dlatego, że ma ogromne ambicje, lecz dlatego, że w drugiej klasie tego gimnazjum uczy się  Kamil, chłopak, w którym jest zakochana od dawna. Niestety, obiekt jej  uczuć  jest już „zajęty” spotyka się z klasową pięknością. Aby  zdobyć jego zainteresowanie  i może uczucie, musi za wszelką cenę zwrócić na siebie jego uwagę, być kimś, zabłysnąć wiedzą.

  Jak potoczą się jej losy, czy uda się jej zdobyć uczucie chłopaka ? Jeśli chcecie zaspokoić swoją ciekawość – przeczytajcie książkę.

  O dalszych niesamowitych losach pełnych przygód dowiecie się z kolejnych książek  Katarzyny  Demskiej : „Mariolka. Zwariowanych przygód ciąg  dalszy” i „ Mariolka. Totalny odjazd.”

  Zapraszamy

  nauczyciele biblioteki

  14.05.2020 10:35 | więcej »
 • "Milion w rozumie"
  Każdy lubi się czymś pochwalić, swoją wiedzą, umiejętnościami, czy swoim hobby. Są tacy, którzy mają do perfekcji opanowany np. drybling i uwielbiają grać w piłkę nożną. Inni koncentrują się na pogłębianiu wiedzy  z ulubionej dziedziny nauki. Ale….
  Można też zostać omnibusem – człowiekiem znającym się na wielu rzeczach, posiadającym wiedzę z wielu rożnych dziedzin .
  Polecam książeczkę „Milion w rozumie”, której autorem jest Martens Saskia.
  13.05.2020 08:53 | więcej »
 • „ Koronawirus. Książka dla dzieci.”

  Co to jest koronawirus? Jak można się nim zarazić? Jak wytłumaczyć dzieciom, że nie mogą bawić się z kolegami na placu zabaw? Tego typu pytania nurtują wszystkich dużych i małych.

  Warto szukać informacji w kompetentnych źródłach.

  Kopiując  niżej podany  link można pobrać darmową wersję książki elektronicznej i ebooka  p.t. „ Koronawirus. Książka dla dzieci.”

  Książka jest przewodnikiem dla dzieci i rodziców. Zawiera odpowiedzi na pytania, z którymi się dziś spotykamy: „Co to jest koronawirus?", „Jak się można zarazić?", „Co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa?", „Dlaczego część miejsc, do których chodzimy, jest teraz zamknięta?", „Co mogę zrobić, żeby pomóc"?

  https://sklep.poradniak.pl/blog/aktualnosci/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pobierz-za-darmo

  Warto sięgnąć po tę pozycję.

  nauczyciele biblioteki

  12.05.2020 10:04 | więcej »
 • 11 maja 2020 roku przypada 125 rocznica urodzin znanego polskiego pisarza, tłumacza i wybitnego znawcy kultury antycznej Jana Parandowskiego
  Urodził się 11 maja 1895 we Lwowie, zmarł 26 września 1978 w Warszawie.
  Jan Parandowski znany jest jako pisarz, eseista, tłumacz, znawca i popularyzator kultury i literatury antycznej.

  W 1913 r ukończył IV Gimnazjum Klasyczne im. Jana Długosza we Lwowie i w tym samym roku rozpoczął  studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lubelskiego. Gdy wybuchła I wojna światowa przerwał studia, na które powrócił w 1920 r., aby w 1923 r zakończyć je z tytułem magistra filozofii klasycznej i archeologii. W latach 1924-1926 podróżował, był w Grecji, Francji i we Włoszech. Od 1929 r na stałe zamieszkał w Warszawie.

  Jan Parandowski był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie  literatury. Po raz pierwszy w 1936r. w  Berlinie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, w Olimpijskim Konkursie Sztuki o Literatury otrzymał brązowy medal za powieść „Dysk olimpijski”.  Po raz drugi w 1937r. Polska Akademia Literatury przyznała mu Złoty Wawrzyn za wybitną twórczość literacką.
  11.05.2020 09:12 | więcej »
 • Recenzja książki - Beata Wróblewska „Jabłko Apolejki”
  Rodzina głównej bohaterki, Kasi i jej sześcioletniej siostry Oli – pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli – opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka, do babci. Dziewczęta, każda na swój sposób, muszą się odnaleźć w nowym środowisku. Nie jest to łatwe. Obydwie rozpoczynają naukę w nowych szkołach, wśród nowych twarzy. Kasia w dodatku przygotowuje się do matury i musi zdecydować o swoim dalszym życiu. Głównym jednak problemem, z którym boryka się ich rodzina, jest choroba średniego dziecka, 12-letniego Jaśka, cierpiącego na autyzm. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Zanim jednak je zdobędą, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, co się dla nich naprawdę liczy. Z tej perspektywy obserwują swoje otoczenie, szukając prawdziwej przyjaźni i miłości. 
  07.05.2020 08:49 | więcej »
 • Recenzja książki - Zuzanna Orlińska „Wstydu za grosz!”
  Książka zaczyna się jak film Hitchcocka – od trzęsienia ziemi. Rodzinnego trzęsienia ziemi, czyli nieudanej próby samobójstwa Julianki. A potem, jakby powiedział mistrz suspensu, napięcie rośnie… Rozładowywane skutecznie częstymi wybuchami śmiechu – aż po finałową, komediową wręcz, scenę, gdy niewinny dialog młodych ludzi wścibska kobieta kwituje zgryźliwie: „Wstydu za grosz!”. Tymczasem to właśnie wstyd leży u podłoża wielu decyzji zarówno młodych, jak i dojrzałych bohaterów książki, a Julianka pisze nawet Księgę wstydu.
  06.05.2020 08:50 | więcej »
 • Recenzja książki - Marcin Kozioł „Tajemnica przeklętej harfy”

  Stara mapa Egiptu (i tajemnica słynnej egiptolożki Dorothy Eady) pod lupą detektywów na kółkach

  Czternastoletnia niezwykle inteligentna Julia, jej obdarzony synestezją przyjaciel Tom oraz nieustraszony labrador Spajk, pies asystujący dziewczyny, tym razem ruszają tropem starej mapy, która trafia w ich ręce podczas wakacji w Egipcie. Okazuje się, że kryje ona więcej zagadek, niż przypuszczali. Co ciekawe, współczesna akcja nieoczekiwanie splata się z historią egipskiej kapłanki, żyjącej ponad 3000 lat wcześniej! Największą i wciąż niewyjaśnioną tajemnicą pozostaje jednak prawdziwa, choć nieprawdopodobna historia Dorothy Eady, wybitnej angielskiej znawczyni starożytnego Egiptu, opowiedziana tak, że aż ciarki przechodzą po plecach.
  Przygoda goni przygodę, zagadka zagadkę, a całość aż skrzy się humorem, bowiem detektywom na kółkach w dedukcji, łamaniu szyfrów i stawianiu czoła groźnym przeciwnikom pomaga Dżeger, przesympatyczny kocur z nadwagą i ostrym jak pazur… językiem.

  05.05.2020 10:28 | więcej »
 • Książka warta polecenia - Erich Kästner : 35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych

  Kiedy człowiek podróżuje, czas płynie inaczej niż zwykle. Ale czasem działa i odwrotna reguła – kiedy czas płynie inaczej, zaczyna się podróż. Na przykład takiego dnia jak 35 maja, bo wtedy, jak pisze Erich Kästner, niemiecki mistrz humoru i autor tej książeczki, „człowiek musi być przygotowany na wszelkie nadzwyczajności”. Nie dziwi więc, że mały Konrad i jego stryj Rabarbar ochoczo przystają na propozycję przypadkowo napotkanego, ekscentrycznego konia Negro Kaballo, by w poszukiwaniu tematu do szkolnego wypracowania chłopca wyruszyć na poszukiwanie Mórz Południowych. Panowie śmiało dają nurka w opary absurdu, odwiedzając po drodze Krainę Pasibrzuchów, „Zamek Pod Wielką Przeszłością”, dziecięcy świat na opak i mechaniczne miasto Elektropolis. Kto chce wiedzieć więcej jak skończyła się ta niezwykła podróż, powinien bez chwili zwłoki dołączyć do Konrada, jego stryja i Negro Kaballo.

  Książka polecana jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” i została umieszczona na Złotej liście książek.  Literatura dla dzieci od 6 lat.

  https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2019/10/zlota-lista-100x100.png

  https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

  nauczyciele biblioteki

  04.05.2020 08:07 | więcej »
 • Obchody Święta Konstytucji 3-go Maja

  3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. kostytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

  30.04.2020 09:00 | więcej »
 • Dzień Flagi
  Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości i  symbolach narodowych. Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?
  30.04.2020 08:57 | więcej »
 • Majowe święta
  Święto Pracy jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Obchodzony jest od 1890 roku. Upamiętnia on majowe demonstracje i śmierć robotników w Chicago w 1886 roku, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom. Domagali się 8-godzinnego dnia pracy.

  Święto ogłosiła II Międzynarodówka, czyli stowarzyszenie partii socjalistycznych. Polskę reprezentowali w niej twórcy Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), m. in. Józef Piłsudski, a także Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent II RP.

  Pierwszy rząd II RP premiera Jędrzeja Moraczewskiego (PPS) jako pierwszy w Europie spełnił w 1918 r. postulat 8-godzinnego dnia pracy. W 1927 r. drogi PPS i Marszałka Józefa Piłsudskiego rozeszły się ostatecznie. Obchody 1 Maja stały się również okazją do krytyki autorytarnych rządów sanacji.
  29.04.2020 09:47 | więcej »
 • Recenzja książki
  Lassie, wróć!" w serii "Kolorowa klasyka" to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

  "Lassie, wróć!" znalazła się w rankingu TOP100 najlepszych lektur szkolnych ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  "Lassie, wróć!" to nie tylko historia miłości, wierności i przywiązania psa do człowieka. To też opowieść o miłości człowieka do najlepszego przyjaciela - psa, miłości, która nie przemija, która nie daje o sobie zapomnieć.

  Joe dowiaduje się, że ojciec stracił pracę i musiał sprzedać ukochanego owczarka. Twarde realia ogarniętego kryzysem miasteczka zmusiły dobrych ludzi do trudnych decyzji. Pies jednak nie rozumie, dlaczego musi opuścić ukochany dom. Nie przelicza miłości na pieniądze i postanawia wrócić tam, gdzie jest jego miejsce. Niewyobrażalnie trudna i wyczerpująca wędrówka Lassie jest dowodem na to, że dla ukochanej osoby można zdobyć się na najwyższe poświęcenie. Niezwykle wzruszająca, pouczająca, pełna przygód lektura,którą polecamy.
                                                               
                      nauczyciele biblioteki
  28.04.2020 09:19 | więcej »
 • 26 IV - 25 ROCZNICA ŚMIERCI HANNY OŻOGOWSKIEJ

  Hanna Ożogowska polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

  25_rocznica_smierci_Hanny_Ozogowskiej.docx
   

  nauczyciele biblioteki

  24.04.2020 08:22 | więcej »
 • Dlaczego warto czytać książki ?

  Wisława Szymborska ( poetka, noblistka) powiedziała kiedyś, że „ czytanie  książek  to  najpiękniejsza  zabawa,  jaką ludzkość sobie  wymyśliła”. O przyjemności,  jaką  daje  lektura  książki  wiedzą  wszyscy, którzy  przynajmniej  raz  na  jakiś czas  sięgają  po  książkę. Ale czytanie  to nie  tylko  rozrywka,  lecz  też  szereg  innych  korzyści.

  10_powodow.docx

  nauczyciele biblioteki

  23.04.2020 08:03 | więcej »
 • 23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich
  Światowy Dzień Książki i Praw  Autorskich to ustanowione  w 1995 roku przez UNESCO  doroczne  święto mające  na  celu  promowanie  czytelnictwa,  edytorstwa  i ochronę  własności  intelektualnej  prawem  autorskim.
  Historia_Swiatowego_Dnia_Ksiazki_i_Praw_Autorskich_w_Polsce_siega_juz_20....docx
  nauczyciele biblioteki
  22.04.2020 08:52 | więcej »
 • Światowy Dzień Ziemi

  Wiosną każdego  roku  organizowane są  różnego rodzaju  akcje , których celem jest  promowanie  ekologicznych  postaw  w społeczeństwie.

  Troska_o_Ziemie_zwana_niebieska_planeta_laczy_ludzi_na_calym_swiecie.docx
   

  nauczyciele biblioteki

  22.04.2020 08:51 | więcej »
 • 21 IV - 110 ROCZNICA ŚMIERCI MARKA TWAINA

  Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka i Książę i żebrak. 
   

  110_rocznica_smierci_Marka_Twaina.docx

  nauczyciele biblioteki

   
   
  21.04.2020 08:30 | więcej »
 • 115 rocznica urodzin Hanny Januszewskiej  Hanna Januszewska-Moszyńska – polska prozaiczka, poetka, tłumaczka, autorka sztuk teatralnych i słuchowisk.
   

  115_rocznica_urodzin_Hanny_Januszewskiej.docx

  nauczyciele biblioteki

  20.04.2020 08:23 | więcej »
 • 18 KWIETNIA – NIETYPOWE ROCZNICE


  18 IV  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW
  Miedzynarodowy_Dzien_Ochrony_Zabytkow.docx

  18 IV   ROCZNICA ŚMIERCI ALBERTA EINSTEINA
  65_rocznica_smierci_Alberta_Einsteina.docx
  nauczyciele biblioteki
  17.04.2020 08:50 | więcej »
 • Recenzja książki Katarzyny Ryrych „Skrzydłak”
  „Skrzydłak” Katarzyna Ryrych
  Co może się wydarzyć, kiedy na Ziemię przybywa małoletni anioł z ważną misją?
  Dlaczego jego przeciwnik, wysłannik Ciemnej Strony Mocy, popada w depresję?
  Czym tak naprawdę są spadające gwiazdy?
  Baśniowa opowieść o naszym świecie widzianym oczami małego Skrzydłaka, którego nurtuje pytanie: Kim są mieszkańcy Ziemi? Odpryskiem Światła czy kawałkiem Ciemności?
  Książka polecana od 12 lat (klasy: VI, VII, VIII)
  Zapraszamy do zapoznania się z recenzją tej książki przygotowaną przez waszą koleżankę z klasy 7a Marię Zasadowską, uczestniczkę warsztatów dziennikarskich.

  Skrzydlak - recenzja.doc
  nauczyciele biblioteki
  16.04.2020 10:54 | więcej »
 • „Kiedy musimy zostać w domu  ALE MUSZĘ ZROBIĆ LEKCJE”
  Drodzy uczniowie!
  Wracamy dzisiaj z wiosennej przerwy świątecznej do nauki i pracy 
  (odrabiania lekcji). Życzymy wytrwałości i wielu sukcesów.
  Zachęcamy wszystkich do obejrzenia krótkiej prezentacji pt. „Kiedy musimy zostać w domu  ALE MUSZĘ ZROBIĆ LEKCJE”.

  Kiedy_musimy_zostac_w_domu.pptx
  nauczyciele biblioteki
  15.04.2020 08:33 | więcej »
 • 08.04.2020 00:04 | więcej »
 • Wielkanoc na świecie
  Jak mówi polskie przysłowie: co kraj, to obyczaj.  Polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są nam znane, a jak wyglądają obchody świąt wielkanocnych w innych krajach? Każdy kraj ma swoje zwyczaje, które różnią się w zależności od zakątka na świecie.  Niektóre z nich mogą nam się wydać dziwne, każdy jednak jest zakorzeniony w tradycji danego kraju.
   

   
  nauczyciele biblioteki
  08.04.2020 00:01 | więcej »
 • Zwyczaje Wielkanocy

  Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Niektóre zwyczaje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmienionej formie. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je poznać.
  nauczyciele biblioteki
  07.04.2020 07:40 | więcej »


 • Wielkanoc- obchodzi się na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto chrześcijańskie. Początkowo obchodzono je w ramach żydowskiej Paschy. Później, gdy Kościół oddzielił się od Synagogi, Wielkanoc zyskała odrębne obchody.

  Wielkanoc.docx
  nauczyciele biblioteki
  03.04.2020 13:16 | więcej »

 •  

  Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Jego pontyfikat był trzecim najdłuższym pontyfikatem w historii - trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy m.in. ze względu na liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, podczas których odwiedził wszystkie zamieszkałe kontynenty. Nazywany był "papieżem pielgrzymem".

  Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu o patronie.

  https://youtu.be/Dv3VcuESkyo

  02.04.2020 08:14 | więcej »
 • Szanowni Państwo,
  Zachęcamy uczniów klas I - III do czytania. Proponujemy w wolnych chwilach przeczytanie przez dzieci „Bajki o wirusie” i książki „Masz tę moc!”.
     
  Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
   Życzymy miłej lektury
   nauczyciele bibliotekarze
   


   

   

  01.04.2020 15:14 | więcej »
 • „Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych

  Szanowni Państwo,                                                    

  biblioteka szkolna w ramach programu #zostańwdomu #razemnaodległość proponuje programy edukacyjne dla najmłodszych przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował kanał TVP2. Już od 30 marca br. ruszyło pasmo „Wesoła Nauka”.

  „Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych

  Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował kanał TVP2. Już od 30 marca br. ruszyło  pasmo „Wesoła Nauka”.

   

  31.03.2020 17:48 | więcej »
 • Recenzja książki: Marcina Pałasza "Sposób na Elfa"
  Elf, pies, wzięty ze schroniska( którego Duży(ojciec) zobaczył w Internecie i od razu pokochał, trafia do mieszkania, którego właścicielami są Duży i Mały(ojciec i syn).
  Książka opowiada o perypetiach oswajania siebie nawzajem. Porusza tematy rodziny, przedstawia relacje międzyludzkie i zwierzęco - ludzkie oraz temat młodzieńczej miłości.
  Autor opowiada nam tę historię poprzez podwójną narrację, narratorami są raz człowiek, raz pies. Marcin Pałasz wykazał się doskonałym zmysłem obserwacji i znajomością zwierzęcych zachowań, przez co książka daje czytelnikowi wiele praktycznych wskazówek.
  Książka o przygodach Elfa to nie tylko zabawne perypetie i przygody całej trójki, autor sprytnie wplata tu bardzo ważne przesłanie przedstawiając przyjaźń człowieka i psa uczy jak żyć w symbiozie ze zwierzętami. Uświadamia, że posiadanie zwierzaka to obowiązek i odpowiedzialność, jednocześnie ogromna radość dla całej rodziny.
  Zachęcam do przeczytania.
  Teresa Janczak
  31.03.2020 17:25 | więcej »

Certyfikaty