Uroczystość podsumowująca Kampanię Czytania „Cała szkoła czyta”
- 18.09.2017 18:25
W dniu 15.12.16 r. w sali widowiskowej BCK odbyła się uroczystość – podsumowanie Kampanii Czytania „Cała szkoła czyta”.
Obecne były Panie Dyrektor, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie oraz Gość specjalny Pani Anna Perzyńska - doktorantka UW, badacz literatury dzieci i młodzieży.
Pani Anna Kostecka - koordynator kampanii w klasach 1 – 3 i pani Bożena Kotarska opowiedziały o działaniach, które zadziały się w trakcie trwania kampanii. Prezentacje przygotowane przez p. E. Baran, przywołały wspomnienia.
Kampania trwała miesiąc od 7.11. do 7.12.2016 r.
W projekt zaangażowanych było wiele osób, przebiegał on na różnych etapach i wielu obszarach, był bogaty w wiele różnorodnych działań. Zaangażowała się szkolna biblioteka, świetlica, nauczyciele klas 1 – 3 i 4 – 6.
Nauczyciele klas 1 – 3 gościli czytających uczniów z klas 4 – 6, swoich Rodziców. Wiele lekcji odbyło się na podstawie ciekawych lektur.
W ramach klasowych akcji w klasach 1 – 3 odbyło się:
- „Czytanie książek przez Rodziców” – uczniowie gościli swoich rodziców, którzy prezentowali im książki z dziecięcej literatury. Była to wspaniała, wspólna i niezapomniana przygoda, która dała wiele radości.
- „Lekcja z książką” - zaproszeni rodzice uczniów czytali wybrane przez siebie książki lub ich fragmenty. Następnie uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą dotyczącą przeczytanej książki, rozwiązując krzyżówki, quizy, odpowiadając na zadawane pytania. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi dzieci otrzymywały nagrody. Kolejnym etapem „Lekcji z książką” było wykonanie pracy plastycznej, tematycznie nawiązującej do prezentowanej książki.
- „Rodzice czytają lektury” - chętni rodzice czytali w klasie lektury obowiązujące w klasie .
- „Dzieci dzieciom” - uczniowie czytali koleżankom i kolegom z klasy wybrane przez siebie opowiadania lub krótkie książki.
- „Czytam sam” , „Lekcja ciekawej książki” - dzieci samodzielnie
w domu czytały opowiadania lub książki, a następnie na forum klasy prezentowały je w wybranej przez siebie formie
(np. plastycznej, słownej, teatralnej), zachęcając pozostałych do dalszego poznawania przygód bohaterów opowiadań.
- Wycieczka do Muzeum Drukarstwa Warszawskiego na lekcję warsztatową pt. " Drewniane, ołowiane literki zaczarowane."
- Odbyły się konkursy klasowe czytelniczo - plastyczne , np." Mój zeszyt lektur".
- Wizyty w bibliotece szkolnej.
- Odbyły się spotkania z Mikołajem czytającym dzieciom książki.
- Została założona „KLASOWA BIBLIOTECZKA” - nauczyciele i uczniowie przynieśli do klasy swoje ulubione książki. Każda książka ma fachowo założoną kartę książki, a uczeń kartę czytelnika. Prawie codziennie odbywa się wypożyczanie oraz dyskusja na temat przeczytanej właśnie książki.
- W ramach akcji jedna z klas odwiedziła także XVII Czytelnię m. st. Warszawy.
- „Pisanie własnych książek” – niektóre dzieci rozpoczęły przygodę z pisaniem własnych „małych dzieł.
- „Rysowanie ilustracji do książki” – w oparciu o przeczytaną książkę. Powstał ciekawy album uczniowskich prac.
- Dzieci budowały wspaniałe „Wieże czytelnicze” – za każde 15 minut głośnego czytania w domu (potwierdzone w specjalnym dzienniczku przez rodziców) uczeń otrzymywał (i otrzymuje – bo akcja jest nadal kontynuowana, i być może będzie trwała do wakacji ) specjalną cegiełkę, którą wklejał na rysunek „wieży”, w ten sposób ją budując.
- „Prezentacja ulubionej książeczki z domowej biblioteczki”, podczas której każdy z uczniów przedstawił swoją ulubioną książkę z domowego księgozbioru.
Wszyscy wspaniale się bawili przenosząc się w magiczny świat książek. Część działań z pewnością będzie kontynuowana, chcielibyśmy, aby książki i ich piękno zagościły w klasach na dobre.
W trakcie trwania kampanii odbył się konkurs pięknego czytania „Sienkiewicz w czytaniu”.
W ramach „Godziny czytania” czytali rodzice, ciocie, starsze rodzeństwo i nasza Dyrekcja.
Były czytające czwartki i piątki, na których uczniowie czytali swoim kolegom i koleżankom w klasie swoje ulubione lektury, spoza kanonu lektur szkolnych. Wybierano bestsellery klasowe.
Powstała mini galeria plakatu – zachęcającego do czytania.
Klasy 1 – 3 były w Muzeum Drukarstwa.
Czytaliśmy początek powieści, następnie tworzyliśmy własne zakończenia, w ten sposób powstawały książki klasowe.
Wszystkie klasy 4 – 6 były w kinie na adaptacji bestsellerowej powieści M. Szczygielskiego „ Za niebieskimi drzwiami”. Zarówno na kanwie powieści, jak i filmu obyło się wiele inspirujących lekcji j. polskiego.
Na poziomach klas 1 – 3 i 4 – 6, nauczyciele-bibliotekarze przeprowadzili w wielu klasach lekcje biblioteczne. Ponadto odbyło się „Czytanie z Mikołajem”. Ten przeczytał uczniom z klas 1-3 „Wigilijną opowieść”.
Dodatkowo w bibliotece szkolnej na czytelników czekała wystawka, polecanych przez nauczycieli-bibliotekarzy, książek o tematyce świątecznej.
Świetlica szkolna pracowała w ramach wewnętrznego, czytelniczego projektu „Baśnie z czterech stron świata”.
Szczególne podziękowania należą się osobom odpowiedzialnym za poszczególne obszary działań:
Pani A. Kosteckiej koordynatorowi czytania w klasach 1 – 3 oraz wszystkim nauczycielom z klas młodszych.
I. Lenarcik – koordynatorowi działań bibliotecznych i J. Myśliwiec, D. Skupień,
K. Jermakowicz - koordynatorowi działań świetlicy i M. Kalinowskiej,
Polonistom - K. Supeł - Sokulskiej, M. Muciek , A. Bogusław, M. Świętochowskiej i niezastąpionej E. Baran oraz Radzie Rodziców i Anecie Zawickiej – fundatorowi nagród.
Szczególne podziękowania należą się Rodzicom dzieci z klas 4 d i 4 e, którzy poświęcili swój czas i byli z nami, zarówno czytając w klasie, jak i na uroczystości.
Szczególne słowa podziękowania należą się Pani Annie Perzyńskiej – Gościowi specjalnemu. Ciekawa prezentacja, przekazana z pasją, na pewno nikogo z nas nie pozostawiła obojętnym na urok prezentowanych lektur.
Dziękujemy!
Należy podkreślić, że nasza akcja nie zakończyła się ale trwa nadal. Będziemy ją kontynuowali w następnych miesiącach, wszak, jak powiedział H. Sienkiewicz, który patronował II edycji kampanii „Mieszkanie bez książki jest ciemniejsze, niż to, które nie ma lampy.”
Koordynator kampanii, Bożena Kotarska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły