Program nauczania dwujęzycznego
- 12.12.2019 17:44
W naszej szkole od 1 września 2018r. zostały uruchomione oddziały dwujęzyczne , w których wybrane przedmioty są realizowane w 50% w języku angielskim. Obecnie nauczanie dwujęzyczne realizowane jest na przedmiotach: matematyka, informatyka, wychowanie fizyczne, biologia, plastyka. Wszystkie klasy dwujęzyczne biorą udział w międzynarodowym projekcie Global Scholars, w trakcie którego uczniowie mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami z różnych miejsc na świecie i wymieniać z nimi swoje poglądy/perspektywy na dany temat.
Program nauczania dwujęzycznego został oparty na metodzie Zintegrowanego Kształcenia Przedmiotowo-Językowego (CLIL - Content and Language Integrated Learning), rekomendowanej przez Komisję Europejską, gdzie komunikowane treści należą do obszaru danego przedmiotu, a językiem porozumiewania się jest język obcy, w tym przypadku język angielski.
- Metoda CLIL, to takie podejście do procesu uczenia się, które stawia przed uczniem dwa cele: jednoczesnego poznania treści przedmiotowych oraz opanowanie języka obcego, w którym odbywa się nauka.Obecnie mówi się o „twardym” („hard”) CLIL oraz „miękkim” („soft ”) CLIL, które różnią się znacznie podejściem do języka i treści przedmiotowych. Hard CLIL polega na prowadzeniu lekcji w języku obcym i tylko incydentalnym użyciu języka polskiego.Nasza szkoła opiera się na metodzie Soft CLIL, która polega na stopniowym wprowadzaniu terminów specjalistycznych w języku angielskim.U podstaw nauczania dwujęzycznego w klasach 7-8 leży przyswojenie w języku angielskim faktów, zasad i teorii z różnych dziedzin, często dotyczących tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów.W trakcie nauki uczeń doskonali swoje umiejętności językowe do osiągnięcia poziomu swobodnego używania języka angielskiego (co najmniej poziom B2). Tym samym, wykorzystuje język w szerokim zakresie jako narzędzie do przyswajania wiedzy z innych przedmiotów. Opanowuje bazę językową w zakresie słownictwa specjalistycznego oraz korzysta z materiałów autentycznych pochodzących z różnych źródeł. Uzyskuje certyfikaty językowe. Przygotowuje się do dalszego kształcenia w oddziałach dwujęzycznych szkół ponadpodstawowych, a w dalszej perspektywie do podjęcia studiów za granicą kraju.Zarówno lekcje językowe, jak i przedmiotowe prowadzone są za pomocą różnorodnych metod pracy.
Atuty realizacji nauczania dwujęzycznego:
- zwiększony wymiar godzin języka angielskiego;
- nacisk na komunikację (communicative approach) opartej na solidnych podstawach leksykalno-gramatycznych;
- wybrane przedmioty prowadzone będą w sposób dwujęzyczny metodą CLIL ;
- wykorzystanie platformy portalu eTwinning w kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji językowych (praca metodą projektu), wykorzystanie programów wspomagających naukę języka angielskiego np. insta.ling
- wykorzystanie najlepszych dostępnych podręczników oraz materiałów dodatkowych (lektury anglojęzyczne, baza filmów w wersji oryginalnej:;
- współpraca z British Council;
- planujemy organizację wymian uczniów pomiędzy szkołami krajów Unii Europejskiej; uczestnictwo w programie Erasmus+.
Paulina Bielak
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły