• Kim jesteśmy?

Na zbiórki drużyny harcerskiej zapraszamy dzieci, które są między 4 a 6 klasą szkoły podstawowej. Zbiórki drużyny odbywają się w piątki o godzinie 17:30 na terenie Szkoły Podstawowej nr 82 (do tej pory w sali 204 w starej części szkoły) lub, po wcześniejszym zawiadomieniu harcerzy, poza jej obszarem (wyjścia, zloty, wyjazdy).

Drużyna powstała 16 października 1994 roku jako drużyna żeńska wydzielona z żeńskiego zastępu “Rypki”, który uformował się przy X Warszawskiej Drużynie Harcerzy “Harcownicy”. Przez 13 lat drużyny współpracowały ze sobą na terenie Szkoły Podstawowej nr 82 jako niezależne jednostki, jednakże w 2009 roku postanowiono przeprofilować “Awangardę” na drużynę koedukacyjną.

Co robimy?

Drużyna harcerska to miejsce, w którym obce sobie początkowo, bardzo młode osoby znajdują przyjaźnie na całe życie, możliwość dzielenia się swoimi pasjami i poznawania świata w całej jego okazałości. Poznają społeczeństwo i innych ludzi wychodząc im na spotkanie w ramach służby
        dla lokalnej społeczności. Poznają naturę i swoje możliwości, wyjeżdżając na biwaki na łono przyrody. Poznają miejsce, w którym mieszkają, swoją małą i większą ojczyznę, i biorąc udział w grach po mieście, w wyjazdach po całej Polsce czy w aktywnościach z zagranicznymi skautami.

Główna część pracy drużyny skupia się na zbiórkach, które odbywają się na terenie szkoły. Harcerze i harcerki pracują w zastępach, czyli małych grupach (od 3 do 6 osób), prowadzonych przez zastępowego lub zastępową, zazwyczaj 2-3 lata starszego kolegę lub koleżankę, który jak starszy brat czy starsza siostra - pomaga poradzić sobie, gdy z coś jest dla nas trudne
        i potrzebujemy rady. Pracujemy bardzo aktywnie, oprócz zbiórek jeździmy na liczne wyjazdy, zloty, obozy w gronie drużyny, jak i razem ze szczepem (innymi drużynami ze szkoły) lub hufcem (drużynami z całej dzielnicy). Uczestniczymy w wielu imprezach harcerskich, podczas których często spędzamy czas z innymi harcerzami, dzięki czemu poznajemy nowych ludzi, uczymy się od nich czegoś ciekawego, no a przede wszystkim... świetnie się bawimy! Mamy wiele imprez wewnątrz drużynie organizowanych cyklicznie, jak urodziny drużyny czy czerwcówka (wyjazd czerwcowy) oraz  FAFiK (Festiwal Awangardowych Filmów i Kropka) w okresie zimowym.

Do kogo się zgłaszać?

Obecna drużynowa prowadzi drużynę od 2012 roku.

Zbiórki są prowadzone przez drużynową pwd. Natalię Spychaj (786-822-442, natalia.spychaj@zhp.net.pl) oraz przyboczną Weronikę Deptułę (724-807-032, weronika.deptula@zhp.net.pl).