• Czym zajmuje się terapeuta SI

        • Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Mówiąc w skrócie, integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny.

          Integracja sensoryczna jako metoda terapeutyczna dla dzieci została opracowana przez psychologa i terapeutkę zajęciową dr Jean Ayers z Uniwersytetu Południowo-Kalifornijskiego w Los Angeles. Zaciekawiona tym, jak procesy integracji sensorycznej oraz zaburzenia planowania ruchu wpływają na codzienne życie, poświęciła prawie 40 lat na opracowanie i udoskonalenie metody terapii SI, opracowała także testy do badania procesów integracji sensorycznej i specjalny sprzęt terapeutyczny. W swojej pracy naukowej korzystała z osiągnięć takich nauk jak neuropsychologia, neurologia, fizjologia rozwoju dziecka oraz psychologia. Dzięki jej pracy wiemy, że uzyskanie szczegółowych informacji o integracji sensorycznej powinno być pomocne rodzicom w zrozumieniu zachowania ich dziecka.

          Informacje na temat diagnozy i terapii metodą Integracji Sensorycznej w Polsce znajdziecie Państwo na stronie Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej www.pstis.pl .

          Podczas terapii dziecko będzie zachęcane i kierowane do wykonywania aktywności, które będą wyzwalać i prowokować odpowiednie, skuteczne reakcje na bodźce sensoryczne. W trakcie zajęć wykonywane będą odpowiednie dla Państwa dziecka aktywności dostarczające stymulacji przedsionkowej, proprioceptywnej oraz dotykowej.

            

          Ćwiczenie konkretnych umiejętności nie jest zwykle celem terapii Integracji Sensorycznej. Dziecko w większości nie będzie ćwiczyło takich czynności jak: chodzenie po równoważni, łapanie piłki, pisanie długopisem, podskoki na jednej nodze. Stosowane raczej będą aktywności rozwijające podstawowe umiejętności, które umożliwią dziecku nauczenie się efektywne powyższych czynności /np. łapania piłki/. W niektórych jednak sytuacjach dziecko może być poddane ćwiczeniom konkretnych czynności ruchowych. Może to mieć miejsce w przypadku dzieci, u których wyćwiczenie takich umiejętności jest kluczowe dla rozwoju jego poczucia wartości oraz stosunków z rówieśnikami.

          Zajęcia integracji sensorycznej w naszej szkole odbywają się w specjalnie przygotowanej i urządzonej sali gimnastycznej. Wyposażenie stanowi specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu możliwa jest stymulacja przedsionkowa, proprioceptywna i dotykowa. 

          W trakcie terapii postępy dziecka będą monitorowane poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów, jak również poprzez obserwację zmian zachowania. Zwykle badania kontrolne wykonywane są co 6 miesięcy. Terapia zwykle trwa od 1 roku do 2 lat. Zależy to od stopnia nasilenia i rodzaju zaburzeń oraz tempa czynionych postępów. Sesje terapeutyczne odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają 45 w zależności od możliwości terapeuty/ośrodka oraz od potrzeb dziecka indywidualnie lub w grupie do 2 os. W przypadku dużej liczby dzieci tworzy się listę rezerwową, gdzie dzieci przyjmowane są w kolejności zgłoszeń. Dzieci na zajęcia przyjmowane są na podstawie diagnozy Integracji Sensorycznej, diagnozą taką należy przedłożyć do pedagoga szkolnego.

          Warto podkreślić, iż zajęcia integracji sensorycznej nie zastępują edukacji, lecz ją wspomagają bądź przygotowują ucznia do procesu uczenia się i adaptacji w grupie. Pierwszeństwo zajęć mają dzieci z orzeczeniem ze wskazaniem o potrzebie Integracji Sensorycznej.

          Opracowała Agata Gidzińska

           

    • Kontakty

      • ul. S. Konarskiego 20 01-464 Warszawa Poland
      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II
      • (22) 6641098
      • Jolanta Skoczeń 22) 6640699 wew.1 Godz. pracy sekretariatu: Poniedziałek 8.00-16.00 Wtorek 9.00- 17.00 Środa 8.00-16.00 Czwartek 8.00-16.00 Piątek 8.00-16.00 dzień bez interesanta
      • Dorota Nowak (22) 6641098 wew. 218 Specjalista do spraw kadr: Małgorzata Struzik (22) 6640699 wew. 4
    • Logowanie