• Dzień Patrona Szkoły „Jan Paweł II i Teatr”

• 18.08.2015 22:12
      • W dniu 13 maja w święto Matki Bożej Fatimskiej i rocznicę zamachu na Papieża św.Jana Pawła II w szkole Podstawowej nr 82 z Oddziałami Integracyjnymi, cała społeczność szkolna obchodziła Święto szkoły – Dzień jej Patrona. Od trzech lat, gdy dokonano zmiany imienia Patrona, co roku organizowane jest to święto. Tym razem uczniowie mogli poznać Papieża jako człowieka teatru. Powstał projekt przeznaczony dla starszych klas „Bawimy się w teatr” przygotowany przez panią Bożenę Kotarską, w którym uczniowie sami, albo z inspiracji przygotowywali przedstawienia teatralne.
      • Laureaci pokazali swoje umiejętności przed publicznością zgromadzoną na uroczystym apelu w Sali widowiskowej Art. Bem. Poziom był bardzo wysoki, wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania, wszyscy więc otrzymali wyróżnienia. Laureaci to: „Duecik” z klasy VB i Julia Janiszewska z V d - w „Eurydykach”.

Na Apel przybyli zaproszeni goście: Przewodnicząca Komisji Edukacji dla Dzielnicy Bemowo pani Wiesława Schubert-Figarska, Proboszcz Parafii p.w. Św. Łukasza Ewangelisty ksiądz Jan Popiel oraz ks. Mariusz Bagiński. Goście, przedstawiciele klas wraz ze sztandarem szkoły (pod opieką pani Moniki Sekuły), pani Dyrektor Barbara Makowska – Opala, wicedyrektorzy pani Grażyna Krawczyk i pani Anna Pawlińska złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

W uroczystym apelu uczniowie przedstawili postać Karola Wojtyły, który sam był aktorem, miłośnikiem teatru i jak w późniejszym swoim życiu kapłańskim, także jako papież wykorzystywał umiejętności, których nabył grając na deskach teatru i pod okiem m.in. Mieczysława Kotlarczyka założyciela Teatru Rapsodycznego.

Na scenie jako dekoracja stanęła drabina i stara miska – jak wierszu Joanny Kulmowej o teatrze, a nasi uczniowie zaprezentowali także swoje umiejętności jako recytatorzy, tancerze, wokaliści. Wśród nich Julia Janiszewska z klasy Vd, Julia Ukielska VIb, Kinga Kahm – kl. VB. Uczniowie klasy VIb brawurowo  zatańczyli taniec belgijski, pokazali także wzruszającą pantomimę. Przebrani w stroje mnichów chórzyści zachwycili interpretacją rapowego utworu „Karamba”. Finałowa piosenka „Poza czas” w wykonaniu pana Marcina Kozieła wzbudziła refleksje i pozostawiła uczestników apelu w nastroju do przemyśleń, o tym jak wielkim człowiekiem był patron naszej szkoły.

Uroczystość została przygotowana dla dwóch grup wiekowych. Dla klas młodszych część biograficzną przygotowała wraz ze swoją klasą pani Joanna Chochlewicz, a wprowadzenie i piękne piosenki wykonały dzieci pod kierunkiem pani Mirosławy Madej. Pani Mirosława z iście hiszpańskim temperamentem zaśpiewała także jedną z piosenek o św. Teresie z Avila.

Dla klas starszych apel przygotowały panie: Agnieszka Przybyszewska, Monika Parda, Bożena Kotarska, Ewelina Baran, Hanna Lankiewicz, Marcin Kozieł, Urszula Szczyplińska. Dekoracje to zasługa pani Magdaleny Bigos.

Agnieszka Przybyszewska