• Spotkanie z przedstawicielem PTTK

• 18.08.2015 20:12
      • Dn. 26.11.2014r. klasy III-VI wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielem PTTK przy współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK Wojciech Skóra przedstawił uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą  i podstawy ratownictwa wodnego. Interesujące było również wskazanie przez zaproszonego gościa na potencjał PTTK w wytyczaniu, znakowaniu, utrzymaniu i promocji szlaków turystycznych. Uzupełnieniem usłyszanych cennych informacji była prezentacja filmu edukacyjnego „Bezpieczeństwo nad wodą”, w którym przypomniane zostały ważne elementy ratownictwa między innymi: ratowanie z brzeguratowanie z wodydiagnoza stanu ratowanego i reanimacja.
      • W drugiej części spotkania uczniowie poznali główne różnice między kamizelką ratunkową a asekuracyjną. Kamizelka ratunkowa – ma za zadanie utrzymać osobę na powierzchni wody, nawet gdy jest nieprzytomna. Natomiast kamizelka asekuracyjna ma służyć jako dodatkowo asekuracja w przypadku w padnięcia do wody. Kamizelka asekuracyjna pomaga utrzymać się na powierzchni wody i jest przeznaczona dla osób, które potrafią pływać.

W założeniach akcja „Bezpieczna woda” powinna wpłynąć na poprawę stanu wiedzy dzieci i młodzieży na temat podstawowych zasad uprawiania rekreacji wodnej i ograniczyć liczbę nieszczęśliwych wypadków.

Uczniowie zapytani o wrażenia ze spotkania, wypowiadali się z wielkim entuzjazmem i już zapowiadają, że będą starali się przestrzegać zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

Podziękowania kieruję do p. Anny  Kołtan, p Tomasza  Kapli, p. Dariusza Paklepy,   p. Mariusza  Oleksiewicza  za pomoc przy organizacji apelu.

Joanna Cegielska