• Recenzja książki - Monika Utnik-Strugała "Idą Święta! O Bożym narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie"

• 16.12.2020 09:39
      • Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie?

• Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu również o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów. Nowe wydanie zostało uzupełnione między innymi o teksty najbardziej znanych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku! Książka ta pokazuje różnorodność tradycji i wierzeń związanych ze Świętami w różnych wyznaniach. W związku z tym pojawia się tu sporo elementów religijnych, ale jednocześnie możemy dzięki temu wytłumaczyć dziecku, że nie istnieje „jedyny słuszny sposób” na obchodzenie Świąt i każdy ma prawo robić to po swojemu. Na świecie, jest mnóstwo religii, wyznań i kultur – potrafimy pięknie się różnić, a jednocześnie łączą nas te same cenne rodzinne i moralne wartości.

Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!