• Recenzja książki - Zuzanna Orlińska „Wstydu  za grosz!”
      • Recenzja książki - Zuzanna Orlińska „Wstydu za grosz!”

• 06.05.2020 08:50
      • Książka zaczyna się jak film Hitchcocka – od trzęsienia ziemi. Rodzinnego trzęsienia ziemi, czyli nieudanej próby samobójstwa Julianki. A potem, jakby powiedział mistrz suspensu, napięcie rośnie… Rozładowywane skutecznie częstymi wybuchami śmiechu – aż po finałową, komediową wręcz, scenę, gdy niewinny dialog młodych ludzi wścibska kobieta kwituje zgryźliwie: „Wstydu za grosz!”. Tymczasem to właśnie wstyd leży u podłoża wielu decyzji zarówno młodych, jak i dojrzałych bohaterów książki, a Julianka pisze nawet Księgę wstydu.
      • Wstyd jako bohater pierwszego planu? Tak! Podobnie jak – co rzadkie w książce dla młodzieży – na pierwszym planie, obok nastoletniej wnuczki, niezwykła (siedemdziesięcioletnia!) artystka Delfina w roli babci (bo i o rolach jest ta książka). I kochający wybitne kino Aleksy (Alik, Alien), który wstydząc się swojej biedy, przyjmuje rolę odmieńca intelektualisty. Na drugim planie – i Michał, i Anioł. A w znakomitym epizodzie – pewna mama na blogu.

Pierwsze zapatrzenia i pierwsza miłość. I pięknie literacko „oswojony” problem depresji, której także często się wstydzimy. A wstyd, często nawet nieuświadamiany, potrafi doprowadzić do dramatu, ale też… uchronić nas przed zrobieniem głupstwa. Tak jak Juliankę – zębiełka białego („najbardziej obciachowe zwierzątko”) wśród tygrysów.

Dorota Koman

Autorka wielu radiowych i telewizyjnych audycji o książkach.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Książka otrzymała II nagrodę w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 10-14 lat

Konkurs im. A. Lindgren

Złota Listahttps://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2019/10/zlota-lista-100x100.png

nauczyciele biblioteki