• Dni Tolerancji, Integracji i Życzliwości

• 20.08.2018 22:13
      • to stały punkt w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku akcja ta przypadła na dni
        13, 14 i 15 listopada. Każdy dzień miał inny charakter, ale wszystkie odbywały się pod wspólnym hasłem:
        Dni Tolerancji, Integracji i Życzliwości  - Obrazek 1
      • Pierwszego dnia zajęcia zorganizowali szkolni specjaliści. Dla klas młodszych:

- logopedzi poprowadzili ćwiczenia oddechowe („Dmuchawce-latawce” – uczniowie, za pomocą słomki, przenosili papierowe trójkąty i tym sposobem tworzyli „ogony” do latawców) oraz ćwiczenia słuchowe (rozpoznawanie dźwięków z otoczenia i zapamiętywanie ich kolejności)

- terapeuci pedagogiczni ćwiczyli u uczniów koncentrację uwagi (klasy I poszukiwały litery „a” i cyfry 5, a uczniowie klas II i III rozwiązywali krzyżówkę tematyczną)

- terapeuci integracji sensorycznej zorganizowali salę doświadczania świata, gdzie w absolutnej ciemności wykorzystano elementy świetlne, projektory światła, łańcuchy świetlne, elementy stymulacji słuchowej, dotykowej, wzrokowej i węchowej (tego typu sala stwarza możliwość odbierania nowych bodźców, wzbogaca doświadczenia oraz pozwala miło spędzić czas w atmosferze pełnego relaksu)

- psycholodzy prowadzili zabawy integrujące klasy, które wprowadzały dzieci w trening umiejętności społecznych. Uczniom proponowane były ćwiczenia ruchowe, które wzmacniały współpracę i zabawy, które pozwalały na lepsze poznanie się dzieci między sobą.

Dla klas starszych zorganizowano happening pod hasłem „W mózgu wszystko gra”. Celem akcji było przekazanie wiedzy dotyczącej zdrowej diety wpływającej na rozwój procesów myślowych, ćwiczeń na poszczególne obszary poznawcze (koncentracja, spostrzegawczość, logiczne myślenie, szybkość), a także różnych sposobów ułatwiających naukę w szkole.

Dzień drugi odbywał się pod hasłem „Dobre słowo w obiegu”, czyli dla każdego trochę życzliwości. Korytarze zostały ozdobione balonami i kwiatkami-buźkami (wykonanymi przez uczniów i symbolizującymi myśl „uśmiechnij się”). W całej szkole zawisły plakaty promujące otwartość, optymizm, radość z życia. Każdy uczeń, nauczyciel, a nawet rodzic mógł wziąć karteczkę z życzeniem, komplementem czy dobrą radą.  Po południu w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty poruszające tematykę osób niepełnosprawnych prowadzone przez p. Sebastiana Grzywacza. Pracownik Niewidzialnej Wystawy wraz ze swoim psem przewodnikiem uczył dzieci, jak zachowywać się wobec osób niewidomych.

Trzeciego dnia dla starszych uczniów w sali widowiskowej klasy 5d, 6d i 7c przygotowały przedstawienie pt. "Niebieska Niedźwiedzica". Spektakl ten opowiadał o znaczeniu tolerancji wobec innych oraz o skutkach odrzucenia i braku akceptacji.

Tego dnia klasy młodsze miały okazję uczestniczyć w apelu przygotowanym przez klasy 2d i 3d. Uczniowie w oryginalny sposób wyjaśnili swoim rówieśnikom, czym jest i na czym polega tolerancja oraz integracja.

Cała impreza okazała się wielkim sukcesem i spotkała się z pozytywną reakcją ze strony społeczności szkolnej!

Zespół ds. integracji