• II Wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

• 20.08.2018 22:26
      • II Wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

9 grudnia 2017 roku na Wydziale Fizyki UW odbył się wykład: „ENERGIA I JEJ PRZEMIANY”, który poprowadził prof. Andrzej Wysmołek.

Dla uczniów, których pasjonuje fizyka była to niezwykła lekcja, zaś pozostali, którzy znaleźli w sobie odrobinę energii, aby dojść, dostali duży jej zastrzyk, ponieważ prof. Wysmołek niezwykle energetycznie opowiadał i ilustrował pojęcia doświadczeniami, w których chętnie uczestniczyliśmy.

Energia, to pojęcie nie tylko w fizyce, ale również w chemii, biologii i innych naukach przyrodniczych. Potrzebna jest do wszystkiego, czerpanie i konsumpcja energii ciągle wzrasta. Zmniejszanie się zapasów surowców energetycznych na świecie zmusza ludzi do poszukiwania wciąż nowych, alternatywnych jej źródeł.

• A skąd wzięła się energia? Tym pytaniem profesor rozpoczął wykład i nasze oczy a później myśli skierowały się ku Słońcu, które jest największym źródłem energii, jakie znajduje się w pobliżu Ziemi. Dzięki światłu słonecznemu zachodzi proces fotosyntezy, bez niego trudno sobie wyobrazić życie zaś zmagazynowana energia słoneczna, w postaci węgla kamiennego czy ropy naftowej, jest podstawowym paliwem używanym przez naszą cywilizację.

Energia słoneczna wywołuje ruch mas powietrza oraz cyrkulację wody w przyrodzie. Współczesny człowiek wykorzystuje te zjawiska budując elektrownie wodne, wiatrowe czy wręcz naśladując Słońce elektrownie termojądrowe.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne wykłady, a uczniów, którzy jeszcze nie siedzieli w uniwersyteckiej auli serdecznie zapraszamy.

Antonina Muszyńska 7d