• TYDZIEŃ INTEGRACJI, TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI

• 18.09.2017 18:41
      • O naszym wydarzeniu Tydzień Integracji, Tolerancji i Życzliwości
        „Być człowiekiem dla drugiego” napisało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z Warszawy.

Zapraszamy do lektury.
        Aneta Zawicka

Uczniowie dostali lekcję o niepełnosprawności.
        Integracja i paraolimpijczycy w szkole.

17.01.2017

Autor: Mateusz Różański
        Źródło: Portal www.niepelnosprawni.pl  - Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

O niepełnosprawności najlepiej i najmądrzej mówią ci, dla których jest ona elementem codziennego życia. Zwłaszcza osoby, które mimo własnych ograniczeń realizują swoje pasje i robią coś dla innych. Właśnie z takiego założenia wyszły władze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II na warszawskim Bemowie, które zaprosiły Łukasza Bednarskiego, doradcę zawodowego z warszawskiego Centrum Integracja, oraz paraolimpijczyków.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Być człowiekiem dla drugiego – tydzień integracji, tolerancji i życzliwości”.. Jego celem jest budowa w uczniach szkoły poczucia zrozumienia i solidarności z osobami z niepełnosprawnością.

Przy tenisowym stole

Stąd udział w nim Łukasza Bednarskiego, który jako przedstawiciel Integracji opowiedział o działaniach organizacji, podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale też wskazał problemy, z jakimi muszą one się zmagać. Uczniowie uczestniczący w wydarzeniu otrzymali też wydane przez Integrację „Savoir-vivre’y wobec osób z niepełnosprawnością” i wydania ostatnich numerów magazynu „Integracja”.

Na spotkanie z uczniami szkoły przybyli też tenisiści stołowi, którzy reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Paraolimpijskich – Rafał Lis (Zawodnik Klubu Szansa Start Gdańsk) i Katarzyna Marszał, złota medalistka turnieju drużynowego w Rio de Janeiro 2016. Towarzyszyli im: trenerka polskiej reprezentacji, Elżbieta Madejska i zawodnik klubu IKS AWF Warszawa, Piotr Sypuła. Dzięki nim dzieci mogły dowiedzieć się więcej o sporcie paraolimpijskim i spróbować swoich sił przy tenisowym stole.

Potrzebna lekcja

- Bardzo podobało mi się to spotkanie, ponieważ dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy – powiedziała nam jedna z uczennic, rezolutna Ania. – Jesteśmy uczniami szkoły integracyjnej i sporo wiemy o niepełnosprawności. Z dzisiejszego dnia wyniosłam wiedzę o tym, jak wygląda trening paraolimpijczyków, ale też z jakimi problemami muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością w życiu codziennym.

- Nauczyliśmy się, że nawet pomimo dużych trudności, jakie stawia przed nami życie, możemy rozwijać swoje pasję i robić to, co kochamy, jak na przykład paraolimpijczycy, którzy dziś odwiedzili naszą szkołę – dodał jej kolega, Piotrek.