• MOBILNOŚĆ II

• 23.01.2018 13:49
      • W ramach projektu pt.: „Umiejętności TIK i językowe kluczem do edukacyjnego sukcesu uczniów” finansowanego z środków PO WER 2016 Sektor – Edukacja Szkolna Akcja 1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej"  logopedzi p. Agnieszka Lipnicka i p. Mariola Ewa Czubkowska uczestniczyły w dniach od 11.03. do 19.03.2017 r. w szkoleniu pt.: „Jak uczyć uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” „Course on teaching pupils with special educational needs”, które odbyło się w Portsmouth, w Wielkiej Brytanii.
      • Uczestniczki mobilności twierdzą:

„Dzięki temu projektowi mogłyśmy przyjrzeć się systemowi oświaty Wielkiej Brytanii oraz zapoznać  się z jego założeniami. Uczestniczenie  w tego typu działaniach pozwoliło nam zweryfikować posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz zapoznać się z nowymi metodami pracy. Szkolenie stało się dla nas źródłem inspiracji do wdrażania w naszej placówce atrakcyjnych metod nauczania. Istotnym elementem szkolenia było nawiązanie kontaktów z innymi nauczycielami. Umożliwiło to wymianę doświadczeń i dało początek współpracy.

W trakcie szkolenia zwiedzałyśmy szkoły i obserwowałyśmy lekcje na różnych poziomach edukacji. Miałyśmy możliwość zapoznania się z brytyjskim systemem wychowawczym i priorytetami kształcenia uczniów oraz zasadami udzielania pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pogłębiłyśmy naszą wiedzę w dziedzinie dysleksji i poznałyśmy sposoby udzielania pomocy uczniom ze specjalnymi potrzebami w nauczaniu. Tematyka wykładów dotyczyła również założeń systemu oświaty: ścieżki edukacyjnej, poziomów nauczania, etapów szkolnictwa, organizacji roku szkolnego oraz programami nauczania.

Jesteśmy pod wrażeniem planowania systemu wychowawczego w szkole brytyjskiej. Spójność odziaływań wychowawczych, wpajanie szacunku do nauczyciela i kolegów sprzyja wyraźnie większej motywacji do uczenia się. W myśl zasady „ najpierw wiem jak się zachować, jestem poukładany i dlatego wiem jak się uczyć” tworzone są programy wychowawcze i opiekuńcze. Obserwowałyśmy też metody indywidualnego podejścia do ucznia i dostosowywania treści edukacyjnych do jego możliwości. Ważnym i powszechnie stosowanym w procesie nauczania w szkołach angielskich jest wprowadzenie różnorodnych form informacji zwrotnej przez nauczycieli oraz uczniów. Dzięki informacji  zwrotnej nauczyciel wie jak pracować z uczniami, a uczniowie znają swój system wartości. Wiedzą, że mogą pokonywać trudności i gdzie się udać w poszukiwaniu własnej drogi do zdobywania wiedzy. Niektóre metody uwzględniają specyfikę naszej pracy i są możliwe do realizacji, co wzbogaci wdrażany w naszej placówce system oceniania kształtującego.

Priorytetem naszej mobilności jest podniesienie jakości kształcenia i doskonalenia zawodowego, koleżeńskiej wymiany zdobytych doświadczeń, wspólne opracowanie  w zespołach nauczycielskich innowacji w zakresie pracy wychowawczej i edukacyjnej uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Mariola Czubkowska

Agnieszka Lipnicka