• Dzień Ochrony Danych Osobowych

• 09.08.2016 09:09
      • W naszej szkole w ramach programu "Twoje dane twoja sprawa" został zorganizowany Dzień Ochrony Danych Osobowych.

• Wychowawcy klas I-III przeprowadzili ciekawe lekcje z wykorzystaniem tablic multimedialnych. Scenariusz lekcji i atrakcyjne dla dzieci materiały multimedialne zostały przygotowane przez p. Annę Pawlińską i p. Anetę Sołtysiak. Uczniowie dowiedzieli się co to jest Internet i dlaczego grasują w nim sieciuchy? Jak się ich wystrzegać? Czy swoje dane osobowe należy przechowywać w sejfie, czy raczej ostrożnie ich używać? Na te i inne pytania szukaliśmy wspólnie odpowiedzi podczas multimedialnych zajęć pod hasłem "Dane osobowe mam, w Internecie o nie dbam!".

Na zajęciach nie zabrakło owocnej, zespołowej pracy, gorącej dyskusji oraz ćwiczeń interaktywnych. Odwiedziliśmy też bezpieczne dla dzieci strony internetowe, do których zapewne jeszcze zajrzymy. Klasy młodsze miały możliwość pogłębienia swojej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych w radosnej atmosferze podczas interesujących zajęć świetlicowych przygotowanych przez p. Katarzynę Jermakowicz i p. Ewę Maciejewską. W klasach starszych nauczyciele wychowawcy prowadzili lekcje dla klas z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez siebie i p. Joannę Jakubowską.

Po przeprowadzonych przez wychowawców lekcjach na temat ochrony danych osobowych, starsi uczniowie mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę  podczas gry terenowej na terenie szkoły (w różnych miejscach szkoły umieszczone zostały stacje dydaktyczne z zadaniami do wykonania). Gra miała na celu zdobycie przez uczniów i nauczycieli  odpowiedniej wiedzy i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych, co umożliwi dzieciom i młodzieży odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie, podniesienie kompetencji nauczycieli w obszarze kształtowania wśród uczniów wiedzy i umiejętności związanych  z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności, poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych, kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej. Stoiskami opiekowały się p. Izabela Ługowska, p. Ewa Czubkowska, p. Agata Gidzińska.

Dzieci zdobyły i pogłębiły wiedzę i umiejętności z zakresu ochrony danych osobowych a zarazem świetnie się bawiły i kształtowały umiejętność pracy zespołowej, wyszukiwania informacji w tekście, wykorzystania wiadomości do wykonania zadań, a także organizacji czasu pracy.

Joanna Jakubowska