• Spotkanie autorskie z poetką Zofią Beszczyńską i warsztaty dla młodych poetów

• 08.08.2016 19:04
      • 28 kwietnia 2016 r. uczniowie z kilku klas IV-VI oraz laureaci konkursu poetyckiego "Magia słów" wzięli udział w spotkaniu autorskim z poetką, pisarką, tłumaczką i krytykiem literackim - panią Zofią Beszczyńską.

• Spotkanie to odbyło się w ramach projektu „Uczniowie SP 82 wydają tomik poezji Dziecięcym piórem” będącego realizacją programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” dzięki dofinansowaniu z Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy.

W czasie spotkania autorskiego poetka zapoznała uczniów ze swoją twórczością, opowiedziała o bohaterach napisanych przez siebie książek oraz odczytała kilka najciekawszych fragmentów utworów. Następnie przyszedł czas na pytania uczniów, którzy byli ciekawi między innymi tego, jak długo pisze się książkę, czy każdy może zostać poetą, kiedy powstał pierwszy wiersz poetki i w jakich okolicznościach, czy pisarka obecnie pracuje nad jakąś książką.

Po spotkaniu odbyły się warsztaty dla laureatów konkursu poetyckiego „Magia słów”, młodych poetów, których wiersze ukażą się w tomiku poezji. Młodzi adepci pisarstwa, z ust zaproszonej  poetki, usłyszeli o zasadach, jakich należy przestrzegać przy tworzeniu wierszy i czym jest „dobry wiersz”. Ponadto dowiedzieli się, jakiego powinni używać języka, jakich słów, czego trzeba się wystrzegać przy pisaniu, by utwór podobał się rzeszy odbiorców oraz jakie są etapy i jak powstaje tomik poezji. Najwięcej emocji wzbudziła rozmowa uczniów z poetką na temat ich własnych utworów. Młodzi poeci mieli okazję usłyszeć z ust pisarki i krytyka literackiego, co jest interesujące w danym wierszu, co przykuwa uwagę, a nad czym należałoby jeszcze popracować.

Dzięki warsztatom i spotkaniu, finansowanym przez Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy, zorganizowanym w ramach programu „Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne” i wspomnianego projektu, uczniowie mogli nie tylko porozmawiać ze znanym twórcą literatury dla dzieci i młodzieży, poznać warsztat pisarki poety, zdobyć informację na temat etapów powstawania tomiku poezji, ale także udoskonalić swoje umiejętności językowo-literackie, porozmawiać o własnych wierszach i zainspirować się do tworzenia coraz lepszych utworów.

Iwona Lenarcik