• Dzień Wyzwań Logopedycznych

• 08.08.2016 16:24
      • W piątek 18.03.2016r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w imprezie „Dzień Wyzwań Logopedycznych”. Nauczyciele – specjaliści naszej szkoły przygotowali w tym dniu dla uczniów stoiska z ćwiczeniami doskonalącymi umiejętności niezbędne dla sprawnej komunikacji, prawidłowej mowy i poprawnej artykulacji. Na poszczególnych stoiskach można było wypróbować swoje możliwości w zakresie ćwiczeń aparatu artykulacyjnego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń słuchowych, ćwiczeń sensorycznych, logicznego myślenia, kompetencji językowych.

• Stoisko ćwiczeń sensorycznych przygotowały i prowadziły Agata Gidzińska i Marlena Piękowska, terapeuci SI. Uczniowie na stoisku SI mieli za zadanie poznać swoje zmysły. Przygodę rozpoczynali od "myjni sensorycznej", której celem było przygotowanie ciała na wyzwania zmysłu węchu, dotyku i wzroku. Pierwszym zadaniem było różnicowanie dotykowe struktur za pomocą dłoni i stóp kształtujące jednocześnie koordynację ręka - noga. Kolejnym wyzwaniem było pobudzenie zmysłu węchu i wzroku, w którym należało odgadnąć prezentowany zapach i dopasować go do odpowiedniej etykiety. Ćwiczeniem, które wzbudzało największe emocje i wymagało dużej koncentracji uwagi oraz wyostrzenia zmysłów było odnalezienie w dwóch odrębnych pudełkach par materiałów. Zadania wydające się z pozoru łatwe niejednokrotnie zaskoczyły naszych uczniów i rozbudziły ich ciekawość.

Na stoisku ćwiczeń słuchowych Marzena Głuszczak, terapeuta pedagogiczny, zadawała uczestnikom zagadki słuchowe. Zadaniem dzieci było wysłuchać prezentowanych odgłosów z otoczenia oraz nazwać i wskazać na obrazku przedmiot, zjawisko, zwierzę, które wydaje dany dźwięk.

Stoisko z ćwiczeniami oddechowymi przygotowała logopeda Agnieszka Lipnicka. Czuwała,
        by uczestnicy prawidłowo i po kolei wykonywali poszczególne ćwiczenia: strzelali gole do bramki dmuchając na piłkę, sprawiali, by papierowa dziewczynka bujała się na huśtawce, karmili króliczka marchewkami przenosząc je przy pomocy słomek, wydmuchiwali największe bańki mydlane na świecie, bawili się w dmuchane lotto.

Logopeda Ewa Czubkowska przygotowała i prowadziła „Logopedyczną Grę Terenową”. Dzieci śledziły tropy prowadzące do skrzynek z żetonami, które wymieniały na zadanie „logopedyczne”. Zadania były bardzo różnorodne i zależały od rodzaju wymienianego żetonu. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki.

Psycholog Joanna Jakubowska prowadziła stoisko z zagadkami i łamigłówkami oraz była odpowiedzialna za fotograficzne rejestrowanie całego wydarzenia. Zrobione przez nią zdjęcia można obejrzeć w galerii.

W trakcie całego przedsięwzięcia wychowawcy poszczególnych grup świetlicy szkolnej czuwali nad swoimi podopiecznymi, tak aby mieli szansę sprawdzić się w każdym wyzwaniu, dobrze i bezpiecznie się bawili.

Dzień Wyzwań Logopedycznych był wspaniałą edukacyjną zabawą dla wszystkich dzieci na świetlicy. Został zainicjowany przez logopedów szkolnych, ale był wynikiem pracy wszystkich uczestniczących w nim specjalistów. To dzięki ich zaangażowaniu i pomysłowości nasze dzieci mogły się cieszyć i poznawać swoje możliwości, budować poczucie własnej wartości i siłę poznania wielozmysłowego, która sprzyja ich rozwojowi. Dziękujemy za ogromną pomoc Pani kierownik świetlicy Agnieszce Konior oraz wszystkim wychowawcom świetlicy szkolnej za tak wspaniałą pomoc logistyczną.

Z ogromną przyjemnością mogliśmy wszyscy razem się bawić i uczyć i najcenniejszym dla nas wspomnieniem zostanie radość jaką mogłyśmy sprawić dzieciom.

Logopedzi Ewa Czubkowska i Agnieszka Lipnicka

oraz nauczyciele – specjaliści