• Kampania „Cała szkoła czyta”

• 08.08.2016 13:09
      • W dniu 7.12.15 r., w poniedziałek, odbyło się podsumowanie kampanii czytania „Cała szkoła czyta”.

Projekt był skierowany do wszystkich uczniów klas 4-6 i klas 1–3. Odbywał się na wielu płaszczyznach, na wielu poziomach. Czytali dorośli – dzieciom, dzieci starsze – dzieciom młodszym, rówieśnicy – rówieśnikom zarówno w swoich klasach, jak i między klasami.

• Wręczono uczniom 35 dyplomów, za szczególne zaangażowanie w realizację zadań projektu.

Szczególne podziękowania należą się czytającym dorosłym, którzy często zapracowani, znajdowali czas na czytanie, tym samym utożsamiając się z ideą kampanii. Słowa wdzięczności kierujemy do: p. dyrektor  - B. Makowskiej – Opala, p. Kośmider  - mamie Joasi Kośmider z klasy 6 c, p. Wronowskiej – mamie Zuzi Wronowskiej  z klasy 5e, p. Siennickiej -  mamie Karolinki  Siennickiej z klasy 5 e, p. Paśko – tacie Ali Paśko z 5 e, p. Pawlus  - mamie Julka Pawlus z 6 d, p. Majorkowi – tacie Jagody z klasy 6 c serdecznie dziękujemy.

W klasach 1-3 dzieci dodatkowo prezentowały swoim rówieśnikom przeczytane ciekawe książki „Ta książka jest fajna !”, organizowały klasowe wypożyczalnie książek, słuchały bajek psychoedukacyjnych i odgrywały scenki dramowe.

W czasie apelu podsumowującego kampanię czytania „Cała Szkoła Czyta”, wręczono także nagrody 16-tu laureatom Szkolnego Konkursu Czytelniczego, a wszystkim uczestnikom dyplomy. Laureaci otrzymali nagrody, dyplomy i gratulacje z rąk Pani Dyrektor Barbary Makowskiej-Opala.

Wspomniany konkurs odbywał się w dwóch etapach, podczas których uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć pisemnie na szereg pytań dotyczących treści wskazanych książek. Za poprawne odpowiedzi uczestnicy dostawali punkty, które stanowiły podstawę oceny prac i wyboru tych najlepszych.  Drugi etap konkursu okazał się znacznie trudniejszy od pierwszego. Na uczestników czekało nie lada wyzwanie, gdyż musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością treści książki. Laureatami konkursu zostali uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów i prawidłowo odpowiedzieli na większość postawionych pytań. Gratulujemy!

Należy podkreślić, że nasza akcja nie zakończyła się ale trwa nadal. Będziemy ją kontynuowali w grudniu, w niektórych klasach poziomu pierwszego oraz w klasach piątych.

Pamiętajmy, sięgajmy do książek, czytajmy dzieciom, zachęcajmy ich samych do czytelnictwa - bo ta wspaniała magia zamknięta w  książce uczy wyrażać myśli, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia – umiejętności niezbędnych do właściwego funkcjonowania społecznego,  rozwija słownictwo, uczy koncentracji. Jest najlepszym sposobem relaksu i wyciszenia.

Ponadto książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości, sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu, emocjonalnemu i społecznemu ale przede wszystkim  przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Koordynatorzy akcji

Bożena Kotarska, Anna Kostecka, Iwona Wasik