• Podsumowanie ankiety bibliotecznej

• 30.10.2020 10:50
      • O tym, że październik – jest miesiącem bibliotek szkolnych, nie trzeba nikomu przypominać. Biblioteki szykują wówczas dla swoich czytelników mnóstwo atrakcji. A jak użytkownicy bemowskich bibliotekach szkolnych oceniają swoje biblioteki? Co lubią czytać? Dlaczego sięgają po te, a nie inne pozycje? Odpowiedzi na te pytania uzyskały nauczycielki bibliotekarki z większości bemowskich szkół podstawowych (SP82, SP301 SP306, SP316, SP341, SP350, SP357, SP362, SP364), dzięki ankiecie zainicjowanej i przygotowanej przez bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 306 – p. Agnieszkę Kownatkę i p. Ewę Majsterek.
      • We wszystkich bibliotekach w ankiecie (przeprowadzonej w październiku 2020 r.) wzięli udział losowo wybrani uczniowie z klas 2-8. W każdej szkole średnio wypowiedziało się ponad 100 respondentów. Ankieta była krótka (zawierała tylko 5 pytań), ale dała nam pewien obraz młodego bemowskiego  czytelnika.

Uczniowie szkół podstawowych na Bemowie najchętniej sięgają po książki przygodowe (64%) i fantastyczne (51%). Na trzecim miejscu uplasowały się komiksy i mangi (29%). Pozytywne jest, że ponad 13% ankietowanych zadeklarowało, że lubi czytać lektury. Poza tym nasi najmłodsi sięgają po: kryminały i książki detektywistyczne (8%), literaturę popularno-naukową (10%), poradniki (7%), literaturę obyczajową (6%) i inne książki, których gatunku nie umieli nazwać (1%). Tylko 1% ankietowanych odpowiedział, że nie lubi żadnych książek.

Zdecydowana większość uczniów szkół podstawowych czyta książki w tradycyjnej papierowej formie (90%). Nieco chętniej sięgają po audiobooki (17%) niż po ebooki (16%).

Najwięcej uczniów książki kupuje albo dostaje w prezencie (60%) i wypożycza z biblioteki szkolnej (52%). Prawie 30% ankietowanych chętnie korzysta też z biblioteki publicznej. Niewielki procent (2%) czyta książki na stronie wolnelektury.pl

Uczniowie sięgają po książki polecone przez przyjaciół (58%), media elektroniczne – Instagram, Facebook, reklamy (30%) i bibliotekarzy (27%). Ankietowani wskazywali też, ze czytają pozycje zarekomendowane przez rodziców, rodzeństwo i nauczycieli. Ponad 5% kieruje się opisem z okładki i wybiera sama.

Wszyscy ankietowani bardzo pozytywnie oceniają swoją szkolną bibliotekę. Najbardziej entuzjastycznej odpowiedź – „jest najlepsza” udzieliło prawie 45% ankietowanych, a ciut niżej oceniło ją 30% uczniów.

Ankieta potwierdziła dotychczasowe obserwacje nauczycielek bibliotekarek z bemowskich szkół podstawowych.

Podsumowując – nasi uczniowie lubią czytać i wiedzą, jakich książek szukają. Zazwyczaj sięgają po książki papierowe, często wypożyczane z biblioteki szkolnej, niejednokrotnie polecone przez bibliotekarza. Biblioteka szkolna jest dla nich ważnym miejscem w szkole bez którego nie wyobrażają sobie swojej codzienności.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w ankiecie. Bardzo się cieszymy, że mamy takich wspaniałych czytelników. Dzięki Wam czujemy, że nasza praca ma ogromny sens.

Na Bemowie „szkolna biblioteka – to dobre miejsce dla człowieka”.

Opracowała: A.Kownatka