• #TerazCzasNaCzytanie

• 17.03.2020 13:12
      • Drodzy Czytelnicy,
        serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania.

Naprzeciw naszym potrzebom wyszło Legimi, które bezpłatnie udostępnia książki w wersji elektronicznej.
        Kolekcja przygotowana przez Legimi obejmuje 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym - zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszych nastolatków. Wszystkie książki dostępne są  w formie ebooka, a część z nich dodatkowo audiobooka. Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych.
        Wśród udostępnionych tytułów znajdują się zarówno bestsellery ostatnich miesięcy i lat, jak np. Księga luster Adama Fabera i Najwyższa góra świata Anny Onichimowskiej, jak i klasyka (Wakacje z duchami Adama Bahdaja). Pełną listę książek znaleźć można na stronie akcji. W przypadku zainteresowania projektem ze strony rodziców Legimi nie wyklucza kontynuacji i przygotowania dodatkowej kolekcji.
        Ministerstwo Rozwoju uruchomiło wirtualną bibliotekę dla uczniów szkół podstawowych i liceów.
        Na platformie lektury.gov.pl dostępne są ebooki oraz audiobooki lektur szkolnych.
        Lektury.gov.pl  to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku. Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.

Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, mówi - To, jakie skutki psychiczne przyniesie kwarantanna, w ogromnej mierze zależy od nas, dorosłych. Zachęcamy do czytania z dziećmi książek w tym czasie. Czytanie uspokaja - zarówno nas jak i dzieci; co więcej - ten niewielki wysiłek rodzica bardzo istotnie podnosi poczucie bezpieczeństwa dzieci. Wspaniałym efektem ubocznym będzie budowanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i poznawczych dzieci, co stanowi fundament sukcesu w szkole. Warto skorzystać z tej niełatwej okazji, by przekuć kryzys na wielką wartość.
         Życzymy miłych chwil przy wspólnej lekturze,
        nauczycielki bibliotekarki:
        Dorota Skupień