• KREATYWNE PASTY KANAPKOWE

• 06.05.2018 19:28

Zdrowo jedz!

Kreatywnym bądź – ważna rzecz.

Łącz ze sobą smaków wiele.

Słodkie, kwaśne, ostre też dodaj tylko jeśli chcesz.

Łącz je wszystkie, miej odwagę!

Stwórz własną wyśmienitą potrawę.

Kulinarna Świetlica aktywnie włączyła się w Szkolny Tydzień Kreatywności organizując degustację dla wszystkich uczniów i rodziców chętnych próbować nowych, nieszablonowych doznań smakowych. Podczas ostatnich zajęć uczestnicy stworzyli pastę kanapkową z…kaszy jaglanej. Tak, tak dobrze widzicie. Królowa kasz w połączeniu z warzywnymi dodatkami oraz paletą smaków i zapachów przypraw zamieniła się w dwie przepyszne i prze zdrowe pasty, które wylądowały na razowym chlebku słonecznikowym. Nic tylko palce lizać, jeden smakujący ogórkiem kiszonym, a drugi suszonymi pomidorami!

Składniki:

• ½ szklanki kaszy jaglanej

• 350 g pieczarek

• średnia marchewka

• 4 małe kiszone ogórki lub kilka suszonych pomidorów w oleju

• sól i pieprz

• łyżka oleju rzepakowego oraz dodatkowa ilość do polania gotowej pasty

• czubata łyżka posiekanej natki pietruszki lub więcej

• można dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, ulubione zioła i przyprawy

• opcjonalnie do posypania chrupiące ziarna słonecznika, pestek dyni, pinii

• chlebek razowy do podania z pastą

Przygotowanie:

Kaszę przelać wrzątkiem na sitku, wypłukać, przełożyć do garnuszka, dodać starte na tarce o grubych oczkach pieczarki i marchewkę, wymieszać. Zalać szklanką wody (nie przejmować się początkowo niewielką ilością płynu, pieczarki również puszczą swój sok, zagotować, dodać płaską łyżeczkę soli oraz łyżkę oleju. Zmniejszyć płomień na mały, położyć uchyloną pokrywkę i gotować do wygotowania płynu – około 15 minut. Zawartość garnka warto przestudzić przed doprawianiem. Rozetrzeć pastę tylną stroną drewnianej łyżki, dodać drobno pokrojone ogórki lub w drugiej wersji suszone pomidory, natkę pietruszki, przyprawić pieprzem i jeśli jest taka potrzeba dodatkową porcją soli. Przełożyć do dużego słoika/pojemnika, polać wierzch niewielką ilością oleju i przechowywać w lodówce przez kilka dni – w zakręconym słoiku lub pojemniku z przykrywką.

Smacznego!

Sylwia Konfedera