• Drodzy Rodzice!

Przed nami kolejny rok szkolny – 2017/2018. Wspólnie sprawmy, by był to czas, w którym nadal będziemy intensywnie dbać o zdrowe kręgosłupy dzieci.

Szkoła ze swojej strony, wzorem poprzednich lat, zapewnia uczniom podręczniki w salach lekcyjnych, dzięki czemu nie trzeba przynosić ich codziennie na zajęcia. Ponadto dzieci mają w szatniach dostęp do szafek,         w których mogą przechowywać rzeczy osobiste oraz przybory/pomoce potrzebne na zajęcia.

Was, Drodzy Rodzice, prosimy, byście wyposażyli dzieci w lekkie tornistry/plecaki, odpowiednio wyprofilowane    i na miękkich szelkach. Co pewien czas sprawdzajcie także zawartość owych plecaków, by ograniczyć ryzyko przeładowania i przeciążenia kręgosłupów.

Poniżej przypominamy kilka najważniejszych informacji dotyczących profilaktyki wad postawy:

10 przykazań Lekkiego Tornistra

1. Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
          2. Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra
            z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
          3. Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
          4. W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce          o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
          5. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki            i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
          6. Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
          7. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
          8. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
          9. Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
          10. Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane           w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

(Źródło: lekkitornister.org)

Anna Łukasiak